Znamy nominacje do 11. Nagrody Literackiej GDYNIA

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.05.2016

Kapituła 11. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach do Gdyńskich Kostek Literackich. Do Nagrody zgłoszono ponad 400 tytułów, z których wyróżniono dwadzieścia. Nominacje zostały ogłoszone podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.

Znamy nominacje do 11. Nagrody Literackiej GDYNIA

Kapitule Nagrody Literackiej GDYNIA przewodniczy w tym roku prof. Agata Bielik-Robson. Do konkursu zgłoszono 402 tytuły wpisujące się w poszczególne kategorie: eseistyka – 90, poezja – 145, proza – 108, przekład – 59.

Przewodnicząca Kapituły, prof. Agata Bielik-Robson, mówiła:

W tym roku kłóciliśmy się stosunkowo mało. Zwykle jest tak, że każdy z nas, sześciorga jurorów, na początku roku przegląda w domu wielkie pudła z setkami książek, które napłynęły do NLG, i dokonuje własnej selekcji: wyłania grupę tytułów, na które trzeba będzie zwrócić uwagę. W trakcie tych domowych lektur wymieniamy się mailami, piszemy, co naszym zdaniem było dobre, a co nie. Jednak rezultaty tych osobnych wyborów potrafią być zaskakująco różne – i wtedy, kiedy się wreszcie spotykamy, by je omówić, dochodzi do zderzenia  naszych „typów”, które ucierają się w tyglu długich dyskusji. Czasem do takiego pierwszego uzgodnienia dochodzi dopiero po kilku miesiącach burzliwych obrad. A czasem – rzadko, tak jak w tym roku – nie ma właściwie potrzeby wielkiego obradowania, ponieważ typy powtarzają się, z niewielkimi tylko modyfikacjami, u wszystkich jurorów.

W tym roku największą chyba zgodność osiągnęliśmy w kategorii prozy. Prozatorskie typy padły zdecydowanie na młodych i debiutantów: Weronika Murek, Dominika Słowik, Maciej Płaza, a także najbardziej w tym gronie doświadczony Muszyński, to wciąż jeszcze postaci świeże. Także Łukasz Orbitowski nominowany został za „Inną duszę”, czyli rzecz w gatunku literatury faktu, którego dotąd jeszcze nie próbował.

W kategorii poezji też raczej panowała jedność. Rok 2015 zdecydowanie należał do poetek: Barbary Klickiej, Marii Bigoszewskiej i Hanny Janczak. Nawet nasi dwaj pozostali nominaci – Tadeusz Pióro i Kacper Bartczak – wykazali się w swoich ostatnich tomikach nieco inną wrażliwością...

Jeśli gdzieś pojawiły się spory, to przy okazji dwóch ostatnich kategorii: eseju i przekładu, z tego prostego powodu, że tu co roku pojawia się za dużo dobrych książek, które wszystkie chciałoby się uznać i jakoś nagrodzić. Jak zwykle w takich razach postanowiliśmy oddać sprawiedliwość różnym gatunkom eseistycznym i odnotować rozmaitość języków, z których w Polsce dokonuje się znakomitych translacji”.

Czworo tegorocznych laureatów Nagrody poznamy 10 września. Spotkania z lauretami odbędą się następnego dnia po ogłoszeniu wyników, a także dodatkowo – jesienią – w ramach podsumowania tegorocznej edycji NLG. Uroczysta Gala Finałowa po raz pierwszy rozegra się w nowej sali Teatru Miejskiego w Gdyni. Już teraz, z okazji wciąż trwających obchodów 10-lecia Nagrody Literackiej GDYNIA, w ramach festiwalu Miasto Słowa, zapraszamy na spotkania z nominowanymi i laureatami Nagrody z lat ubiegłych. Tylko w maju, w dniu 28 maja, do Gdyni przyjadą wyróżnieni eseiści: prof. Ryszard Koziołek, Wojciech Nowicki, Marek Zaleski, prof. Jacek Leociak oraz poeci: Dariusz Sośnicki, Darek Foks, Joanna Mueller i Marta Podgórnik.

Nominacje do Nagrody Literackiej GDYNIA 2016:

ESEJ:

  1. Lidia Kośka, LEC. Autobiografia słowa, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Warszawa

  2. Michał Książek, Droga 816, Fundacja Sąsiedzi, Białystok

  3. Renata Lis, W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu, Wydawnictwo Sic!, Warszawa

  4. Michał Paweł Markowski, „Kiwka”, Wydawnictwo Austeria, Kraków

  5. Piotr Paziński, Rzeczywistość poprzecierana, Wydawnictwo Austeria, Kraków

POEZJA:

  1. Kacper Bartczak, Wiersze organiczne, Dom Literatury w Łodzi

  2. Maria Bigoszewska, Jeden pokój, Wydawnictwo FORMA. Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy, Szczecin, Bezrzecze

  3. Hanna Janczak, Lekki chłód, Wydawnictwo Igloo, Wrocław

  4. Barbara Klicka, Nice, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

  5. Tadeusz Pióro, Powązki, Biuro Literackie, Wrocław

PROZA:

  1. Weronika Murek, „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

  2. Andrzej Muszyński, Podkrzywdzie, Wydawnictwo Literackie, Kraków

  3. Łukasz Orbitowski, Inna dusza, Wydawnictwo Od deski do deski, Warszawa

  4. Maciej Płaza, Skoruń, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa

  5. Dominika Słowik, Atlas: Doppelganger, Wydawnictwo Znak, Kraków

PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI:

  1. Jacek Giszczak, Zwierzenia jeżozwierza, autor oryginału Alain Mabanckou, Wydawnictwo Karakter, Kraków

  2. Jolanta Kozak, Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi, autor oryginału David Foster Wallace, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa

  3. Robert Papieski, Lato w Baden, autor oryginału Leonid Cypkin, Zeszyty Literackie, Warszawa

  4. Agnieszka Pokojska, Młode skóry, autor oryginału Colin Barrett, Wydawnictwo Igloo, Wrocław

  5. Anna Wasilewska, Rękopis znaleziony w Saragossie, autor oryginału Jan Potocki, Wydawnictwo Literackie, Kraków


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 19.05.2016 14:44
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post