Tadeusz Sulimirski

Tadeusz Józef Sulimirski herbu Lubicz – doktor prawa i filozofii, archeolog, historyk, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagielońskiego i rektor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie i ofic... Tadeusz Józef Sulimirski herbu Lubicz – doktor prawa i filozofii, archeolog, historyk, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagielońskiego i rektor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie i oficer rezerwy kawalerii Wojska Polskiego.Po zakończeniu wojny z bolszewikami zweryfikowany w stopniu porucznika rezerwy 9 Pułku Ułanów Małopolskich ze starszeństwem z 1 czerwca 1919. W latach 30. był rotmistrzem rezerwy 2 Pułku Pancernego w Żurawicy ze starszeństwem z 2 stycznia 1932 i lokatą 11. Pozostawał na ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Lwów Miasto. Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

W młodości studiował na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie uzyskał tytuł doktora prehistorii oraz antropologii. Jako docent był wykładowcą prahistorii na Uniwersytecie Lwowskim w latach 1933-1936. Był członkiem przybranym Towarzystwa Naukowego we Lwowie i współpracownikiem Komisji antropologii i prehistorii Polskiej Akademii Umiejętności oraz delegatem do Rady Wydziałowej. Mieszkał we Lwowie przy ulicy Kadeckiej 4. W 1936 przeniósł się do Krakowa, gdzie objął jako profesor katedrę prehistorii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swoich badaniach zajmował się głównie problematyką antycznych plemion Sarmackich.

W roku 1939 opuścił Polskę i przebywał na emigracji w Zjednoczonym Królestwie. Od roku 1941 był sekretarzem generalnym Ministerstwa Edukacji rządu polskiego na uchodźstwie. W roku 1958 został profesorem archeologii w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Londyńskiego. W latach 1952-1965 prowadził wykłady oraz seminaria na wielu uniwersytetach europejskich oraz amerykańskich (1968-1969). Był członkiem wielu stowarzyszeń i gremiów naukowych.

Bibliografia :
Kurhany komarowskie, Stanisławów, 1939.
The Sarmatians (vol. 73 in series "Ancient People and Places") London: Thames & Hudson, 1970. (przetłumaczono na polski w 1979.)
Kultura wysocka, 1931,
Polska przedhistoryczna, vol. 1 (1955), vol. 2 (1959) – on Prehistoric Poland
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Sarmaci
Sarmaci
Tadeusz Sulimirski

7,45 (11 ocen i 4 opinii)
Sarmaci Seria: Rodowody Cywilizacji
Jedna z najlepszych polskich pozycji na temat Sarmatów.
czytelników: 89 | opinie: 4 | ocena: 7,45 (11 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
15
73
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (15)

zgłoś błąd zgłoś błąd