rozwiń zwiń

U podnóża Karkonoszy powstanie Dolina Muminków

LubimyCzytać LubimyCzytać
28.11.2019

Szykuje się gratka dla fanów Tove Jansson. Położone nieopodal Jeleniej Góry Borowice zamienią się w Dolinę Muminków.

U podnóża Karkonoszy powstanie Dolina Muminków

Borowice to maleńka wioska leżąca w dolinie u podnóży Karkonoszy. Wiedzie tamtędy droga z Podgórzyna do Karpacza. To miejsce będące początkiem wycieczek w stronę wodospadu Podgórnej, a nawet dalej, w stronę Słonecznika i Pielgrzymów czy Przełęczy Karkonoskiej z charakterystycznym schroniskiem „Odrodzenie”. A już niedługo, za sprawą fińskiej osady Kalevala, którą można znaleźć przy ulicy Lapońskiej, będzie znane na całym świecie jako Dolina Muminków. 

Pierwszy z charakterystycznych niebieskich domków w kształcie walca stoi na terenie Kalevali od dwóch lat, tuż obok charakterystycznych lapońskich namiotów i w pełni zrekonstruowanego namiotu wikinga. Michał Makowski, pomysłodawca powstania fińskiej wioski w Karkonoszach, potwierdza, że docelowo Dolina Muminków ma składać się z 8 domków, wzorowanych na tych, które znamy z książkowych ilustracji. Jak podkreślił w rozmowie z nami Makowski, to właśnie kontekst literacki, a nie filmowy, jest dla niego kluczowy, i to powiązania z książkami Jansson będą najbardziej widoczne podczas zwiedzania Doliny Muminków. Planowane jest również utworzenie ścieżki przeznaczonej dla dorosłych, nastawionej na historię powstawania serii książek oraz objaśniającej problemy, które poruszyła Jansson.

Polska Dolina Muminków ma funkcjonować w podobny sposób do tej fińskiej, która na co dzień jest uroczym parkiem, a Muminek, Mama Muminka, Tata Muminka, Włóczykij, Mała Mi i inne postacie pojawiają się w niej tylko przy okazji wydarzeń. W zamian jedną z oferowanych atrakcji ma być możliwość całorocznego noclegu w jednym z czterech dwuosobowych domków. Przy okazji warto dodać, iż nie musimy się obawiać, że w Borowicach wystraszymy się Buki. Potężna, ciemnopurpurowa istota zamrażająca ziemię gdziekolwiek się pojawi, będzie obecna w Kalevali tylko w formie pysznych pierniczków, których zjedzenie pomoże dzieciom (i dorosłym) przezwyciężyć swoje lęki. 

Polska wioska będzie trzecią Doliną Muminków na świecie. Dotychczasowe powstały w Finlandii oraz w Japonii, gdzie sympatyczne stworzonka powołane do życia przez Jansson są niezwykle popularne. Warto dodać, że odwiedzając Karkonosze, można też zajrzeć do Parku Bajek. Spotkamy w nim innych bohaterów dziecięcej literatury, w tym Kota w Butach, Jasia i Małgosię, Kopciuszka czy Czerwonego Kapturka.

Fot. otwierająca: Kalevala


komentarze [8]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Babolcia 12.12.2019 13:15
Czytelnik

Już nie mogę się doczekać, ale szkoda, że nie będzie Buki - to jedna z moich ulubionych bohaterek Muminków.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 29.11.2019 20:02
Czytelnik

Nie ma jak Buka

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fragola 28.11.2019 18:21
Czytelnik

Tutaj je znajdzie każdy z was. W muminków się przenieście świat.
Siądźcie przy ekranach w krąg
i cieszcie się bo wreszcie są
wasze muminki.
Prześledźcie każdy drobny ruch.
Nie traćcie chwil wyostrzcie słuch
bo przy muminkach zleci czas.
Zapomni troski każde z was
bo to muminki,
wasze muminki,
bo to muminki,

papapapapapapmamamamamamapapapamamamapapa
...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Agnesto 29.11.2019 11:08
Czytelniczka

haha

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnesto 29.11.2019 11:09
Czytelniczka

wspaniały pomysł - i jakże piekne domki (niebieski... czy okrągłe chatki). Klimat, nastrój. Jakbym to, co sobie wyobrażam podczas czytania widziała na prawdę. Wszystko w tonie moich ukochanych Muminków... A pomysł z pierniczkami w kształcie BUKI - rewelacja;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Guzikowianka 28.11.2019 17:36
Czytelniczka

Fantastycznie!!! Chciałam tylko dodać, że już taki nieświadomy przedsmak w Karkonoszach jest - w Pilchowicach, pod zaporą stoi wieżyczka bardzo sugestywna w kształcie i kolorze :) http://www.gdziebylec.pl/miasto/pokaz/Pilchowice/15630

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 28.11.2019 11:24
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post