Coma

Rebis
2008-05-13
1990-01-01
Małgorzata Grabowska, Andrzej Grabowski
kryminał sensacja thriller horror robin cook

1956 ocen

Słyszałem pozytywne opinie o tym gościu ale muszę powiedzieć że mi zupełnie nie podszedł.

Dalsze poszukiwania zaginionych książek...
Staram się wpisać wszystkie ksiązki które czytałem od 2000 roku do dziś, jest trochę ciężko ale próbujemy.

Dalsze poszukiwania zaginionych książek...

Mimo, że wcześniej znany mi był film obejrzany przed wielu laty, to książka sprawiła mi wiele przyjemności. Scena z podwieszonymi na a drutach ciałami tak w filmie jak i powieści zrobiła na mnie spore wrażenie. Główna bohaterka jest zdecydowanie mniej infantylna niż jej następczynie, chociaż i tutaj Cook pozwala sobie na denerwujące obsadzenie osoby, której badająca intrygę przyszła lekarka obdarza największym zaufaniem. Ponieważ nie lubię pisać recenzji, lecz wolę wyrażać opinię... Napiszę, to świetnie rozpisana fabuła i kapitalna rozrywka, chociaż nieco płaski finał może zepsuć wrażenie ogólne, polecam.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rozczarowałem się. Film był zdecydowanie lepszy. I miał klimat grozy , a książka strasznie mi się dłużyła. Na minus też zakończenie , bo jest po prostu urwane

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

1908

Wsławiona ekranizacją "Coma" Robina Cooka jest kolejnym dowodem, że sugestywny obraz jest w stanie przesłonić niedostatki najbardziej topornej fabuły, a zdolny scenarzysta i reżyser potrafią coś upichcić nawet z historii najgłupszej i najmniej prawdopodobnej. "Coma" jest przykładem takiej właśnie irytująco naiwnej grafomanii, z papierowymi postaciami i z intrygą boleśnie przewidywalną od pierwszych stron. Równocześnie wiele jest w niej obrazów i scen jakby stworzonych dla kina, co zostało dostrzeżone i w pełni wykorzystane.
Właściwie szkoda byłoby czasu na pisanie o tej książce, gdyby nie pewna refleksja narzucająca się po lekturze. Otóż ta powstała w latach 70-tych chała, przeznaczona dla masowego czytelnika i dostosowana do jego sposobu myślenia, świetnie pokazuje zmiany jakie w tym myśleniu zaszły na przestrzeni ostatnich kilku dekad. I nie chodzi o naiwne wyobrażenia o zaawansowanej technologii medycznej, które dziś mogą budzić tylko uśmiech. Nie chcę psuć lektury tym, którzy się na nią mimo wszystko zdecydują, powiem więc tylko, że to co 50 lat temu wydawało się moralnie nie do zaakceptowania, nie tylko stało się faktem, ale coraz powszechniej jest dziś uważane za coś oczywistego...

6,5 / 10 Powiem bez ogródek, bardziej podobała mi się ekranizacja, choć pierwowzór literacki jest również wciągający i napisany profesjonalnie, tym bardziej należy go docenić jako debiut. Niemniej jednak rozwiązania fabularne, jakie przyjęli twórcy filmu, bardziej do mnie trafiają. No i ten suspens, którego w powieści jest o wiele mniej.
Nie chce jednak pastwić się nad tą książką, ja sam, czytając ją, miałem w głowie filmową adaptację, którą widziałem setki razy. Są to jednak w 100% moje subiektywne odczucia, polecam najpierw przeczytać książkę i traktować ją niezależnie.

Nie chce jednak pastwić się nad tą...

Debiut literacki Cooka. Mam chęć czasem wrócić do wczesnych książek moich ulubionych pisarzy. Lubię thrillery medyczne, a Cook pisze je naprawdę dobrze.
Plusy:
- mimo upływu ponad 40 lat temat wciąż aktualny, ciemne strony ochrony zdrowia, perfidia i chęć zysku pracowników medycznych;
- pokazanie świata medycyny sprzed kilkudziesięciu lat;
- my jako pacjenci skazani jesteśmy na łaskę lekarzy, wiarę w ich wykształcenie;
- sala operacyjna to świat ścisłego przestrzegania procedur medycznych;
- poruszenie aspektu etyki lekarskiej, dotrzymania przysięgi Hipokratesa;
- lekarz powinien okazywać empatię i współczucie, nie tylko obojętność;
- medycyna to nie tylko kasa, a może jednak dla większości lekarzy tak;
- wybaczam pewne nieścisłości medyczne, bo to debiut autora;
- niejednoznaczne zakończenie, nie każdemu się spodoba.
Minusy:
- czy młoda studentka medycyny może być tak arogancka w stosunku do doświadczonego personelu medycznego, robić co chce, raczej wątpię;
- prawie od początku wiadomo dlaczego pacjenci zapadają na śpiączkę.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- pokazanie świata medycyny sprzed kilkudziesięciu lat;
- my jako pacjenci skazani...

Bardzo męcząca książka -i to nie ze względu na obecność terminologii medycznej. Najciekawsza (i zarazem wartościowa) była dla mnie notka "od autora" na końcu powieści.
Przydługie opisy, które zanim zbudowały napięcie - znużyły. Od powieści tego typu nie oczekuję zupełnego realizmu, warto również pamiętać, że akcja dzieje się w latach 70, ale największym absurdem jest to, że cała akcja trwa w zasadzie.. DWA DNI. W ciągu tych dwóch dni: studentka odkrywa prawidłowość, której nie zauważyli doświadczeni pracownicy, dziwi się, że lekarz rezydent nie chce ryzykować swojej kariery itd.. brakowało tylko sytuacji, gdy zaczyna przenikać przez ściany.

Czytało się przyjemnie. Książkę zaliczam raczej do miłej, ale niezobowiązującej letniej lektury. Szybko poszło i raczej szybko o niej zapomnę :)

Być może książka w latach 70 robiła furorę, ale od tego czasu trochę straciła na aktualności, a i thriller jako gatunek literacki znacząco się rozwinął.

Akcja była raczej przewidywalna. Zakończenie również, ale to nie jest mój główny zarzut względem tej książki. Zabrakło mi w niej niestety dreszczyku emocji i ciarek na plecach, a tego już thrillerom nie wybaczam.

Akcja była raczej przewidywalna. Zakończenie również, ale to nie jest mój...

To jest moje pierwsze zetknięcie z thrillerem/kryminałem medycznym. Oprócz medycznej terminologii, która jest tutaj potrzebna, aby dać realizmu tej powieści. Mamy do czynienia z pewną makabrą. Akcja dzieje się między 23 lutym a 26 lutym roku 1976 w Bostonie. Susan Wheeler 23-letnia studentka 3 roku medycyna odbywa praktyki w Bostońskim szpitalu. Nie zdradzam dalszych elementów fabuły, ale tytuł książki dla wyjadaczy kryminałów powinien coś powiedzieć.

Zatem czemu 2/10, albowiem nie ma w tej książce pełnego zakończenia. Zakończenie jest otwarte i można zadać pytania co dalej z pewnymi osobami. Warto przeczytać słowa od Autora, dzięki temu powiększyłem ocenę o jeden punkt.

Mimo że tak oceniłem książkę, to jednak z perspektywy czasu (rok 1977 wydania książki) jest z przesłaniem.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka Robin Cooka jak zawsze dla mnie jest wciągająca, pomimo wielu zajęć i ogromu pracy chociaż na parę minut siadałam do książki, aby dowiedzieć się co będzie dalej.

Robin Cook Coma Zobacz więcej
Robin Cook Coma Zobacz więcej