czytanienaplatanie

Profil użytkownika: czytanienaplatanie

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 11 godzin temu
1 318
Przeczytanych
książek
1 492
Książek
w biblioteczce
1 171
Opinii
56 171
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| 5 książek
Strony www:
Podobają Ci się moje opinie o przeczytanych książkach? Znalazłaś/eś dzięki nim literacką perełkę? Lubisz kawę tak bardzo jak ja? Napijmy się jej wspólnie! https://buycoffee.to/czytanie.na.platanie Mój główny juror Turbo kawy nie pija, ale za psie smakołyki zapozuje chętnie do kolejnych zdjęć. Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na Ig i Fb.

Opinie


Na półkach: , ,

Może się wydawać, że o trudach dorastania napisano już wszystko, gdy jednak skuszona opisem zaczęłam czytać „Woda w jeziorze nigdy nie jest słodka” włoskiej autorki Giulii Caminito i każde zdanie przeszywało mnie na wskroś, a ulubione cytaty zajęły cztery strony, wiedziałam, że trafiłam na historię wyjątkową i że w tym temacie z pewnością nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa.

Autorka przenosi nas na przedmieścia Rzymu i do umiejscowionej nad jeziorem niewielkiej Anguillary, ale nie rysuje przed nami klimatycznych Włoch przyciągających tłumy turystów, a codzienną walkę o przetrwanie biednej, wielodzietnej rodziny.

"Myślę o nas, że jesteśmy wybrakowanym materiałem"

Jak wygląda życie dziecka naznaczonego od najmłodszych lat piętnem biedy? Opartym na cudzej pomocy i dobroczynności, składającym się z resztek i odpadów innych? O tym opowiada nam Gaia, którą poznajemy, gdy wchodzi w okres nastoletni i której towarzyszymy aż po osiągnięcie dorosłości. Codzienność dostarcza jej gorzkich pigułek, odbijających się obrzydzeniem, litością lub pogardą innych. Obciążeniem oczekiwaniami matki przelewającej na nią własne marzenia. Upokorzeniem i wstydem.

"Każdego dnia trzeba było toczyć nową bitwę w obronie przed osądem i roszczeniami ludzi, którzy posiadali więcej niż my”

Rówieśnicy nie dadzą jej zapomnieć, że w uszytym przez matkę za ciasnym kostiumie kąpielowym, babcinym czepku i z nieogolonymi nogami jest „zwykłą bidulą, kujonką z łatami na dupie… gościem, intruzem, dzieckiem niezasłużonego szczęścia”, czy może więc dziwić jej "pragnienie, by zostać docenioną, by nie rozczarować, by zaistnieć”?

Pierwszy raz moja opinia opiera się w tak dużej mierze na cytatach, ale chciałam i Wam dać choć niewielką próbkę mocy zawartej w słowach Autorki. Bo historię dorastającej Gai choć wypełnioną, jak u każdego dziecka, zabawą, przyjaźniami, później pierwszą miłością, zdradą i stratą determinuje w dużej mierze jej sytuacja społeczna i rodzinna. A Autorka tka tę opowieść bez upiększeń, ale i przerysowań. Kipiącą od złości, naznaczoną samotnością i aktami przemocy, emocjami zaklętymi w kamień w dole brzucha.

Ten szczególny, dojmujący, bezpośredni i trafiający głęboko pod skórę styl urzekł mnie od pierwszego zdania - „Każde ludzkie życie zaczyna się od kobiety” i trzymał w zachwycie aż do ostatniego, którego Wam nie zdradzę. Słowa jednak nie oddadzą siły i złożoności tej historii, zanurzcie się więc wraz z Gaią w wodach jeziora Bracciano i sprawdźcie sami, jaki mają smak.

Może się wydawać, że o trudach dorastania napisano już wszystko, gdy jednak skuszona opisem zaczęłam czytać „Woda w jeziorze nigdy nie jest słodka” włoskiej autorki Giulii Caminito i każde zdanie przeszywało mnie na wskroś, a ulubione cytaty zajęły cztery strony, wiedziałam, że trafiłam na historię wyjątkową i że w tym temacie z pewnością nie powiedziano jeszcze ostatniego...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Jeśli lubicie czasem przeczytać powieść lekką, nie wymagającą nadmiernego skupienia, w której z góry wiadomo, że finał wywoła uśmiech na twarzy, to taki komfort zapewni Wam nie tylko „Córka z Grecji”, ale cała seria „Utracone córki” autorstwa Sorai Lane. W każdej z nich możemy nie tylko z przyjemnością śledzić rozwijające się pomiędzy kolejnymi parami uczucie, ale przede wszystkim zwiedzać fascynujące kraje i otrzeć się o ich koloryt podążając za tajemniczymi przesyłkami z przeszłości.

Z bohaterkami pierwszych dwóch tomów skosztowaliśmy klimatu Kuby i Włoch, a tym razem zamieszkująca w Londynie miłośniczka sztuki, Ella, odnajduje w pudełku należącym do jej przodkini tropy kierujące ją do klimatycznej Grecji. Ciekawość odkrycia historii swojej babki i własnych korzeni zbliża ją do Gabriela, jej nastoletniej miłości, ale też skłania ją do zastanowienia się nad własnym życiem i wyborami.

Autorka prowadzi nas przez dwie linie czasowe płynnie i zajmująco łącząc współczesną narrację z retrospekcjami. Stopniowo zgłębiamy tajemnice przeszłości, z której wyłania się obraz tragicznej miłości i olbrzymiej muzycznej pasji potrafiącej łączyć nawet po wielu latach. Czy przykład babki i wsparcie ukochanego dadzą Elli siłę, by odważyć się na powrót do malowania stanowiącego sens jej życia i pogodzić z przeszłością, której nie może zmienić?

To piękna historia miłosna z muzyką, sztuką i inspirującą Grecją w tle mówiąca również o utracie, tęsknocie, szukaniu własnego miejsca w świecie i spełnianiu marzeń. To też opowieść o relacjach rodzinnych, czasem tych trudnych i bolesnych i tych, które warto pielęgnować. To podróż pełna wewnętrznych odkryć, ale też magicznych krajobrazów, dźwięków muzyki i bogactwa sztuki, a autorka zgrabnie wzbogacając ją o wątek romantyczny czyni z niej cudownie ciepłą i urzekającą opowieść.

Już wyczekuję kolejnego tomu planowanego na październik, który wraz z czwartą córką przeniesie nas do urokliwej Genewy. Zaplanujcie sobie i Wy w kalendarzu czas na tę fascynującą podróż.

Jeśli lubicie czasem przeczytać powieść lekką, nie wymagającą nadmiernego skupienia, w której z góry wiadomo, że finał wywoła uśmiech na twarzy, to taki komfort zapewni Wam nie tylko „Córka z Grecji”, ale cała seria „Utracone córki” autorstwa Sorai Lane. W każdej z nich możemy nie tylko z przyjemnością śledzić rozwijające się pomiędzy kolejnymi parami uczucie, ale przede...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Dwie poprzednie części cyklu obyczajowego „Ogród sekretów i zdrad” Agnieszki Krawczyk nasyciły w stu procentach mój głód barwnego okresu dwudziestolecia międzywojennego, o którym zawsze czytam z ogromną fascynacją, a wzbudziły ciekawość co do dalszych losów ich bohaterów. Zarówno tych skrytych już za zasłoną przeszłości, jak i współczesnych.

Autorka z rozmachem i prawdziwym kunsztem dopina fabuły obu linii czasowych podsycając zaangażowanie czytelnika naprzemienną narracją i budując obraz przeszłości ze strzępków informacji skrywanych w pamięci nieświadomych ich wagi bohaterów.

Wojna zmienia wszystko, i wtedy, i teraz wpływając na losy bohaterów, ich wybory i decyzje. Ciągłe poczucie zagrożenia, otarcie się o śmierć i strata najbliższych przewartościowuje priorytety, wydobywa odwagę do szczerości i uczciwości wobec siebie i innych. Odwagę do życia nadzieją i dania sobie szansy na szczęście.

Śledzimy losy dawnych przyjaciół i wrogów w okolicznościach trudnych, często wydobywających z ludzi, to co najlepsze i to, co najgorsze. Autorka nie tylko z ogromną wrażliwością obnaża emocje bohaterów, ale z dbałością historyczną oddaje beztroski czas poprzedzający wojnę, czy grozę uciekających kanałami ludzi.

Z uśmiechem przyjęłam rozwiązanie rodzinnych tajemnic sprzed lat i nie ukrywam, że na takie po cichu liczyłam. Ale i postępowanie Róży wreszcie się zmieniło na tyle, że miałam chęć poklepać ją z uznaniem po plecach.

Trudno rozstawać się z bohaterami tak wciągającej sagi, zachwycającej swoim rozmachem i wielowątkowością, dającej czytelnikowi odczuć arystokratyczny przepych, blichtr rewii, ale i otrzeć się o świat wywiadu czy sztuki. Najbardziej jednak przybliżyły mnie do kobiet z rodu Korsakowskich rodzinne tajemnice, których wyjaśnienia wypatrywałam z zapartym tchem.

Jeśli lubicie przepiękne sagi rodzinne z historią w tle i tajemnice wypływające na powierzchnię po latach zapomnienia, to odwiedźcie pałac w Łabonarówce i jego mieszkańców. To będzie cudowna i ekscytująca podróż!

Dwie poprzednie części cyklu obyczajowego „Ogród sekretów i zdrad” Agnieszki Krawczyk nasyciły w stu procentach mój głód barwnego okresu dwudziestolecia międzywojennego, o którym zawsze czytam z ogromną fascynacją, a wzbudziły ciekawość co do dalszych losów ich bohaterów. Zarówno tych skrytych już za zasłoną przeszłości, jak i współczesnych.

Autorka z rozmachem i...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika czytanienaplatanie

z ostatnich 3 m-cy
czytanienaplatanie
2024-05-09 11:21:16
czytanienaplatanie oceniła książkę Woda w jeziorze nigdy nie jest słodka na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-05-09 11:21:16
czytanienaplatanie oceniła książkę Woda w jeziorze nigdy nie jest słodka na
9 / 10
i dodała opinię:

Może się wydawać, że o trudach dorastania napisano już wszystko, gdy jednak skuszona opisem zaczęłam czytać „Woda w jeziorze nigdy nie jest słodka” włoskiej autorki Giulii Caminito i każde zdanie przeszywało mnie na wskroś, a ulubione cytaty zajęły cztery strony, wiedziałam, że trafiłam na...

Rozwiń Rozwiń
czytanienaplatanie
2024-05-08 12:37:56
czytanienaplatanie oceniła książkę Córka z Grecji na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-08 12:37:56
czytanienaplatanie oceniła książkę Córka z Grecji na
7 / 10
i dodała opinię:

Jeśli lubicie czasem przeczytać powieść lekką, nie wymagającą nadmiernego skupienia, w której z góry wiadomo, że finał wywoła uśmiech na twarzy, to taki komfort zapewni Wam nie tylko „Córka z Grecji”, ale cała seria „Utracone córki” autorstwa Sorai Lane. W każdej z nich możemy nie tylko z ...

Rozwiń Rozwiń
Córka z Grecji Soraya Lane
Cykl: Utracone córki (tom 3)
Średnia ocena:
7.5 / 10
120 ocen
czytanienaplatanie
2024-04-29 15:51:32
czytanienaplatanie oceniła książkę Wśród burz na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-04-29 15:51:32
czytanienaplatanie oceniła książkę Wśród burz na
9 / 10
i dodała opinię:

Dwie poprzednie części cyklu obyczajowego „Ogród sekretów i zdrad” Agnieszki Krawczyk nasyciły w stu procentach mój głód barwnego okresu dwudziestolecia międzywojennego, o którym zawsze czytam z ogromną fascynacją, a wzbudziły ciekawość co do dalszych losów ich bohaterów. Zarówno tych skry...

Rozwiń Rozwiń
Wśród burz Agnieszka Krawczyk
Średnia ocena:
8.2 / 10
32 ocen
czytanienaplatanie
2024-04-25 18:13:31
czytanienaplatanie oceniła książkę Szklarz na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-04-25 18:13:31
czytanienaplatanie oceniła książkę Szklarz na
9 / 10
i dodała opinię:

Daniel Komorowski to nazwisko znanego mi od lat autora fascynującej serii „Furia wikingów”, której osiem tomów pochłonęłam z niesłabnącym zachwytem. Gdy pojawił się sygnał o kryminalnym debiucie Autora nie tylko z ciekawością i radością przeczytałam go przedpremierowo, ale i z dumą objęłam...

Rozwiń Rozwiń
Szklarz Daniel Komorowski
Średnia ocena:
7.6 / 10
58 ocen
czytanienaplatanie
2024-04-25 10:44:01
czytanienaplatanie oceniła książkę Oczy Mony na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-04-25 10:44:01
czytanienaplatanie oceniła książkę Oczy Mony na
9 / 10
i dodała opinię:

"Malować oznacza przede wszystkim kochać"

Do paryskich muzeów wybrałabym się z przyjemnością ponownie bogatsza o wiedzę i emocje, które niesie dzisiejsza premiera „Oczy Mony” autorstwa historyka sztuki Thomasa Schlessera. Bo okazuje się, że nawet takiego laika, jak ja, można nau...

Rozwiń Rozwiń
Oczy Mony Thomas Schlesser
Średnia ocena:
7.9 / 10
28 ocen
czytanienaplatanie
2024-04-24 08:49:32
czytanienaplatanie oceniła książkę Zapadlina na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-24 08:49:32
czytanienaplatanie oceniła książkę Zapadlina na
8 / 10
i dodała opinię:

Zapowiadana trzecia część cyklu kryminalnego z komisarz Marią Herman przyniosła obawę, że Autor poprzestanie na trylogii, ale na szczęście tak się nie stało i cieszę się, że nadal będę mogła towarzyszyć bydgoskiemu Archiwum X w odkrywaniu tajemnic zakopanych głęboko w przeszłości.

Wraz z ...

Rozwiń Rozwiń
Zapadlina Robert Małecki
Średnia ocena:
7.4 / 10
434 ocen
czytanienaplatanie
2024-04-23 14:10:49
czytanienaplatanie oceniła książkę Na pewno? na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-23 14:10:49
czytanienaplatanie oceniła książkę Na pewno? na
8 / 10
i dodała opinię:

Klątwa drugiego tomu? Na pewno nie tym razem.

„Na pewno?” to druga część cyklu kryminalnego Pawła Leśniaka z podkomisarz Ireną Adamczuk i w jej przypadku absolutnie nie można mówić o klątwie, bo Autor ponownie zaskakuje nieszablonową fabułą, mrocznym klimatem i ogromnym realizmem w kreac...

Rozwiń Rozwiń
Na pewno? Paweł Leśniak
Średnia ocena:
8.7 / 10
137 ocen
czytanienaplatanie
2024-04-23 12:51:02
czytanienaplatanie oceniła książkę Moment pęknięcia na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-23 12:51:02
czytanienaplatanie oceniła książkę Moment pęknięcia na
8 / 10
i dodała opinię:

Czasem tkwimy w toksycznych relacjach z przyzwyczajenia, strachu przed zmianą, czy tym, co ludzie powiedzą. Czasem brakuje siły, odwagi, nadziei, że za zakrętem może czekać coś lepszego niż znane, doświadczane codziennie zło odbierające całą radość życia. Najnowszy kryminał Kasi Magiery „M...

Rozwiń Rozwiń
Moment pęknięcia Kasia Magiera
Średnia ocena:
8 / 10
44 ocen
czytanienaplatanie
2024-04-19 17:37:55
2024-04-19 17:37:55
czytanienaplatanie oceniła książkę Be your best self. Postaw siebie na pierwszym miejscu i zacznij wreszcie żyć! na
9 / 10
i dodała opinię:

Wiosna to czas porządków, odświeżania garderoby, pozbywania się niepotrzebnych rzeczy. Warto też pomyśleć o porządkach w głowie. Rzadko czytam książki rozwojowe i motywacyjne, ale gdy spojrzałam na tę wiosenną okładkę "Be Your Best Self" Rebekah Ballagh, to również zapragnęłam wi...

Rozwiń Rozwiń
czytanienaplatanie
2024-04-18 10:43:23
czytanienaplatanie oceniła książkę Zapomniane niedziele na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-18 10:43:23
czytanienaplatanie oceniła książkę Zapomniane niedziele na
8 / 10
i dodała opinię:

Temat starości nie wydaje się wdzięcznym filarem, na którym można oprzeć powieść. Ukazywany zwykle przez pryzmat smutku związanego z przemijaniem, może budzić dyskomfort i bolesne emocje. Dlaczego więc „Zapomniane niedziele” Valerie Perrin, których akcja rozgrywa się w dużej mierze w domu ...

Rozwiń Rozwiń
Zapomniane niedziele Valérie Perrin
Średnia ocena:
7.8 / 10
480 ocen

ulubieni autorzy [17]

Jolanta Kosowska
Ocena książek:
7,3 / 10
21 książek
0 cykli
97 fanów
Jakub Małecki
Ocena książek:
6,8 / 10
34 książki
1 cykl
Pisze książki z:
1867 fanów
Anna Bińkowska
Ocena książek:
6,5 / 10
5 książek
2 cykle
9 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
1 318
książek
Średnio w roku
przeczytane
63
książki
Opinie były
pomocne
56 171
razy
W sumie
wystawione
1 271
ocen ze średnią 7,9

Spędzone
na czytaniu
8 322
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
7
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
5
książek [+ Dodaj]