Thomas Buergenthal

Prawnik amerykański pochodzenia żydowsko-niemieckiego ze strony matki i żydowsko-polskiego ze strony ojca, sędzia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Jako dziecko przebywał w żydowskim getcie... Prawnik amerykański pochodzenia żydowsko-niemieckiego ze strony matki i żydowsko-polskiego ze strony ojca, sędzia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Jako dziecko przebywał w żydowskim getcie w Kielcach, następnie w obozach koncentracyjnych Auschwitz, skąd w ramach marszu śmierci trafił do Sachsenhausen. Po wojnie mieszkał kilka lat w Niemczech (Getynga), zaś w grudniu 1951 wyemigrował do USA. Kształcił się w Bethany College w Wirginii Zachodniej, następnie studiował prawo na New York University i Harvard University. Specjalizuje się w prawie międzynarodowym i prawach człowieka.

Był m.in. profesorem i dziekanem w Szkole Prawa przy The George Washington University w Waszyngtonie. Pracował także jako sędzia w instytucjach międzynarodowych, był m.in. sędzią Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka (1979–1991, przewodniczył temu trybunałowi), sędzią Trybunału Administracyjnego Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju, członkiem Komisji Prawdy Narodów Zjednoczonych dla Salwadoru. W latach 1995–1999 był członkiem Komitetu Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych.

2 marca 2000 został sędzią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. W lutym 2006 wybrano go ponownie na 9-letnią kadencję. Jednakże z mocą od dnia 6 września 2010 przed czasem złoży swój urząd sędziego (ważny do 5 lutego 2015) i powrócił do pracy w George Washington University w Waszyngtonie.

Historię swojego życia, tułaczkę wraz z rodzicami po dojściu Hitlera do władzy, pobyt w getcie, obozach koncentracyjnych oraz trudny powojenny czas, jak również dalsze swoje losy w dorosłym życiu, opisał w książce pt. Dziecko szczęścia. Sam jest także bohaterem książki pt. Tommy (1970), Norwega Odda Nansena, współzałożyciela UNICEF, który poznał go w obozie Sachsenhausen.

Otrzymał doktoraty honoris causa Bethany College (1981), Uniwersytetu w Heidelbergu (1986), Wolnego Uniwersytetu w Brukseli (1994), State University of New York w Buffalo (2000).

źródło opisu: Wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Dziecko szczęścia
Dziecko szczęścia
Thomas Buergenthal

7,18 (82 ocen i 8 opinii)
Dziecko szczęścia
W wieku 11 lat miał już za sobą getto, dwa kieleckie obozy pracy, nazistowskie obozy koncentracyjne w Auschwitz i Sachsenhausen. Nie wiedział, czy jego matka żyje. Wiedział za to, jak uniknąć komory g...
czytelników: 327 | opinie: 8 | ocena: 7,18 (82 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
107
219
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (107)

zgłoś błąd zgłoś błąd