Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/6082/czytaj-pl-darmowe-e-booki-na-polskich-ulicach

Czytaj PL! Darmowe e-booki na polskich ulicach

18 wartościowy tekst

Od 1 października swoją działalność rozpocznie trzysta nietypowych wypożyczalni e-booków. Nietypowych, ponieważ książki pobrać będzie można z nośników reklamowych na przystankach komunikacji miejskiej. Akcja obejmie Kraków, Gdańsk, Katowice, Poznań, Warszawę i Wrocław. Wszystkie dostępne w ofercie tytuły będą darmowe.

Już niedługo idąc ulicami największych polskich miast, będziemy mogli nie tylko podziwiać miejskie widoki, ale również pobrać darmową książkę. W wypożyczalnie e-booków zostaną zmienione nośniki reklamowe na przystankach komunikacji miejskiej. Z każdego z nich będzie można na miesiąc wypożyczyć jedną z dwunastu książek, m.in. najnowszą powieść Marka Krajewskiego, bestsellerową opowieść o designie Marcina Wichy czy zabawne opowiastki dla dzieci Marcina Prokopa. Wszystko to w ramach akcji promującej czytelnictwo Czytaj PL! – pierwszej tego typu kampanii na świecie organizowanej na taką skalę.

Czytaj PL! to pierwsza tego typu kampania na świecie organizowana na taką skalę.

Nośniki, z których bezpłatnie wypożyczymy książkę, znajdą się w Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Aby pobrać wybrany e-book, musimy najpierw zainstalować aplikację mobilną Czytaj PL!, a następnie zeskanować za jej pomocą kod QR umieszczony na plakacie przy okładce danej książkii. E-książki przeczytamy na smartfonie lub tablecie za darmo przez 30 dni. W jednym momencie można czytać tylko jedną książkę – pobranie kolejnej oznacza „zwrot” poprzedniej do wirtualnej biblioteki.

- Czytaj PL! promuje na wcześniej nieznaną w Polsce i Europie skalę korzystanie z literatury przy użyciu nowych technologii. Zakładamy, że z darmowych wypożyczalni skorzysta nawet 100 tysięcy osób – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego organizującego kampanię. – To bodaj pierwszy przypadek takiej współpracy z innymi miastami. Połączyliśmy siły w pięknej sprawie i wierzymy, że wspólnie zdziałamy wiele dobrego.

To sukces poprzednich edycji zachęcił nas do wyjścia z projektem poza obszar Krakowa - mówi Mateusz Tobiczyk z Woblink.com, serwisu współorganizującego akcję.

Kampania miała już wcześniejsze odsłony wyłącznie w Krakowie. Wtedy z wypożyczalni darmowych e-booków skorzystało kilkanaście tysięcy osób.

To sukces poprzednich edycji zachęcił nas do wyjścia z projektem poza obszar Krakowa. Naszą ambicją było sprawić, aby projekt stał się ogólnopolską akcją promującą czytelnictwo w nowoczesnej i przyjaznej odsłonie. Mamy nadzieję, że to dopiero początek i kolejne edycje akcji będą jeszcze ciekawsze – mówi Mateusz Tobiczyk z platformy e-bookowej Woblink.com, która organizuje akcję wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Wśród tytułów, które będzie można wypożyczyć w trzystu e-bibliotekach znalazły się zarówno bestsellery, jak i bardziej ambitne publikacje. Do dyspozycji miłośników nowych technologii i kryminału będą powieści: Arena szczurów Marka Krajewskiego (Patronat LC), Kasacja Remigiusza Mroza (Patronat LC) i Inna dusza Łukasza Orbitowskiego. Dla fanów mocnych historii w e-bookowych wypożyczalniach umieszczono także bezkompromisowe rozmowy Patryka Vegi z policjantami – Złe psy. W imię zasad i pierwszy thriller 2.0 – Notebook Tomasza Lipki. Miłośnicy wielkiej literatury będą mogli przeczytać jedną z najważniejszych skandynawskich powieści XX wieku – Kolosa Finna Alnaesa. W wypożyczalniach Czytaj PL! nie zabrakło też głośnej pozycji Jak przestałem kochać design Marcina Wichy. Listę dostępnych pozycji zamykają: ostatnia powieść z serii Uniwersum Metro 2033 – Otchłań Roberta J. Szmidta (Patronat LC), zabawna czeska powieść Ostatnia arystokratka Evžena Bočka (Patronat LC), reportaże o trzydziestolatkach pochodzących z małych miasteczek zebrane w tomie Zaduch Marty Szarejko, a także Obietnica Łucji Doroty Gąsiorowskiej.

Darmową aplikację Czytaj PL! można pobrać w sklepach App Store i Google Play. Akcja Czytaj PL! będzie trwała od 1 do 31 października. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie www.czytajPL.pl. We wszystkich miastach drogę do ciytylightów z najlepszymi książkami pomoże czytelnikom znaleźć aplikacja mobilna jakdojade.pl.

Patronem merytorycznym akcji jest Instytut Książki, a jej ogólnopolski zasięg stał się możliwy dzięki zaangażowaniu Miast Partnerskich, którymi są Gdańsk, Katowice, Poznań, Wrocław.

Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platforma e-bookowa Woblink.com.

Wydawnictwa Partnerskie: Czwarta Strona, Dom Wydawniczy PWN, Insignis Media, Karakter, Od deski do deski, Stara Szkoła, Wielka Litera, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Znak, Znak Emotikon i Znak Literanova.

Lubimyczytać.pl objęło akcję patronatem medialnym. 


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 32  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 826
Kotkad
05-10-2015 11:02
Miałam nadzieję że ktoś wrzuci tu kody a tu cisza
książek: 826
Kotkad
09-10-2015 10:22
https://goo.gl/photos/6dsdabsAJtKPYXP6A
książek: 4257
Delur
19-10-2015 19:23
dziękuję <3
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3310
Andrew
09-10-2015 11:20
Czytanie na smartfonie czy tablecie to, delikatnie mówiąc, woda na młyn okulistów. Prosta droga do zepsucia wzroku. W dodatku akcja wycelowana jest w obszary, gdzie z czytelnictwem jest stosunkowo nieźle (duże miasta), zamiast w wieś, gdzie nie czyta prawie nikt (poza terminami oprysków i inną tego typu literaturą oczywiście). Zamiast myśleć nad wprowadzeniem książki w wersji elektronicznej,... Czytanie na smartfonie czy tablecie to, delikatnie mówiąc, woda na młyn okulistów. Prosta droga do zepsucia wzroku. W dodatku akcja wycelowana jest w obszary, gdzie z czytelnictwem jest stosunkowo nieźle (duże miasta), zamiast w wieś, gdzie nie czyta prawie nikt (poza terminami oprysków i inną tego typu literaturą oczywiście). Zamiast myśleć nad wprowadzeniem książki w wersji elektronicznej, wzorem audiobooków, do tradycyjnych bibliotek, robi się takie akcje. Moim zdaniem to nie promocja książki, a nowej technologii. W dodatku tej formie (nie na czytnik) równie groźnej dla zdrowia co bimber (czytaj szybciej, bo się ściemnia).
pokaż więcej
książek: 3798
BagatElka
09-10-2015 12:12
Mieszkam na wsi od urodzenia i opryski ani cała reszta zabiegów rolnych mnie nie interesuje.
Książki czytano w mojej rodzinie zawsze i nie tylko w mojej.
Czytam książki,kupuję książki i wypożyczam je z biblioteki.Wolę papierowe a nie elektroniczne ale ani miejsce zamieszkania ani moje preferencje odnośnie nośnika nie czynią mnie kimś gorszym od mieszkańca miasta.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2149
Audrey
09-10-2015 11:59
Nie mam smartfona, nie mam tableta, nie mieszkam w dużym mieście, więc niestety nie skorzystam :)
książek: 253
zolzowata_franca
09-10-2015 18:37
Mieszkam w małej miejscowości, zatem nie będę mieć możliwości, by pobrać e-booka. Zresztą dla mnie książka musi być papierowa, muszę poślinić palec, by przełożyć kolejną kartkę ;) , jestem czytelnikiem starej daty. Uważam jednak, że każda forma zachęcenia do czytania jest dobra, tym bardziej wśród młodych, którzy mają i tablety, i smartfony, i czytniki e-booków, brak im jedynie chęci i być... Mieszkam w małej miejscowości, zatem nie będę mieć możliwości, by pobrać e-booka. Zresztą dla mnie książka musi być papierowa, muszę poślinić palec, by przełożyć kolejną kartkę ;) , jestem czytelnikiem starej daty. Uważam jednak, że każda forma zachęcenia do czytania jest dobra, tym bardziej wśród młodych, którzy mają i tablety, i smartfony, i czytniki e-booków, brak im jedynie chęci i być może ta akcja spowoduje, że i chęci się znajdą, bo książkę będą mieli dosłownie podaną na tacy. Szkoda tylko, że akcja będzie trwała wyłącznie miesiąc :).
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Nos pinokia

Książki tego autora są wypełnione specyficznym poczuciem humoru. I do tego detektyw, który nie jest silnym przystojniakiem biegającym za złoczyńcami p...

zgłoś błąd zgłoś błąd