XI edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego: poznaliśmy ścisłe grono finalistów

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.04.2020

Ogłoszono tytuły najlepszych reportaży 2019 roku oraz wyróżniających się tłumaczeń, nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Na finałowej liście wyróżnionych reportaży wydanych w 2019 roku znalazło się pięć książek, w tym dwie autorstwa Polek.

XI edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego: poznaliśmy ścisłe grono finalistów

Patronem nagrody jest Ryszard Kapuściński – wybitny polski pisarz, jeden z najczęściej tłumaczonych na języki obce polskich autorów. Spod jego pióra wyszły takie reporterskie dzieła, jak „Cesarz”, „Wojna futbolowa” czy „Imperium”. Nagroda jego imienia ma na celu uhonorowanie pisarzy tworzących w wymagającym gatunku reportażu literackiego; przyznawana jest corocznie autorowi najlepszej ksiązki reporterskiej wydanej w Polsce w danym roku.

Zwycięzcy otrzymują nagrodę w wysokości 100 tys. złotych. Na osobną gratyfikację finansową mogą liczyć autorzy przekładu na język polski, bez których zagraniczne książki nie miałyby szansy na pojawienie się na naszym rynku. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znajdują się tacy pisarze, jak Paweł Reszka, Swiatłana Aleksijewicz i Jean Hatzfeld.

Nominowani do XI edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

W tym roku wśród nominowanych nie ma żadnego reportażu bezpośrednio dotyczącego Polski. Jest za to szczera i niepozbawiona humoru relacja z wojny na wschodzie Ukrainy pióra Artema Cherednyka, zatytułowana „Punkt zerowy” (ocena w serwisie lubimyczytać.pl: 8,5) i opowieść o wędrówce wraz z migrantami z Ameryki Południowej, spragnionymi ucieczki do wymarzonych Stanów Zjednoczonych „La Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą” Salwadorczyka Oscara Martineza (ocena w serwisie: 7,6). W gronie finalistów znalazło się również miejsce dla opowieści o Kanadzie, pod tytułem „27 śmierci Toby’ego Obeda” autorstwa Joanny Gierak-Onoszko (ocena w serwisie: 8,2).

Hiszpanię, która nie potrafi sobie poradzić z upiorami zakończonej w 1939 roku wojny domowej, przemierza Katarzyna Kobylarczyk. Półwysep Iberyjski szlakiem umarłych i zaginionych opisuje w książce „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” (ocena w serwisie: 7,3). Piątą nominowaną do nagrody książką jest „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo” Larsa Berge, będąca poruszającym reportażem o relacji człowieka z dziką przyrodą, opisanym na kanwie wypadku w Kolmården, największym skandynawskim ogrodzie zoologicznym (ocena w seriwsie: 7,3).

Warto nadmienić, że nominacja do finałowej piątki tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego to wyróżnienie dla jednego z publicystów lubimyczytać.pl. Za przekład książki Oscara Martineza odpowiedzialny jest piszący dla nas Tomasz Pindel. W tekstach publikowanych na naszych łamach opisywał niuansy pracy translatora czy nietypowe tłumaczeniach książek, a także rozprawiał o literaturze hiszpańskojęzycznej.

Ostateczny werdykt konkursowego jury poznamy w drugiej połowie maja. Zostanie on ogłoszony online.

[aj]

#czytamwdomu #kupujeksiazki


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Falko 16.04.2020 23:18
Czytelnik

Ciekawe, że postrzegam tematykę wydanych przez epidemią reportaży, jakby dotyczyła innej, zamkniętej już i odległej rzeczywistości

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 16.04.2020 10:35
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post