Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/rozmowy/11467/5-pytan-do-czytelnika-marcin-meller

5 pytań do czytelnika – Marcin Meller

10 wartościowy tekst

Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada Marcin Meller.

1. Kto rozbudził w Panu miłość do książek i jakie są najważniejsze książki Pana dzieciństwa?

Tata. Pochłaniał książki, i to wszędzie. Od niego przejąłem zwyczaj, że ulubione lektury rozrywkowe trzymam w toalecie. U niego były m.in. Przygody dobrego wojaka Szwejka, Trzej muszkieterowie, Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca i kryminały Georges'a Simenona o komisarzu Maigrecie. Zaraził mnie totalną miłością do Aleksandra Dumasa, poległ z Sienkiewiczem. Ale królem mojego dzieciństwa był Edmund Niziurski. Przeczytałem wszystko, co napisał (a napisał dużo), po kilka, a nawet kilkanaście razy. Dosłownie parę tygodni temu kupiłem sobie na Allegro zbiór jego opowiadań Trzynasty występek, rzecz absolutnie arcydzielną, którą straciłem w trakcie licznych przeprowadzek albo ktoś mi zakosił. Czytam od nowa po latach przerwy i jestem zachwycony.

2. Czy jest książka, której nigdy Pan nie zapomni?

Wiele. Mnóstwo. Paragraf 22 Josepha Hellera, która w dużym stopniu wpłynęła na mój sposób postrzegania i opisywania rzeczywistości. Mikołajki Sempé i Goscinnego – czerpię z nich garściami. Biesy Dostojewskiego, nieustająco aktualne. Rozmowa w „Katedrze”, oszołomienie warsztatem  Vargasa Llosy. Kaputt Malapartego, jedna z książek, które skłoniły mnie do pisania. Na nic odwaga Timothy'ego Mo, która bardzo mnie zabolała. Dziennik 1954 Tyrmanda – całe fragmenty znałem  na pamięć.

3. Po jakie gatunki literackie sięga Pan najczęściej i dlaczego?

Jestem wszystkożercą, ostatnio, o dziwo, wróciłem nawet do czytania poezji, ale zdecydowanie króluje u mnie literatura faktu. Książki reporterskie, biograficzne, historyczne.

4. Czy jest książka, którą powinien Pan przeczytać, ale do dzisiaj leży nieprzeczytana i wywołuje wyrzuty sumienia?

Mam ich na biurku kilkadziesiąt. Najbardziej kłują w oczy Geniusz A. Scotta BergaStalin. Nowa biografia Olega Khlevniuka.

5. Która książka Pana zdaniem zasługuje na miano Książki Roku 2018?

Dla mnie, całkowicie subiektywnie, to Nielegalny Trevora Noaha. Zachwycające zaskoczenie.

Przeczytaj wszystkie wywiady z cyklu „5 pytań do czytelnika”.

Marcin Meller – absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1991-2003 reporter tygodnika „Polityka”, następnie felietonista „Wprost” i „Newsweeka”. Pisał m.in. z Afryki, byłej Jugosławii, Iranu i Czeczenii. Jest gospodarzem nadawanego przez TVN programu „Dzień dobry TVN”. W 2011 roku ukazała się napisana przez niego razem z żoną Anną Dziewit-Meller bestsellerowa książka Gaumardżos! Opowieści z Gruzji, którą lubimyczytać.pl objęło swoim patronatem.

Powiązane treści:
5 pytań do czytelnika – Igor Herbut

W Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada lider zespołu LemON, Igor Herbut.więcej
5 pytań do czytelnika – Anna Cieślak

Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada aktorka Anna Cieślak. więcej
5 pytań do czytelnika – Michał Rusinek

W Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada nam Michał Rusinek. więcej

Pokaż wszystkie rozmowy
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 7  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 438
MaciekWroc
15-02-2019 15:16
No i super :) Bardzo dobry wywiad z Marcinem Mellerem. I przez niego znów klika książek musiałem dodać do listy lektur do przeczytania. Ech, może kiedyś wymyślą coś, że nie trzeba będzie marnować czasu na spanie. Będzie więcej czasu na czytanie - między 24 i 6 rano :)
Dzięki Marcin :)
książek: 920
5000lib
15-02-2019 15:56
Trafiona inicjatywa. Zamiast jak to miało miejsce rok temu nakłaniać bardzo ludzi na zagłosowanie. Mailowo i w skrzynkach, co może przynajmniej mnie zniechęcić, warto robić to dyskretnie np tak jak to jest (przynajmniej do tej p o r y) realizowane w tym roku, albo jeszcze dyskretniej. Niemniej, to dobry kierunek. Gratuluję. :).
książek: 3397
filozof
15-02-2019 16:21
Super prowadzi programy.
książek: 6800
allison
15-02-2019 22:12
Bardzo podoba mi się prowadzone przez niego Drugie śniadanie mistrzów - mądrzy ludzie, którzy rzeczywiście mają do powiedzenia coś ciekawego, potrafią dyskutować, w dodatku rekomendują nowości książkowe z wyższych półek.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2536
jatymyoni
15-02-2019 17:52
Świetny pomysł i bardzo dobry wywiad. Kiedyś miałam pomysł aby zamontować w kibelku półkę na książki. Książki czytane w młodości podobne, chociaż mnie ominą Duma. Te niezapomniane też.
Proszę o więcej wywiadów.
książek: 622
Fidai
16-02-2019 00:47
Inicjatywa super, ale ja bym chętnie poczytała mini-wywiady z czytelnikami/użytkownikami LC, z szeregu szaraków, nie znanych osób/autorów/etc. Bardziej by mnie to chyba interesowało.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Lucas

Autorka miesza teraźniejszość z przeszłością jak dla mnie jest to cholernie wkurzające – nie lubię czegoś takiego. Nie można tego jakoś rozdzielić, pr...

zgłoś błąd zgłoś błąd