Geniusz
- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Tytuł oryginału:
- Max Perkins: Editor of Genius
- Wydawnictwo:
- Czwarta Strona
- Data wydania:
- 2017-03-02
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-03-02
- Liczba stron:
- 608
- Czas czytania
- 10 godz. 8 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379765935
- Tłumacz:
- Jakub Jedliński
- Ekranizacje:
- Geniusz (2016)
- Tagi:
- literatura amerykańska historia biografia Max Perkins
- Inne
Biografia człowieka, który stworzył amerykańską literaturę XX wieku.
Zwycięzca National Book Award! Na podstawie książki powstał film „Geniusz” (2016).
Max Perkins to człowiek, dzięki któremu narodziły się prawdziwe gwiazdy literatury: F. Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway i Thomas Wolfe. Sam pozostawał w cieniu swoich słynnych podopiecznych, służąc im jako redaktor, krytyk, doradca, kredytodawca, psychoanalityk, wreszcie przyjaciel. Niezwykle bliskie relacje, które łączyły Perkinsa z najsłynniejszymi pisarzami, sprawiają, że jego biografię czyta się niczym fascynującą powieść.
Zdobywca Pulitzera Andrew Scott Berg stworzył barwny i pełny ciekawych anegdot portret złotego wieku amerykańskiej literatury i jego największych bohaterów.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Cierpiąca niezłomność
Trudno o bardziej jednoznaczny tytuł niż „Geniusz”. Słowo to ma jasno określone konotacje, tworzące w naszych głowach obraz niedoścignionej doskonałości. To slogan, który nie tyle jest odważnym skupiskiem uwagi, co skierowaną wprost obietnicą. Przejść obok obojętnie nie sposób. Pytanie brzmi, czy właśnie to wyrażenie oddaje zawartą w lekturze wartość?
We wszelkiego rodzaju dobrych biografiach uwielbiam to, że potrafią nie tylko opowiedzieć o głównym bohaterze opowieści, ale zawrzeć w sobie potok czasów w jakich ta osoba żyła. Spokojnych i ulotnych lat, pełnych zwycięstw, czy może bolesnych i bezwzględnych przeżyć, które zmieniły wszystko. Pokazane czasy i bohater stają się wtedy jednością. Wpływają na siebie i definiują, tworząc dwie wzajemnie napędzające się siły.
W przypadku opowieści o wybitnym redaktorze Maxwellu Evartsie Perkinsie mam wrażenie, że mamy do czynienia z czymś jeszcze większym. Oczywiście na pierwszym planie mamy obraz głównego bohatera, który wyłania się z masy relacji i listów. W sukurs idzie mu zmieniający się świat: rzeczywistość słodkiej codzienności, wypychaną przez okres niepokojów, po wojenne zawirowania. Nie jest to może pierwszy plan, ale nie da się ukryć, że oddech tej historii żywo reaguje z tkanką następujących po sobie wydarzeń.
Dążę jednak przede wszystkim do tego, że ta biografia jest czymś więcej niż biografią. Choć zachowuje wszelkie dla niej zmienne, dla mnie stała się niestandardową w swym wydaniu powieścią. Proza życia Maxa Perkinsa, którego widzę obok mnie i czuję to, co musiał poświęcić, by stać się redaktorem nad redaktorami - legendą w swoim fachu. Mam w głowie ciężar poniesionych przez niego strat i nie potrafię przejść obok nich obojętnie.
Doceniam niezwykłe i pełne smaku korespondencje z tuzami pokroju Fitzgeralda, Hemingwaya czy Wolfe’a. Nic jednak nie jest w stanie mi przysłonić geniusza, którego tyczy się ta pozycja. Człowieka niezwykle zdeterminowanego, silnego i oddanego. Przy tym zaś złamanego gdzieś w środku, poświęcającego miłość przez konwenanse. Starającego się żyć przyzwoicie, dbać o rodzinę i swych podopiecznych. Zapominającego przy tym o sobie, pozostawiającego osobiste szczęście gdzieś po drodze.
Nie chcę przez to powiedzieć, że Perkins jawi się tu, jako człowiek nieszczęśliwy. Ależ skąd, dobrze poprowadzony debiutant, czy głębokie przyjaźnie były dla niego niezwykle ważne i satysfakcjonujące. Przy tym to życie prywatne, które choć usłane zdrowymi córkami (miał ich aż pięć),miało w sobie bolesną zadrę. Wypływająca w pojedynczych zdaniach prawdę, której nie dało się łatwo odrzucić i która łamała mi serce.
Miano geniusza należy się tu zarówno autorowi, jak i postaci, której poświęcił swoją książkę. To hołd, ale przede wszystkim opowieść o prostym człowieku, który może być symbolem oddania dla swojej profesji, ale też konsekwencji i strat, które z tego wynikały. Po takiej lekturze słowa zdają się niezgrabne. Giną w cieniu i uciekają z krzykiem, bo jakie by nie były, nie oddadzą tego, co można znaleźć w powieści biograficznej napisanej przez Andrew Scotta Berga.
Patryk Rzemyszkiewicz
Oceny
Książka na półkach
- 737
- 123
- 44
- 8
- 7
- 5
- 5
- 5
- 4
- 4
Cytaty
Ernest (Hemingway) odpowiedział, że nie bardzo sobie wyobraża usuniecie jakiejkolwiek części rękopisu, bo książka została napisana tak gęstym jezykiem, że każdy akapit zależny jest od pozostałych. (dot. "Pożegnania z bronią") Jak zaznaczył, kastracja to drobny zabieg wykonywany na mężczyznach, zwierzętach i książkach, ale jej konsekwencje są ogromne.
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo dobrze mi się czytało,niektóre rozdziały krótkie niektóre długie i fajnie opowiedziane że szczegółami więc jest co czytać ,zastanawia mnie czy Perkins miał romans z Elizabeth Lemon na prawdę czy tylko romansowali w listach ? Bo bardzo dużo pisali ale ten wontek zapadł mi w pamięć.Wydawał się wspaniałym facetem wiernym żonie i pomocy Hemingwayowi,Scotowi i Wolfowi ,polecam jak dla mnie arcydzieło !!oby więcej takich książek :-)
Bardzo dobrze mi się czytało,niektóre rozdziały krótkie niektóre długie i fajnie opowiedziane że szczegółami więc jest co czytać ,zastanawia mnie czy Perkins miał romans z Elizabeth Lemon na prawdę czy tylko romansowali w listach ? Bo bardzo dużo pisali ale ten wontek zapadł mi w pamięć.Wydawał się wspaniałym facetem wiernym żonie i pomocy Hemingwayowi,Scotowi i Wolfowi...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMax Perkins, czyli tytułowy geniusz był amerykańskim redaktorem, który podpisał umowy na wydanie książek z kilkoma nieznanymi autorami, którzy później zrobili wielkie kariery literackie. Wystarczy wspomnieć o Fitzgeraldzie, Hemingway'u, oraz wielu innych.
Perkins był nie tylko ich odkrywcą, ale również przyjacielem, powiernikiem, ich rodziny się przyjaźniły, a on sam wielokrotnie ich wspomagał finansowo.
Całkiem ciekawa historia człowieka, który był dla mnie kompletną zagadką, jednakże ta historia była według mnie zbyt długa.
Max Perkins, czyli tytułowy geniusz był amerykańskim redaktorem, który podpisał umowy na wydanie książek z kilkoma nieznanymi autorami, którzy później zrobili wielkie kariery literackie. Wystarczy wspomnieć o Fitzgeraldzie, Hemingway'u, oraz wielu innych.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPerkins był nie tylko ich odkrywcą, ale również przyjacielem, powiernikiem, ich rodziny się przyjaźniły, a on sam...
Czym jest książka? Oprócz oczywistości, że jest to sterta kartek z napisaną historią bądź informacjami spiętą obwolutą przez maszynę bądź introligatora, jest to także historia autora, który przelał swoje myśli na papier oraz wydawcy, który zebrał i poukładał wszystko w całość. Jaką drogę zatem musi przejść książka z myśli rodzącej się w głowie pisarza do rąk czytelnika? "Geniusz" Scotta Berga odpowiada na to pytanie.
Książka w pewnym sensie odpowiada temu po co w ogóle czytam. Robię to bo literatura jest Wartością. Złapałem się na tym, że czytając każdą pozycję czytelniczą zadaję sobie pytanie "co ona mi da, co mogę z niej wynieść?" a zatem szukam jej wartości - podobnie jak Perkins. Ludzie czytają żeby się dokształcić, rozwinąć wyobraźnię, poprawić słownictwo, mieć tematy do rozmów, doznawać katharsis, zrozumieć lepiej otaczający nas świat bądź dla rozrywki (albo z musu, pozdrawiam tych, którzy walczą z lekturami szkolnymi :D) a moim priorytetem jest dostrzeżenie Wartości książki i nauk z niej płynących. Zatem jeżeli książka będzie mnie typowo bawić (aspekt rozrywki) to będę siebie pytał "czy i ja mógłbym być zabawny jak ten/ta bohater/ka i czy ja mógłbym postrzegać świat w tak zabawny sposób" itp
Te refleksje pokazują mi jakim mogę być wymagającym czytelnikiem a jakiemu zadaniu musiał sprostać Max Perkins odkrywając nowych artystów. Musiał naraz łączyć kilka światów a w dodatku chętnie dopomagał swoim podopiecznym w ich życiowej drodze. Książka jest swoistą biografią, opisuje życiowe perypetie Maxa i ludzi mu bliskich. Momentami męczyłem się od nadmiaru informacji ale i tak wyżej napisana refleksja to była największa wartość, jaką wyciągnąłem z tej lektury. Na zimowe, obecne dni i wieczory jak znalazł. Chciałbym żyć w tamtych czasach pełnych pisanych listów, uprzejmości, podróży, zabaw, z dala od dzisiejszej cyfryzacji, spłycających rozmowy smsów, messengerów achhh...
Czym jest książka? Oprócz oczywistości, że jest to sterta kartek z napisaną historią bądź informacjami spiętą obwolutą przez maszynę bądź introligatora, jest to także historia autora, który przelał swoje myśli na papier oraz wydawcy, który zebrał i poukładał wszystko w całość. Jaką drogę zatem musi przejść książka z myśli rodzącej się w głowie pisarza do rąk czytelnika?...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiązka sama w sobie bardzo ciekawa.
Ale literówek pełno :)
Ksiązka sama w sobie bardzo ciekawa.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAle literówek pełno :)
Ostatnio zacząłem częściej sięgać po biografię. Jest to gatunek bardzo nam potrzebny. Daje bowiem odpowiedź na pytanie skąd przyszliśmy.
Książka „Geniusz” opowiada o trzech wybitnych literatach zeszłego stulecia. Poznajemy tutaj twórczość Hemingwaya, Fitzgeralda i Wolfe’a, a przede wszystkim ich zmagania z redaktorem Perkinsem. Max ukazuje się tutaj, jako postać, która poświęciła się literaturze całym sercem. Można odnieść wrażenie, że była jego powołaniem- ja takie miałem.
W przytoczonej korespondencji z autorami widać wielką pasję i chęć pomocy im w stworzeniu dzieła ponadczasowego. Redaktor chcąc wydawać dzieła wartościowe, dbał o sens każdego zdania. Tak się tworzy prawdziwą literaturę!
Korektor cenił sobie twórczość Shakespeare’a. Nadszedł dzień, w którym żona Louis czytała mężowi lament z Cymbelina.
Książka niezwykle wartościowa , którą powinni przeczytać literaturoznawcy, redaktorzy, a także przyszli autorzy.
Ostatnio zacząłem częściej sięgać po biografię. Jest to gatunek bardzo nam potrzebny. Daje bowiem odpowiedź na pytanie skąd przyszliśmy.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka „Geniusz” opowiada o trzech wybitnych literatach zeszłego stulecia. Poznajemy tutaj twórczość Hemingwaya, Fitzgeralda i Wolfe’a, a przede wszystkim ich zmagania z redaktorem Perkinsem. Max ukazuje się tutaj, jako postać, która...
Co zrobiłby Perkins, gdyby redagował Prousta? WyProustował! ;-)
Co zrobiłby Perkins, gdyby redagował Prousta? WyProustował! ;-)
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBez Perkinsa pewnie Tom Wolfe by nie wydał żadnej książki, a gdyby wydał, to pewnie by były znacznie gorsze. Scott Fitzgerald czy Ernest Hemingway pewnie by sobie dali radę, ale Wolfe... wątpię.
Bez Perkinsa pewnie Tom Wolfe by nie wydał żadnej książki, a gdyby wydał, to pewnie by były znacznie gorsze. Scott Fitzgerald czy Ernest Hemingway pewnie by sobie dali radę, ale Wolfe... wątpię.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDla wszystkich zainteresowanych literaturą, a szczególnie dla piszących i wątpiących. Historia Maxa Perkinsa, redaktora wierzącego w pisarza i jego dzieło.
Dla wszystkich zainteresowanych literaturą, a szczególnie dla piszących i wątpiących. Historia Maxa Perkinsa, redaktora wierzącego w pisarza i jego dzieło.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZa szczegółowa. Nie dałam rady.
Za szczegółowa. Nie dałam rady.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka-cegła. Na sam jej widok ścierpła mi skóra. Jednak nie odczułam, zbyt mocno, jej wielkości, ponieważ jest napisana przystępnie i porywająco. Unosi czytelnika w świat wielkiej literatury i tytułowego geniusza, Maxwella Perkinsa. Autor solidnie przygotował się do napisania biografii, swoje badanie popiera listami i cytatami, których gros zgromadził, w trakcie przygotowań. Książka warta przeczytania, chociażby po to, by uświadomić sobie, że za każdym geniuszem stoi inny, który go wspiera.
Książka-cegła. Na sam jej widok ścierpła mi skóra. Jednak nie odczułam, zbyt mocno, jej wielkości, ponieważ jest napisana przystępnie i porywająco. Unosi czytelnika w świat wielkiej literatury i tytułowego geniusza, Maxwella Perkinsa. Autor solidnie przygotował się do napisania biografii, swoje badanie popiera listami i cytatami, których gros zgromadził, w trakcie...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to