Viet Thanh Nguyen

Viet Thanh Nguyen jest amerykańskim pisarzem wietnamskiego pochodzenia. Jest także wykładowcą na University of Southern California. Jego debiutancka powieść „The Sympathizer” została uhonorowana w 201... Viet Thanh Nguyen jest amerykańskim pisarzem wietnamskiego pochodzenia. Jest także wykładowcą na University of Southern California. Jego debiutancka powieść „The Sympathizer” została uhonorowana w 2016 r. Nagrodą Pulitzera. Wyróżnioną ją także, m.in. Center for Fiction First Novel Prize, Carnegie Medal for Excellence oraz Asian/Pacific American Award for Literature.

Urodził się w w 1971 roku, Buôn Ma Thuột w Wietnamie. Do Stanów Zjednoczonych przybył razem z rodziną jako uchodźca w 1975 r. Początkowo osiedlili się w Fort Indianatown Gap w stanie Pennsylvania, jednym z czterech miejsc, w których Amerykanie prowadzili obozy dla uchodźców z Wietnamu. Trzy lata później rodzina Nguyenów przeniosła się do miasta Harrisburg, po czym przeprowadzili się ponownie, tym razem do Californi, gdzie w mieście San Jose otworzyli sklep wietnamski sklep spożywczy.

W San Jose, Viet Thanh Nguyen uczęszczał do St. Patrick's School i Bellarmine College Preparatory. Krótko studiował na University of California Riverside oraz University of California w Los Angeles, po czym zdecydował ukończyć studia na Uniwersytecie w Berkeley, gdzie w maju 1992 otrzymał dyplom ze Sztuki oraz Nauk Etnicznych. W 1997 roku, na tej samej uczelni, obronił doktorat, po czym zaczął wykładać na University of Southern California. Poza swoją działalnością akademicką i pisarską, Nguyen pracuje także jako krytyk kulturalny The Los Angeles Times.

źródło opisu: opis własny

źródło zdjęcia: http://vietnguyen.info/

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Sympatyk
Sympatyk
Viet Thanh Nguyen

6,78 (109 ocen i 21 opinii)
Sympatyk
Laureat Nagrody Pulitzera. Kwiecień 1975, ogarnięty chaosem Sajgon, ostatnie chwile przed wkroczeniem oddziałów Północy. Generał armii południowowietnamskiej popija whisky w swojej willi i z pomocą...
czytelników: 518 | opinie: 21 | ocena: 6,78 (109 głosów) | inne wydania: 2
The Refugees
The Refugees
Viet Thanh Nguyen

8 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 8 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
130
384
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (130)

Cytaty tego autora (4)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Literacki Horoskop LC – Książkowy Skorpion

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie… Ano kolejna zmiana. Czas na Skorpiona, znak, którego kolorem jest czerwień, a planetą – Mars. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb dla wszystkich znaków na ten tydzień. 


więcej
Viet Thanh Nguyen laureatem Pulitzera

Wczoraj wieczorem (polskiego czasu) przyznano na nowojorskim uniwersytecie Columbia nagrody Pulitzera. W kategorii literatura piękna nagrodę otrzymał Viet Thanh Nguyen za książkę „The Symphatizer”. Książka była już kilkukrotnie nagradzana i otrzymała ok. 30 tytułów książki roku. W Polsce ukaże się nakładem Wydawnictwa Akurat.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd