Andrzej Jerzmanowski

Prof. dr hab. Andrzej Jerzmanowski (urodzony 13 listopada 1946 r. w Warszawie) jest genetykiem i biologiem molekularnym, profesorem zwyczajnym na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w... Prof. dr hab. Andrzej Jerzmanowski (urodzony 13 listopada 1946 r. w Warszawie) jest genetykiem i biologiem molekularnym, profesorem zwyczajnym na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. W latach 1995-2005 był badaczem międzynarodowym Instytutu Medycznego Howarda Hughes'a (USA). Od 2002 r. jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Należy do rad naukowych czasopism międzynarodowych (Plant Journal, Plant Methods) i krajowych (Acta Biochimica Polonica, Postępy Biochemii). Jest członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów oraz Rady Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (kadencja 2008-2012).

Prof. Jerzmanowski jest autorem ponad 50 prac naukowych z dziedziny biologii molekularnej i genetyki opublikowanych w czołowych czasopismach międzynarodowych (m.in. Plant Cell, Proc. Natl. Acad. Sci. USA, J. Biological Chemistry, Genetics, Trends in Plant Science). Tematem publikacji są molekularne mechanizmy rozwoju u roślin, w szczególności udział struktury chromosomów w kontroli aktywności genów i kształtowaniu pamięci komórkowej.

Prof. Jerzmanowski jest autorem książek, artykułów i audycji popularyzujących współczesną biologię, a także podręczników dla szkół. Książka „Geny i ludzie", w 1995 r. przyniosła mu Nagrodę im. Hugo Steinhausa za najlepszą polską książkę popularnonaukową. Uczestniczył w pracach nad reformą egzaminów maturalnych z biologii, tworzeniem podstaw programowych i standardów nauczania. Przewodniczy Radzie Programowej czasopisma Biologia w Szkole. Reprezentuje Polskę w European Molecular Biology Conference.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Geny i ludzie
Geny i ludzie
Andrzej Jerzmanowski

7,43 (7 ocen i 0 opinii)
Geny i ludzie
Biologia molekularna, fascynująca i pełna niespodzianek dziedzina wiedzy - po raz pierwszy przedstawiona przez profesjonalistę dla tych, którzy chcą się dowiedzieć co naprawdę dzieje się w mikroświ...
czytelników: 17 | opinie: 0 | ocena: 7,43 (7 głosów)
Geny i życie. Niepokoje współczesnego biologa
Geny i życie. Niepokoje współczesnego biologa
Andrzej Jerzmanowski

6,79 (14 ocen i 0 opinii)
Geny i życie. Niepokoje współczesnego biologa Seria: Na ścieżkach nauki
Geny zrobiły oszałamiającą karierę. Pojawiają się w niemal każdej gazecie, nieustannie powracają w codziennych rozmowach. Fascynują uczonych i zwykłych czytelników prasy. Większość przyjmuje za oczyw...
czytelników: 104 | opinie: 0 | ocena: 6,79 (14 głosów)
Molekularne Podstawy Życia
Molekularne Podstawy Życia
Andrzej Jerzmanowski, Piotr Węgleński, Jolanta Ciemochowska

5 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 5 (1 głos)
Z biologią za pan brat
Z biologią za pan brat
Andrzej Jerzmanowski, Jan Cybis, Krzysztof Staroń

8 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 10 | opinie: 0 | ocena: 8 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

4
36
96
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (36)

zgłoś błąd zgłoś błąd