Przeklęta rzeźba z Bolonii

Greg Krupa Wydawnictwo: Wydawnictwo LeTra kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo LeTra
2023-03-15
2023-03-15
Bolonia śmierć tajemnica dziennikarz thriller

Wyróżniona opinia i

Przeklęta rzeźba z Bolonii

przeczytanych książek 489 napisanych opinii 488

Wartka akcja, ciekawe wątki historyczne związane z historią Włoch, a w szczególności Bolonii oraz bohaterowie to główne atuty tej książki będące jednocześnie sensacją, kryminałem i thrillerem.
Wszystko zaczyna się od rzeźby głowy, która przypomina rzeźbę Modiglianiego, a kończy się na przestępczej organizacji wzorującej się na historycznym Bractwie Śmierci.
Rozwikłania zagadki tajemniczej rzeźby podejmuje się dziennikarz o polskich korzeniach Dawide Dobravski, a pomagają mu przyjaciele z Carabinierii -Diana oraz Giacomo. Smaczku historii dodaje przeszłość trójki, albowiem dwaj mężczyźni są byłymi partnerami Diany.
Całkiem dobrze się czytało choć muszą przyznać że spodziewałam się więcej historii dotyczącej Modiglianiego.

Rozwikłania...

Książka nieźle się początkowo zapowiadała, trochę taka w stylu Dana Browna. Bolonia interesująca sama w sobie, intrygujący artefakt, otaczająca go tajemnica itp.
No to rozsiadłem się, nastawiony na przednią rozrywkę.
Niestety, z każdą stronicą było gorzej i bardziej infantylnie.
Niemożliwi do polubienia bohaterowie. Głupawo opisane sceny erotyczne, z drobiazgowym wchodzeniem w szczegóły anatomiczno- fizjologiczne. Ale to jeszcze nic. Była tam szczególna wisienka na torcie. Spadochronowy desant z wieży z udziałem chomików, wymalowanych na domiar złego na oranżowo. A wszystko to w ramach domniemanego (przez jedną z irytujących postaci) zamachu terrorystycznego (a jeśli nawet to nie zamach, to zawsze mogą przecież roznosić wściekliznę). Oto, co w głównej mierze zmobilizowało mnie do bezpowrotnego odstawienia lektury. Co wyjątkowo rzadko mi się zdarza. Tak więc na temat zakończenia nie mogę się wypowiedzieć.
Przy czym nie odczułem, że w zamyśle autora miałby to być swego rodzaju zamierzony pastisz, odebrałem raczej, że było to pisane ,,na poważnie".
Raczej nie czuję się zachęcony do zapoznawania się z jego twórczością.
Oceniania książki, jako niedoczytanej, nawet się nie podejmuję.

No to rozsiadłem się, nastawiony na przednią rozrywkę.
Niestety, z każdą stronicą było gorzej i bardziej infantylnie.

Wciągająca, ciekawa sceneria włoska.

Wciągająca, ciekawa sceneria włoska.

(...)nie ma jednej słusznej religii. Jest tylko jedno Źródło." (str. 140)

We mgle nad rzeką Reno starszy, wyglądający na bezdomnego mężczyzna wręczył Massimo reklamówkę. Przekazał dziwne, niezrozumiałe polecenie, które brzmiało: "Musisz ją ocalić, chłopcze."Aurora, partnerka Massimo uświadomiła mu, co przyniósł do ich domu. Rzeźbę Modiglianiego. Oryginał czy falsyfikat?
...
Jedenaście miesięcy wcześniej w Ferrarze zaginęła Sara Rossi, przyjaciółka redaktora Davide Dobravskiego. Wcześniej byli inni. W tym szef dziennikarza, Montanari. On sam oficjalnie jest cywilnym współpracownikiem policji (Diany i Giacomo) do wyjaśnienia tych spraw. A nieoficjalnie ... (nie zdradzę tego).
...
Bolonia (fot. 2),najstarsze miasto uniwersyteckie, pełne zabytków i ciekawych, ale też niepokojących, mrocznych i tajemniczych miejsc, które możemy zwiedzać czytając np. Księgarnia Nanni (fot. 3) i sanktuarium San Luca (got. 4),jest miejscem akcji tego thrillera.

Historia. Sztuka. Zabytki. Kabała. Ezoteryka. Okultyzm. Tajemnicze Bractwa. Symbole. Porwania. Kradzieże. Morderstwa.

Interesujące połączenie tego co było z tym co jest, czyli przeszłości i teraźniejszości to coś, co lubię w literaturze. A gdy do tego dochodzi wątek kryminalny to jestem usatysfakcjonowana. Tak jak w przypadku tej książki.

(...)nie ma jednej słusznej religii. Jest tylko jedno Źródło." (str. 140)

Niestety nawet piękno Bolonii, w której kiedyś byłam, nie pomogło tej powieści. Fabuła była bezsensowna, np. czemu miały służyć spuszczane z wieży na spadochronach pomalowane na pomarańczowo chomiki? Jako miłośniczka zwierząt byłam zniesmaczona takim ich potraktowaniem. Bohaterowie dalej byli bez wyrazu, a niby wyjaśnienie intrygi nic nie dało. W sumie była to książka o niczym i tylko to, że lubię czytać o Włoszech (bo mam taką zasadę, że jak mnie powieść w miarę nie zaciekawi do tej 50-tej strony to porzucam czytanie) to dotrwałam do końca.

Często akcja kryminałów lub thrillerów, które wybierałam do czytania działa się w Stanach, Wielkiej Brytanii, Skandynawii lub w Polsce. Dzięki rekomendacjom Sabiny Pisarek oraz (nie czarujmy się, głównie dzięki temu) wygranym u niej na profilu książkom sięgnęłam po „Przeklętą rzeźbę z Bolonii” Grega Krupy, włoski kryminał z frapującą zagadką.

Nieoczekiwane spotkanie we mgle i przekazanie kamiennej rzeźbionej głowy to zaledwie początek…

Od przeczytania książki minęło kilka miesięcy, ale często przypomina mi się dynamika, soczysta nuta przygody, tajemnicze okultystyczne bractwa i sekrety, które mnożą się zamiast rozwiązywać.

Motyw sztuki scala całość i (przynajmniej w moim przypadku) jest czymś świeżym, z czym dość rzadko miewam do czynienia. Sceny rodem z filmów awanturniczych i sensacyjnych oraz pełen emocji finał sprawiły, że ta książka jeszcze na długo zostanie w mojej pamięci. No i już zawsze charakterystyczna rzeźba będzie kojarzyła mi się z perypetiami Davide, Diany i Giacomo oraz niepowtarzalnym klimatem najstarszego uniwersyteckiego miasta.

Nieoczekiwane spotkanie we...

Kolejna fascynująca opowieść autorstwa Grega Krupy. Tym razem pisarz przenosi nas do innego zakątka Włoch – do mglistej i deszczowej Bolonii, położonej na północy kraju. Głównym bohaterem opowiadania jest Davide Dobravski, znany czytelnikom ze wcześniejszej publikacji pt. „Zaginiony klejnot Ferrary”. Dziennikarz o polskich korzeniach, który wraz ze swoimi przyjaciółmi, porucznik Dianą Leone oraz agentem wydziału kryminalnego Giacomo Masini, po raz kolejny próbują rozwikłać śledztwo związane z zagadkowym dziełem sztuki. Artefaktem, który odgrywa kluczową role w historii jest pewna rzeźba. Jest to wyrzeźbiona w kamieniu głowa, która prawdopodobnie jest dziełem stworzonym przez włoskiego artystę i malarza - samego Amadeo Modiglianiego. Nieoczekiwanie tajemniczy monument trafia w posiadanie pewnego blogera.

"Z głębi przewróconej na bok reklamówki patrzyło na niego pozbawione źrenicy, wyrzeźbione w kamieniu oko".

Mężczyzna, imieniem Massimo zamieszcza w internecie zdjęcie rzeźby oraz fotografię człowieka, który podarował mu obelisk na grobli. Diana, która została przeniesiona do Bolonii, do wydziału zajmującego się odzyskiwaniem skradzionych dzieł sztuki trafia na stronę internetową blogera i postanawia bliżej przyjrzeć się sprawie. W tym samym czasie Massimo oraz jego narzeczona Aurora, dostają zaproszenie od tajnej organizacji, zwanej Bractwem Śmierci. Niedługo potem Aurora znika bez śladu. Czy bohaterom książki uda się odnaleźć zaginionych? Co łączy rzeźbę z kabałą, tajnymi symbolami i wyznawcami okultyzmu? A także, kim jest Szary Cień ? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w „Przeklęta rzeźba z Bolonii”, wydanej pod imprintem LeTra.

Istotnym elementem całego opowiadania jest także tło artystyczne, w którym rozgrywa się akcja thrillera. Historii towarzyszą rozległe, szczegółowe opisy miasta i jego architektury m.in. fontanny Neptuna, Uniwersytetu Bolońskiego, Pałacu Bankierów, Muzeum archeologicznego, wieży Arengo czy Pałacu Króla Enzo. Ponadto książka przybliża czytelnikowi sylwetkę oraz kunszt artystyczny Modiglianiego. Dodatkowo książka dostępna jest jako ebook. Serdecznie polecam !

Włoski malarz Amedeo Modigliani był artystą, którego główne źródło inspiracji twórczej stanowił człowiek. Wśród jego obrazów były liczne akty, które na przełomie XIX i XX wieku zostały uznane za zbyt odważne, skandalizujące. Znajomość z Amedea z rumuńskim rzeźbiarzem Constantinem Brancusimem spowodowała, że zaczął rzeźbić w kamieniu, co na pewien okres zdominowało jego twórczość. Co prawda w tamtym okresie nie doceniano jego prac, uznając je za zbyt proste to dziś, zarówno rzeźby jak i obrazy osiągają zawrotne ceny. Amedeo Modigliani stał się również jednym z najczęściej podrabianych twórców.
Biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie z uwagi na chorobę artysta nie oddawał się rzeźbiarstwu zbyt długo, nie dziwi zainteresowanie jego dziełami i sensacja związana z odnalezieniem kolejnych prac. Niektórzy jednak to zainteresowanie wykorzystują, robiąc sobie żarty zarówno z naukowców, jak i handlarzy, czy wreszcie nabywców dzieł. Przykładem takiego żartu jest wydarzenie z 1984 roku, kiedy to odbyła się mistyfikacja przygotowana przez trzech włoskich studentów. W rodzinnym mieście Modiglianiego, Livorno, grupa studentów ujawniła fakt odnalezienia kilku rzeźb artysty. Zainteresowało to cały świat sztuki, a eksperci badający rzeźby byli przekonani, że rzeczywiście odnaleziono zaginione dzieła Modiglianiego. Z czasem okazało się, że arcydzieła są fałszywe. Jednym z badaczy, który rozpoznał te fałszywe rzeźby Głowy, był znawca sztuki, Federico Zeri.
Być może właśnie te wydarzenia zainspirowały Grega Krupę do napisania powieści „Przeklęta rzeźba z Bolonii”, opublikowanej nakładem wydawnictwa Letra. Ten mroczny thriller nasycony nie tylko sztuką, ale i mroczną symboliką, historiami z horrorów rodem i walką z własnymi demonami to powieść, która wciągnie nie tylko sympatyków dzieł Modiglianiego, ale również wszystkich, którzy cenią sobie skomplikowane zagadki kryminalne, oraz historię (również historie Bolonii). Wielowątkowa powieść przykuwa naszą uwagę od pierwszych stron i sprawia, że trudno się o niej oderwać. Rozwiązując wraz z bohaterami zagadki, pozornie ze sobą niezwiązane, wyruszamy w podróż nie tylko do czasów Modiglianiego, ale również poznajemy tajemnicę kabały, spacerujemy po mieście, które po wysłuchaniu opowiadanych faktów, jak choćby ten o Szpitalu Śmierci czy dawnych egzekucjach, wcale nie wydaje się już takie przyjazne.
I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od popularnego blogera, Massima, który w trakcie jednego ze swoich spacerów trafił na bezdomnego dziwaka, który oddaje pod jego opiekę reklamówkę. W niej, jak się okazuje, znajduje się rzeźba Modiglianiego, lub jej kopia. Ten fakt i umieszczenie zdjęć mężczyzny na blogu powoduje lawinę wydarzeń, mających dalekosiężne skutki. Rzekomo bezdomny mężczyzna okazuje się być zaginionym jakiś czas temu redaktorem, szefem Davide Dobravskiego, znanego już niektórym czytelnikom z „Zaginionego klejnotu Ferrary” dziennikarza o polskich korzeniach. Na ten trop wpada była dziewczyna Davide, Diana Leone, obecnie pracująca w departamencie do spraw ochrony dziedzictwa kulturowego. Wraz z porucznikiem Giacomo Massini zawierają swego rodzaju przymierze, a ich zadaniem ma być odtąd walka ze złem i obrona dziedzictwa. Tym bardziej, że mają sponsora, a historia z rzeźbą robi się coraz bardziej skomplikowana, śledztwo zaś zatacza coraz większe kręgi. Na dodatek w niejasnych okolicznościach znika dziewczyna Massima, Aurora, zaś wcześniej bloger otrzymał mono kontrowersyjne zaproszenie z dziwacznej księgarni, które rzekomo nie było adresowane do niego. Jakby mało było jeszcze komplikacji, ginie pewien rabin, który miał nieoficjalnie wypowiedzieć się na temat symboli umieszczonych na podstawie tajemniczej i kłopotliwej rzeźby.
Czy to rzeźba jest właśnie punktem zapalnym czy też tajemnicze zniknięcia mają zupełnie inną przyczynę? Czy Głowa, którą Massimo otrzymał od bezdomnego jest kolejną kopią? Dlaczego znajdują się na niej dziwne symbole i co wspólnego to wszystko ma z kabałą? Przekonamy się o tym z mrocznej powieści, która – mimo wszystko – zachęca do poznania lepiej sylwetki Modigliani, ale też do wyjazdu do Bolonii i spaceru opisywanymi uliczkami, a także do zwiedzenia opisywanych obiektów. Właśnie te opisy – poza sama fabułą czy mocno zarysowanymi bohaterami, są mocną stroną książki, w znacznym stopniu wpływają bowiem na jej mroczny klimat. Ten zaś sprawia, że choć przechodzą nas dreszcze, dalej brniemy w opowieść tworząc kolejne teorie, by i tak ostatecznie dać się autorowi zaskoczyć.

Książka wpadła w moje ręce przez przypadek i ... życzyłabym sobie więcej takich przypadków. Przepadłam bez reszty w tej historii przemierzając z bohaterami ulice Bolonii. Poza wątkiem kryminalnym, urzekły mnie opisy zabytków. Poczułam się znów jak w liceum na lekcji historii sztuki z ulubioną Panią Basią, która zawsze miała w zanadrzu jakąś ciekawostkę. Teraz czas na pierwszą część 😉

Wydawnictwo LeTra po raz kolejny przychodzi z propozycją czytelniczą łączącą w sobie zamiłowanie do sensacji, przygody i historii sztuki. Tym razem wszystkie te elementy odnaleźć można w odrobinę mistycznym thrillerze Grega Krupy - "Przeklęta rzeźba z Bolonii". Dlaczego mistycznym? Nie zdradzając zbyt wiele powiem tylko, że ma to związek z odrobiną okultyzmu, i kabały, które sprawią, że akcja powieści nabierze tajemniczy wydźwięk.
Generalnie fabuła powieści skupia się wokół przypadkowego odkrycia, które okazuje się światowej sławy znaleziskiem – rzeźbą, której autorstwo przypisywane jest samemu Amedeo Modiglianiemu, słynnemu włoskiemu malarzowi z okresu modernizmu, który jak widać oprócz perfekcyjnego posługiwania się pędzlem posiadł też umiejętność artystycznego wykorzystania dłuta. Chociaż postać Modiglianiego będzie intrygować, to jednak oś powieści skupiać się będzie wokół samej rzeźby, która okaże się znaleziskiem z piekła rodem, kryjącym w sobie fascynującą, aczkolwiek niebezpieczną zagadkę.
Głównym bohaterem powieści jest Davide Dobravski, dziennikarz o polskich korzeniach, który zyskał już rozpoznawalność wśród Czytelników dzięki swoim wcześniejszym przygodom zawartym na kartach powieści "Zaginiony klejnot Ferrary". Tej książki przyznam, że jeszcze nie czytałam, ale zachęcona „Przeklętą rzeźbą z Bolonii, z pewnością i do niej wrócę. Na szczęście brak znajomości wcześniejszej pozycji w dorobku Autora, w żaden sposób nie wpływa negatywnie na śledzenie obecnych losów wykreowanej przez niego postaci. Dobravski zostaje on zaangażowany w śledztwo prowadzone przez włoskich karabinierów, co więcej szybko okazuje się jest on dość mocno osobiście w nie zaangażowany. Znajdując się w samym centrum intrygi, Dobravski staje przed koniecznością użycia niekonwencjonalnych metod i środków, po to, aby zagłębi się w świat tajemnic, które mają zaprowadzić go do odkrycia zaskakującej prawdę.
Sama akcja powieści, co jak wskazuje już sugestia zawarta w jej tytule, rozgrywać się będzie w urokliwym, uniwersyteckim włoskim mieście jakim niewątpliwie jest Bolonia, co stanowi wartość dodaną do całej powieści, gdyż poprzez lekturę mamy wrażenie, jakbyśmy przechadzali się wprost jej urokliwymi uliczkami. Z resztą i sam uniwersytet boloński odegra tu swoją własną rolę, gdyż ten najstarszy akademicki ośrodek we Włoszech, kryje w swoich murach nie tylko wiedzę, ale i mroczne sekrety. Autor zatem w mistrzowski sposób wykorzystuje Bolonię jako tło dla historii zawartej na kartach powieści, co więcej sięga po tajne bractwa oraz kabałę, po to by dodać historii odrobinę pikanterii.
Centralnym wątkiem powieści jest odnalezienie rzeźby przypisywanej Amedeo Modiglianiemu. Ta staje się powodem tajemniczych zniknięć, a wręcz śmierci osób, które miały z nią styczność. To wzbudza ciekawość bohatera i czytelnika, które prowadzi ich przez kolejne strony książki w poszukiwaniu odpowiedzi skrywanej w mocach przypisywanych znalezisku. Motyw sztuki i mistycyzmu, który splata się z kabałą, nadaje powieści unikalny charakter, dodając elementy zaskoczenia, które sprawiają, że trudno oderwać się od lektury.
Trzeba przyznać, że Greg Krupa zgrabnie łączy elementy kryminału, sensacji i powieści przygodowej, dostarczając czytelnikowi niezapomnianych wrażeń. I chociaż powieść jest pełna zwrotów akcji to momentami tak zapętla i supła wątki, że można się w nich pogubić, a nawet przytłoczyć czytelnika. Ta powieść wymaga zatem skupienia i cierpliwości, aby poznać pełny obraz kreślonych w niej zdarzeń i na bieżąco podążać tropem ukrytych w niej tajemnic.
"Przeklęta rzeźba z Bolonii" mimo swego wciągającego charakteru warta jest tego, aby poświęcić jej czas. Greg Krupa z pewnością udowadnia w niej, że jest znakomitym autorem gatunku i potrafi wciągnąć czytelnika w świat pełen mrocznych sekretów. Jeśli więc lubisz nieoczywiste i trzymające w napięciu historie, to ta powieść z pewnością przypadnie Ci do gustu.

• Sensacja
  • Z historią w tle