Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego

Okładka książki Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego Małgorzata Nocuń
Okładka książki Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego
Małgorzata Nocuń Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2023-05-10
Data 1. wyd. pol.:
2023-05-10
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381916899
Tagi:
ZSRR Rosja Ukraina Europa Wschodnia Azja Centralna Azja Środkowa kobiety reportaż literatura faktu
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 826 / 2024 Monika Bobako, Wojciech Bonowicz, Sylwia Czubkowska, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Jonathan Haidt, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Katarzyna Kubisiowska, Jakub Majmurek, Małgorzata Nocuń, Eligiusz Piotrowski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Bartosz Sadulski, Eric Schmidt, Nuria Selva Fernandez, Agata Sikora, Anna Świrszczyńska, Ola Szmida
Ocena 7,3
Znak nr 826 / ... Monika Bobako, Wojc...
Okładka książki Znak nr 823 / 2023 Zofia Bałdyga, Maria Banaszak, Agata Bielik-Robson, Agnieszka Burton, Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Mateusz Górniak, Byung-Chul Han, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Lebda, Zbigniew Mikołejko, Łukasz Najder, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Natalia Sosin-Krosnowska, Michał Sowiński, Grzegorz Strzelczyk, Karolina Sulej, Ola Szmida, Teresa Walas, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 6,3
Znak nr 823 / ... Zofia Bałdyga, Mari...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 5 (53) / maj 2022 Julia Cimafiejewa, Zofia Czartoryska, Kamil Fejfer, Anja Golob, Joanna Karpowicz, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Paweł Marczewski, Louis Menand, Małgorzata Nocuń, Łukasz Orbitowski, Radek Rak, Mateusz Roesler, Marta Rybicka, Taras Szewczenko, Tomasz Ulanowski
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Julia Cimafiejewa, ...
Okładka książki Znak nr 797 Katarzyna Babis, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Tomek Kaczor, Piotr Kosiewski, Michał Koza, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Redakcja miesięcznika Znak, Agata Sikora, Filip Springer, Natalka Suszczyńska, Monika Świerkosz, Ewa Woydyłło, Szymon J. Wróbel
Ocena 7,0
Znak nr 797 Katarzyna Babis, Ol...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Kobiety w Poradziecji



721 93 561

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
138 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
812
786

Na półkach: , , , ,

Książka historyczna będąca zbiorem reportaży, na faktach, czysta prawda.

Małgorzata Nocuń oddaje głos tym, o których zapomniano wspomnieć w książkach do historii, czy filmach dokumentalnych, o kobietach , które wycierpiały za wschodnią granicą.
Książka jest trudna, bolesna prawda, wstrząsa, porusza, czytamy zaciskając z bólu zęby.
Autorka napisała o kobietach, z którymi spotkała się podczas cyklu podróżniczego po krajach byłego Związku Radzieckiego – Rosja, Kaukaz, dawne republiki radzieckie Azji Centralnej wschodnie i północne.

Autorka rozmawiała z kobietami , które wierzyły w system ZSRR , jak i z tymi , które się buntowały.
Przeprowadzała rozmowy z kobietami różnego pokolenia, narodowości, pochodzenia społecznego i zawodów.
Nie omijała kobiet znanych jak Natalia Gorbaniewska zwana Nataszą, dysydentką do walki z komunizmem, o demokrację i prawa człowieka, przeciwko wojnie, czy Galina Starowojtowa jedna z pierwszych demokratycznych polityczek rosyjskich, zamordowana w 1998 roku , sprawców nie wykryto.

Udzielała głos Rosjankom, Białorusinkom, Ormiankom, Ukrainkom, po bezpośredniej napaści Putina.
Szeroki wachlarz portretowanych kobiet od tych co przeżyły blokadę Leningradu w 1941 roku , przez bojowniczki o Górski Karabach trwający od 27 września do 10 listopada 2020 roku, walczących również z przemocą domową w Azji Centralnej do tych , co przeżyły napaść na Ukrainę w 2022 roku, żołnierkom i matkom poległych na froncie.
Autorka nie ocenia, przedstawia tylko różny punkt widzenia. Nie dzieli nikogo na lepsze i gorsze kobiety.

,,Gulsifat oblała się w szopie olejem samochodowym, podpaliła i wybiegła na ulicę. Dopiero gdy to już się stało, mogła porozmawiać z kimś o swoim życiu. Wcześniej musiała przejść drogę, jaką przechodzi około połowy kobiet w Tadżykistanie – tyle, według oficjalnych szacunków, doświadcza przemocy w rodzinie. Są bite, gwałcone, poniewierane’’.

Tytułowe,, Miłość to cała moja wina’’ znajduje odzwierciedlenie w odpowiedzi jednej z buntowniczek , na pytanie za co trafiła do łagru. Odpowiedziała - za miłość do mężczyzny, który był dysydentem, „miłość to cała moja wina”.

Słowa wymowne, mówiące same za siebie.

Jest to również materiał pobudzający do refleksji w kwestii kobiecej w społeczeństwach.
Sami musimy ocenić.

Kobiety są w stanie dużo więcej czasami znieść i przetrwać niż mężczyźni.

Piękna, ale trudna książka, z mocnym wydźwiękiem, pozostawiająca rany na sercu i łzy w oku.
Polecam!

Książka historyczna będąca zbiorem reportaży, na faktach, czysta prawda.

Małgorzata Nocuń oddaje głos tym, o których zapomniano wspomnieć w książkach do historii, czy filmach dokumentalnych, o kobietach , które wycierpiały za wschodnią granicą.
Książka jest trudna, bolesna prawda, wstrząsa, porusza, czytamy zaciskając z bólu zęby.
Autorka napisała o kobietach, z którymi...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
426
183

Na półkach:

Poradziecja oczami kobiet, suplement do pisarstwa Aleksijewicz. Trudno coś napisać, przejmujące to wszystko, a nadziei na zmianę brak.

Poradziecja oczami kobiet, suplement do pisarstwa Aleksijewicz. Trudno coś napisać, przejmujące to wszystko, a nadziei na zmianę brak.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
472
240

Na półkach: , , ,

Zbiór reportaży o sytuacji kobiet w krajach poradzieckich. Cieszę się, że Autorka nie skupia się tylko na Rosji, Ukrainie, czy Kaukazie, bo są też -stany Azji Centralnej, ale w dość symbolicznych ilościach.
Treść w zasadzie sprowadza się do idei "rozsądnego konserwatyzmu", czyli wojen, przemocy wobec kobiet i wszelkich form dyskryminacji. Jeśli czytaliście jakąkolwiek książkę o tych krajach, która nie była pisana przez mężczyzn piejących o honorze i gościnności tamtych nacji, to nie znajdziecie tu nic nowego. Niemniej jednak temat zawsze wart jest podniesienia, dlatego 8/10.

Zbiór reportaży o sytuacji kobiet w krajach poradzieckich. Cieszę się, że Autorka nie skupia się tylko na Rosji, Ukrainie, czy Kaukazie, bo są też -stany Azji Centralnej, ale w dość symbolicznych ilościach.
Treść w zasadzie sprowadza się do idei "rozsądnego konserwatyzmu", czyli wojen, przemocy wobec kobiet i wszelkich form dyskryminacji. Jeśli czytaliście jakąkolwiek...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
8
8

Na półkach:

Kobieta od kobiety różni się

W zeszłym roku nakładem Wydawnictwa Czarnego ukazał się reportaż Małgorzaty Nocuń pod tytułem "Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego". Mówi się, że kobieta zmienną jest. Ja bym jednak powiedziała, że kobieta od kobiety różni się. Tę różnorodność w postawach, poglądach, doświadczeniach uchwyciła właśnie autorka książki.

Lektura tej książki była moim pierwszym spotkaniem z twórczością reportażową Małgorzaty Nocuń. Ten gatunek często pozwala przenieść się do miejsc, do których nie zawsze mamy możliwość pojechać, poznać ciekawych ludzi, których nie spotykamy na co dzień. To również znalazłam i w tym reportażu. Książka "Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego" została wydana nakładem Wydawnictwa Czarnego w maju 2023 roku. Autorka podróżowała przez dziesięć lat po terytorium byłego ZSRR. Moje zainteresowanie wzbudził przede wszystkim opis wydawcy, w którym znalazłam informację, że będą to historie kobiet. Byłam ich ciekawa.

W epilogu możemy przeczytać: "W 1927 roku Edmund Goulding, amerykański reżyser, zekranizował >>Annę Kareninę<<. W rolę Anny wcieliła się Greta Garbo. Powieść Lwa Tołstoja wydała się Gouldingowi zbyt smutna dla amerykańskiego odbiorcy. Film miał więc dwa zakończenia: >>prawdziwe<<, przewidziane dla widzów Europy i bardziej optymistyczne dla Amerykanów. Podobnie jest z losami kobiet z Europy Wschodniej i Azji Centralnej. Wciąż się je cenzuruje, upiększa albo w ogóle milczy na temat roli kobiet w historii tego regionu świata. (…)" To z pewnością dobry powód, by właśnie napisać o nieznanych losach kobiet, które żyją w tamtych krajach. Bardzo interesuje mnie szeroko rozumiana sytuacja kobiet na świecie. Konkretnie, jak ona wygląda w innych państwach, ustrojach politycznych, systemach religijnych, w innych tradycjach. Gdzie cieszą się one pełnią praw, a gdzie jeszcze nie.

O prawach i sytuacji kobiet wiele już powiedziano, dużo się mówi, ale czy wszystko zostało powiedziane? Nie. Na ich sytuację ma często wpływ szerokość geograficzna, na której żyją, pracują, prowadzą gospodarstwo domowe, podejmują innego rodzaju aktywności. Mają wpływ kultura i obyczaje. Pozycja społeczna. Z czym innym mierzy się kobieta z Polski, z czym innym ta pochodząca z Rosji, Armenii, czy innych stron świata. Nawet w Polsce, w której wydawałoby się, że ta sytuacja jest lepsza, spotykamy się na przykład z prześmiewczym podejściem do feminatywów. Mimo to nie każda kobieta pragnie być rewolucjonistką, feministką, gospodynią domową. Nie każda pragnie być aktywna zawodowo, są takie, którym wystarczy do szczęścia opieka nad ogniskiem domowym. Są takie, które żyją miłością do swojego kraju i władzy, a także takie, które pragną zmian. Dlaczego o tym piszę? Bo właśnie w książce Małgorzaty Nocuń odnalazłam różnorodność bohaterek i ich postaw. Ludzie są różni, kobiety także.

Czytelnik mógł poznać historie kobiet, które zajmowały się ogniskiem domowym, pracowały, przeżyły blokadę Leningradu w 1941 roku, były na Ukrainie w lutym 2022 roku, były więźniarkami łagrów, walczyły o prawa człowieka. Znajdziemy tutaj historie pań, które z całego serca kochały Związek Radziecki, były żołnierkami czy matkami poległych na froncie, feministkami z dużych miast i tym, którym odmawia się praw. Bezstronność przejawia się właśnie w doborze bohaterek. One często różnią się od siebie, mają inne poglądy, wyznają inne systemy wartości, ale przecież każdy człowiek zasługuje na to, aby go wysłuchać.

Jak to się stało, że autorka podjęła taki, a nie inny temat? Pisze już na początku o rozmowie ze Swietłaną Kalinkiną, redaktorką białoruskiej gazety "Narodna' Wola i biografką Łukaszenki. To ona powiedziała, że warto napisać o kobietach z terytorium poradzieckiego. Jak mówiła "(…) Bez nich nic by tu nie było. Faceci doszli do wszystkiego na ich plecach. Małgorzata Nocuń przyznaje, że od tej rozmowy minęło dziesięć lat." Przez ten czas podróżowała po terytorium byłego Związku Radzieckiego i natrafiała na historie kobiet, zbierała je i porządkowała z nadzieją, że kiedyś je opisze. I tak się stało.

W reportażach autorka płynnie przechodzi z jednego wątku do kolejnego. Opisy oddziałują na wyobraźnię i emocje czytelnika, wręcz można powiedzieć, że przenosimy się w miejsca i do ludzi, o których opowiada nam Małgorzata Nocuń. Znajdziemy tu nie tylko narrację autorki, ale również wypowiedzi jej bohaterek. Wprowadza też czytelnika za kulisy swojej pracy reporterskiej, opowiadając o przebiegu rozmów z kobietami. Tu są uchwycone nie tylko fakty, ale również emocje.

Znalazła się w tych opowieściach także Armenia. To zachęciło mnie do sięgnięcia po wcześniej wydaną publikację. W 2016 roku Małgorzata Nocuń razem z Andrzejem Brzezieckim wydała książkę pod tytułem Armenia. Karawany śmierci. Dzisiaj z czystym sumieniem polecam publikację "Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego". Druga wspomniana pozycja książkowa jest również warta lektury.

Kobieta od kobiety różni się

W zeszłym roku nakładem Wydawnictwa Czarnego ukazał się reportaż Małgorzaty Nocuń pod tytułem "Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego". Mówi się, że kobieta zmienną jest. Ja bym jednak powiedziała, że kobieta od kobiety różni się. Tę różnorodność w postawach, poglądach, doświadczeniach uchwyciła właśnie autorka...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
275
79

Na półkach:

niezwykle ciekawa książka

niezwykle ciekawa książka

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
456
252

Na półkach: ,

Małgorzata Nocuń „Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego


Wydawnictwo Czarne jakieś 5 lat temu było moim faworytem, jeśli chodzi o wydawane reportaże, i gdy miałam sposobność – kupowałam je w ciemno. Ostatnimi czasy z względu na brak miejsca, nie kupuję ich, ale od czego jest niezawodne Legimi? Bez chwili wahania wybieram ich pozycje. Tak było z reportażem Małgorzaty Nocuń, o którym w dobrym świetle czytałam trochę opinii – a, że dawno nic z tego gatunku nie czytałam, to padło na tę książkę.


„Miłość to cała moja” to przejmujący, bolesny i szokujący zapis rozmów z mieszkankami byłych już terenów Związku Radzieckiego. Ciężko uwierzyć (a może jednak warto),że kobiety – te niezłomne, waleczne, nieustępliwe istoty, które przeżyły tyle pod kieratem komunistycznego ustroju, są dziś – niejednokrotnie dumne z swojej spuścizny, z tego ile musiały wywalczyć dla siebie i swoich bliskich. Ich postawa może być szokująca, w świetle tego co wiemy (a tego jest naprawdę sporo, nie mówiąc już o natężeniu emocjonalnym) jak wyglądało życiu w Związku Radzieckim. To one: Kazaszki, Ukrainki, Rosjanki, Białorusinki – prawie jednym głosem mówią o sile kobiet. O sile i trudzie życia, którego nikt by nie chciał posmakować. Nękania, donosy, łagry a w tym wszystkim jeszcze – umęczone, strudzone rodziny wypatrujące nieustannie nadziei na lepsze jutro. I to kobiety są siłą napędową. Mężczyźni albo ginęli, albo toną w mroku używek – od alkoholu począwszy, po narkotyki.

Małgorzata Nocuń oddaje im niejako hołd, pozwala mówić, pozwala trwać na łamach swojego reportażu, by usłyszał je cały świat. Ich historie łamią serce i duszę, ale niosą też cień otuchy – skoro one wytrwały, to czy my, nie damy rady? Mieszkając w o wiele lepszych warunkach geopolitycznych? To bez wątpienia potrzebny reportaż, mówiący wiele o Rosji, o spuściźnie stalinizmu na terenach byłego ZSRR. To kolejne świadectwo które trzeba znać.

Polecam
8/10

Małgorzata Nocuń „Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego


Wydawnictwo Czarne jakieś 5 lat temu było moim faworytem, jeśli chodzi o wydawane reportaże, i gdy miałam sposobność – kupowałam je w ciemno. Ostatnimi czasy z względu na brak miejsca, nie kupuję ich, ale od czego jest niezawodne Legimi? Bez chwili wahania wybieram ich pozycje. Tak było...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
410
356

Na półkach:

Bardzo wciągający reportaż i niestety bardzo smutny. Można by rzec iż były Związek Radziecki kobietami stoi, szkoda tylko, że życie tych kobiet jest takie ciężkie i smutne.
Książka napisana w taki sposób, że czyta się sama. Brawa dla autorki.

Bardzo wciągający reportaż i niestety bardzo smutny. Można by rzec iż były Związek Radziecki kobietami stoi, szkoda tylko, że życie tych kobiet jest takie ciężkie i smutne.
Książka napisana w taki sposób, że czyta się sama. Brawa dla autorki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
934
331

Na półkach: ,

Różne historie kobiet rozrzucone na osi czasu - bardziej przeszłe, bardziej obecne i pełne emocji. Autorce udaje się nie wtrącać zbyt wiele od siebie i oddając głos właściwie tylko tym różnorodnym kobietom.

Polecam, bo pokazuje wątki, jakie ciężko znaleźć w książkach do historii i to okraszone emocjami.

Różne historie kobiet rozrzucone na osi czasu - bardziej przeszłe, bardziej obecne i pełne emocji. Autorce udaje się nie wtrącać zbyt wiele od siebie i oddając głos właściwie tylko tym różnorodnym kobietom.

Polecam, bo pokazuje wątki, jakie ciężko znaleźć w książkach do historii i to okraszone emocjami.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
180
81

Na półkach:

Jakoś nie całkiem mnie ten zbiór reportaży zachwycił. Na pewno jest ciekawy i warto po niego sięgnąć , ale jesli ktoś przeczytał "Czas secondhandu" Swietlany Aleksijewicz, albo "Przyszlo nam tu żyć" Jeleny Kostiuczenko - ma wrażenie, że "to już było". Tylko.perspektywa czasowa nieco bliższa.

Jakoś nie całkiem mnie ten zbiór reportaży zachwycił. Na pewno jest ciekawy i warto po niego sięgnąć , ale jesli ktoś przeczytał "Czas secondhandu" Swietlany Aleksijewicz, albo "Przyszlo nam tu żyć" Jeleny Kostiuczenko - ma wrażenie, że "to już było". Tylko.perspektywa czasowa nieco bliższa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
390
197

Na półkach:

"Miłość to cała moja wina" jest książką przedstawiającą historie różnych kobiet z terenów dawnego ZSRR, pogrupowane według czterech różnych okresów czasowych - II wojna światowa, czasy powojenne, upadek ZSRR oraz czasy współczesne. Autorka do każdego okresu czasowego wybrała kilkanaście historii kobiet, z którymi miała okazję się spotkać w trakcie swoich podróży po terenach poradzieckich. Historie są zróżnicowane, ukazują kobiety o różnych poglądach politycznych, różnej drodze życiowej, o różnym stanie majątkowym (choć bogaczek tu nie uświadczycie),o różnej kulturze i religii. Każda z tych historii składa się na obraz społeczeństwa radzieckiego, a potem poradzieckiego, dodaje swoją skromną cegiełkę do całości. Autorka stara się zachowywać bezstronność, gdy przytacza opowieści swoich bohaterek, choć czasem pojawiają się i emocje (czemu zresztą się nie dziwię). Pisze w sposób bardzo przystępny i potrafi poruszyć czytelnika. "Miłość to cała moja wina" bardziej czyta się jak powieść niż jak suchy reportaż, w którym autor tylko pisze "byłem w X, widziałem Y". Może dla osób, które czytały więcej reportaży o społeczeństwie z terenów byłego ZSRR, czy które mają bardzo dużą wiedzę historyczno-społeczną o tych regionach, reportaż Małgorzaty Nocuń nie będzie niczym odkrywczym, ale tak sobie myślę, że w tej książce chyba nie chodzi o to, żeby przedstawiać zupełnie nieznane nikomu fakty, a o to, by dogłębnie uświadamiać. I to uświadamiać nie tylko, że dane wydarzenia miały miejsce, ale że za każdą historią kryje się człowiek z krwi i kości, człowiek z uczuciami, który mieszka nie tak znowu daleko od nas, ale jak bardzo jego życie może być zarówno podobne, jak i różne od naszego. Ze swojej strony gorąco polecam.

"Miłość to cała moja wina" jest książką przedstawiającą historie różnych kobiet z terenów dawnego ZSRR, pogrupowane według czterech różnych okresów czasowych - II wojna światowa, czasy powojenne, upadek ZSRR oraz czasy współczesne. Autorka do każdego okresu czasowego wybrała kilkanaście historii kobiet, z którymi miała okazję się spotkać w trakcie swoich podróży po terenach...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    307
  • Przeczytane
    166
  • Posiadam
    29
  • 2023
    20
  • Reportaż
    8
  • E-book
    6
  • 2024
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Ulubione
    3
  • Reportaże
    3

Cytaty

Więcej
Małgorzata Nocuń Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego Zobacz więcej
Małgorzata Nocuń Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego Zobacz więcej
Małgorzata Nocuń Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także