Hoczhol Li

(Yi Hoch'eol)

Li Hoczhol (이호철(李浩哲)) - pisarz południowokoreański. Autor wielu powieści, nowel, esejów, laureat prestiżowych nagród literackich. Urodził się piętnastego marca 1932 roku w Wonsanie, prowincja Hamgyeo... Li Hoczhol (이호철(李浩哲)) - pisarz południowokoreański. Autor wielu powieści, nowel, esejów, laureat prestiżowych nagród literackich.

Urodził się piętnastego marca 1932 roku w Wonsanie, prowincja Hamgyeong Północny(Korea Północna) jako syn Yi Ch'anyonga i Pak Jeonghwa. Żył w czasach tragicznego w skutkach konfliktu ideologicznego w Korei. Jego ojciec odmówił współpracy z komunistami z północy, co skutkowało konfiskatą majątku rodziny. W czasie wojny koreańskiej Yi został wcielony do północnokoreańskiej armii i wysłany na front południowy. W końcu jednak powrócił do swych krewnych w rodzinnym mieście. Ostatecznie zdecydował przenieść się na południe.

Zadebiutował w 1955 roku powieścią "Porzucam wieś rodzinną" i stał się znany jako pisarz bezkompromisowo konfrontujacy się z rzeczywistością. W swoich pierwszych utworach bada emocjonalne piętno, jakie odcisnęła na jednostkach wojna koreańska oraz naświetla kwestie konfliktu między tymi, którzy skorzystali na wojnie, a tymi, którzy zostali przez nią zrujnowani. Jedną z jego najpoplarniejszych utworów jest "P'anmunjeom", historia południowokoreańskiego reportera odwiedzającego strefę zdemilitaryzowaną i jego krótkie, ale ciepłe spotkanie z północnokoreańską reporterką. Również powieść "Północ - Południe" (1996 r.), pisana z perspektywy młodego koreańskiego żołnierza, w podobny sposób koncentruje się na kwestiach podziału. Yi w swoich utworach poświęcał również uwagę skutkom sukcesu ekonomicznego, m.in. drobnomieszczaństwu opętanym przez puste wartości i pogoń za pieniądzem ("Sosimin" 소시민)

Był zarówno płodnym pisarzem, jak i aktywistą politycznym. Uczestniczył w ruchu demokratycznym walczacym z dyktatorskim reżimem Pak Jeonghui i spędził większość lat siedemdziesiątych w więzieniu. W latach osiemdziesiątych, gdy wskutek zamachu stanu do władzy doszedł generał Jeon Duhwan, Yi kontynuował walkę przeciwko dyktaturze wojskowej pomimo rządowych prześladowań. Aktywnie działał w takich organizacjach jak Stowarzyszenie Literatów dla Krzewienia Wolności (자유실천문인협의회). Od 1991 roku jest członekiem Akademii Sztuki Republiki Korei.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Północ - Południe
Północ - Południe
Hoczhol Li

6 (4 ocen i 0 opinii)
Północ - Południe
Autor:
Czy granice ustanowione przez polityków mogą podzielić naród na "swoich" i "obcych"? Czy ci ostatni, mówiący tym samym co my, językiem nie mogą okazać się bratnimi duszami? Natomiast "swoi", którzy dz...
czytelników: 19 | opinie: 0 | ocena: 6 (4 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
5
14
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (5)

zgłoś błąd zgłoś błąd