Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej

Patronat LC
Antoni Kroh
literatura czeska Antoni Kroh
Inne

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Wszyscy jesteśmy idiotami, albo „pochwała głupoty”

32 Link do recenzji

Nie spodziewałam się, że książka o wojnie spodoba mi się. Ale tak właśnie jest! Słuchowisko Audioteki skradło moje serce. Wszystkie postacie zostały genialnie zagrane. Bez trudu można sobie wyobrazić sceny dziejące się w powieści. I w dodatku ten humor! Polecam!

Rzadko śmieszy mnie czeski humor. Wolę smutnych, egzystencjalnych Czechów, np. Kunderę, ale w obliczu tego tekstu jestem absolutnie bezbronny. Śmieje się i przestać nie mogę. A potem spoglądam na siebie, zmęczony z brzuchem wzdętych i mówię: "Jakubie, przecież to jest smutne, nie śmieszne."

Powieść dobra, ale nie tak genialna, jak się o niej pisze. Miejscami nudna, historyjki opowiadane przez Szwejka raczej drętwe - rzeczywiście idiota. Zaśmiać się można raz na 50 stron. Natomiast bardzo cenny jest aspekt kulturowy i historyczny tej powieści. W kontekście pacyfistycznym i kulturoznawczym dzieło bezcenne.
Przekład Antoniego Kroha rewelacyjny.

Tytułowy Szwejk ,bohater Jaroslava Haška ,to postać ponadczasowa,której sobowtórów z wyboru,czy też z przypadku z pewnością znaleźli byśmy ,żyjących może nawet w tej samej miejscowości ,a może na tej samej ulicy ,na której mieszkamy,uczymy się ,czy pracujemy.Osobiście muszę przyznać że postawa życiowa Szwejka nie jest tak głupia ,jak by się mogło z pozoru wydawać ,Szwejk...

Genialna satyra, nadal aktualna. Żołnierski humor w najlepszym wydaniu

Od niepamiętnych czasów zdarzyło mi się, że film okazał się lepszy od książki. Mowa oczywiście, o starej, czeskiej wersji.

Gdyby nie to, że dwie ostatnie części są zdecydowanie słabsze od części pierwszej i drugiej, byłaby ocena maksymalna.
Klasyka przed wielkie K. Co tu więcej dodać?

Wyrazy współczucia dla porucznika Lukasza.

Swietne

Oto kolejna odsłona klasyki w 60 sekund. Przed Wami Szwejk. Idiota z urzędu. Głupota Szwejka wymyka się wszelkim kategoriom. Choć w tej głupocie jest metoda...
"Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej" były wcześniej wydane pt.: "Przygody dobrego wojaka Szwejka". Średnia ocena książki to 7,49 (1446 ocen i 102 opinie).

Dyskusje

3 641