Uri Huppert

(Uri Jerzy Huppert)

Izraelsko-polski prawnik, pisarz, dziennikarz i działacz polityczny żydowskiego pochodzenia. Urodził się w Bielsku-Białej w zasymilowanej rodzinie żydowskiej, jako syn Józefa, adwokata, legionisty i k... Izraelsko-polski prawnik, pisarz, dziennikarz i działacz polityczny żydowskiego pochodzenia.
Urodził się w Bielsku-Białej w zasymilowanej rodzinie żydowskiej, jako syn Józefa, adwokata, legionisty i kapitana Wojska Polskiego, zamordowanego przez Niemców w 1942 roku oraz Teresy Huppertów. Podczas II wojny światowej wraz z matką pod fałszywym nazwiskiem Halecki, ukrywał się, dzięki pomocy Mariana Gołębiowskiego, w willi Zamek w Rytrze koło Nowego Sącza. Teresa zarabiała na utrzymanie pracując jako tłumaczka z języka niemieckiego. Po zakończeniu wojny zamieszkał we Wrocławiu, gdzie z matką prowadził sklep Uniwersum. W 1950 roku zdał maturę i wraz z matką wyemigrował do Izraela. Tam ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, po których pełnił ważne funkcje w izraelskiej administracji państwowej. W 1973 został radnym miasta Jerozolimy.

Jako prezes Ligi do Walki z Przymusem Religijnym występował w wielu procesach związanych z nietolerancją religijną. Wykładał na Uniwersytecie Stanowym w Cleveland w Ohio. Jest komentatorem BBC w języku polskim na Bliskim Wschodzie. Obecnie prowadzi kancelarię adwokacką w Jerozolimie. Po roku 1989 regularnie odwiedza Polskę. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej i Midraszu.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Podróż do źródeł pamięci
Podróż do źródeł pamięci
Uri Huppert

8 (1 ocen i 0 opinii)
Podróż do źródeł pamięci
Autor:
Podróż do źródeł pamięci to pasjonująca opowieść o losach okupacyjnych kilkuletniego chłopca i jego bohaterskiej matki, polskich Żydów, cudem uratowanych od zagłady. Autor opisuje swoje tragiczne, ale...
czytelników: 7 | opinie: 0 | ocena: 8 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
1
6
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd