Khassan Baiev

(Хассан Баев, Chassan Bajew)

dr. Khassan Baiev - czeczeński lekarz. Jako nastolatek osiągał sukcesy w judo i sambo (radziecka sztuka walki podobna do judo i zapasów). W tym drugim sporcie był nawet mistrzem świata. Absolwent kras... dr. Khassan Baiev - czeczeński lekarz.
Jako nastolatek osiągał sukcesy w judo i sambo (radziecka sztuka walki podobna do judo i zapasów). W tym drugim sporcie był nawet mistrzem świata.
Absolwent krasnojarskiego Instytutu Medycznego (Красноярский государственный медицинский университет имени профессора В. Ф. Войно-Ясенецкого - КрасГМУ).
Specjalista z zakresu chirurgii plastycznej.
W czasie I i II wojny rosyjsko-czeczeńskiej brał aktywny udział w pomocy lekarskiej. Ratował nie tylko Czeczenów, ale również rosyjskich agresorów, z których wielu było pod wpływem alkoholu i narkotyków.
Jego interwencja lekarska uchroniła życie Szamila Basajewa.
Jako, że z jednej strony ratował czeczeńskich bojowników, zaś z drugiej nie odmawiał pomocy medycznej Rosjanom jego dalszy pobyt w Czeczenii okazał się niemożliwy. Dzięki pomocy międzynarodowych organizacji walki o prawa człowieka otrzymał Bajew otrzymał azyl polityczny w USA.
Publikacje Chassana Bajewa: "The Oath: A Surgeon Under Fire" (Walker & Company, 2004, polskie wydanie: "Przysięga. Chirurg na wojnie", Świat Książki, 2005), "Grief of My Heart: Memoirs of a Chechen Surgeon" (Walker & Company, 2005).
Żona: Zara Tokajewa (Tokaeva), 6 dzieci: 4 córki: Khava (ur. 1987), Maryam (ur. 1994), Markha i Satsita (ur. 2003) i 2 synów: Adam (ur. 1994) i Islam.

źródło opisu: opracowanie własne użytkownika takisobiejac

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Podstawy nauki o wszechświecie
Podstawy nauki o wszechświecie
Khassan Baiev, W. Szyszakow

5 (1 ocen i 0 opinii)
Podstawy nauki o wszechświecie Seria: Biblioteka Problemów
Praca niniejsza przełożona z języka rosyjskiego powstała w związku z licznymi pytaniami ze strony słuchaczy wykładów popularnych i czytelników literatury popularnej z dziedziny astronomii oraz pokrewn...
czytelników: 4 | opinie: 0 | ocena: 5 (1 głos)
Przysięga. Chirurg na wojnie
Przysięga. Chirurg na wojnie
Khassan Baiev

7,94 (69 ocen i 6 opinii)
Przysięga. Chirurg na wojnie
Autor:
Khassan Baiev uzyskał w 2000 roku azyl polityczny w USA i obecnie mieszka w Bostonie. Wyjechał, by uniknąć wieloletniego więzienia, ale sercem i duszą wciąż jest w rodzinnej Czeczenii. W 1994 roku, gd...
czytelników: 190 | opinie: 6 | ocena: 7,94 (69 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
83
111
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (83)

zgłoś błąd zgłoś błąd