rozwiń zwiń

Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach:

Przestępca posługujący się nazwiskiem Lindsay Ford przybywa do Bombaju. Miasto to ma być dla niego jedynie przystankiem w długiej podróży będącej ucieczką przed policją, jednak w wyniku wielu wydarzeń staje się czymś więcej. Lidnsay już w pierwszym dniu swojego pobytu w Bombaju poznaje niezwykle zabawnego i energicznego naganiacza, Parabakera, którego zatrudnia, jako swojego przewodnika po mieście wielu narodowości i kultur. Parabaker nadaje naszemu bohaterowi imię Lin i zaznajamia go z warunkami i regułami życia w Bombaju. Dwaj mężczyźni zaprzyjaźniają się ze sobą do tego stopnia, że Parabaker zaprasza Lina do swoje rodzinnej wioski. Bohater ma tu okazję zobaczyć prawdziwe Indie. W wyniku kolejnych wydarzeń Lin zostaje okradziony i przenosi się do slumsów, gdzie pomaga ludziom, jako lekarz. Później na jego drodze pojawia się Abdel Khader Khan, miejscowy boss mafii, dla którego Lin zaczyna pracować i z którym prowadzi ciekawe dyskusje dotyczące życia, filozofii, czy religii. W życiu bohatera pojawiają się kolejne postacie, mają miejsce zaskakujące wydarzenia, które bez wątpienia zmieniają jego samego i sposób, w jaki postrzega świat.

Mogę śmiało powiedzieć, że „Shantaram” to dla mnie niezwykła książka. Jest wielopostaciowa i wielowątkowa. Dzięki temu, że Lin spotyka na swoje drodze różnych ludzi (mieszkańców slumsów, artystów, przestępców, wojowników o wolność), również czytelnik może poznać niezwykle barwne Indie ukazane z ich perspektyw. Z pewnością „Shantaram” Gregory’ego Davida Robertsa to książka, która wywarła na mnie ogromne wrażanie i niechętnie rozstawałam się z bohaterami. To według mnie jedna z tych książek, które warto mieć w domu i do których warto wracać. Ja stawiam ją na równi z moimi ulubionymi takimi jak „Sto lat samotności” Gabriela Garcii Márqueza, „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafóna, czy „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell. Szczerze polecam.

Przestępca posługujący się nazwiskiem Lindsay Ford przybywa do Bombaju. Miasto to ma być dla niego jedynie przystankiem w długiej podróży będącej ucieczką przed policją, jednak w wyniku wielu wydarzeń staje się czymś więcej. Lidnsay już w pierwszym dniu swojego pobytu w Bombaju poznaje niezwykle zabawnego i energicznego naganiacza, Parabakera, którego zatrudnia, jako...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

„Second Chance” Jane Green to opowieść o grupie licealnych przyjaciół, którzy po latach spotykają się na pogrzebie przyjaciela. Główni bohaterowie to Holly, która czuje się samotna w małżeństwie, Oliwia, która nadal nie może znaleźć mężczyzny swojego życia, Paul i Anna, którzy pragną dziecka oraz Saffron, gwiazda telewizji z problemami. Każde z nich miało niezwykłą więź z Tomem, na którego pogrzebie się spotykają. Jest to dla nich czas do wspomnień i odnowienia znajomości. Tragiczne wydarzenie, jakim była dla nich śmierć przyjaciela, oraz pojawiające się problemy powodują, że między przyjaciółmi na nowo odradza się wieź, jaka ich łączyła.

Przeczytałam wydanie w języku angielskim. Książka była napisana, prostym, przystępnym językiem. Osoby na poziomie średniozaawansowanym nie powinny mieć większych problemów z czytaniem.

„Second Chance” Jane Green to opowieść o grupie licealnych przyjaciół, którzy po latach spotykają się na pogrzebie przyjaciela. Główni bohaterowie to Holly, która czuje się samotna w małżeństwie, Oliwia, która nadal nie może znaleźć mężczyzny swojego życia, Paul i Anna, którzy pragną dziecka oraz Saffron, gwiazda telewizji z problemami. Każde z nich miało niezwykłą więź z...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Midas Crook podczas jednego ze swoich spacerów po lesie, w czasie których oddaje się swojej pasji, fotografowaniu, spotyka instygującą dziewczynę Idę. Nieśmiały, zamknięty w sobie chłopak, który zazwyczaj stroni od ludzi, nawiązuje z nią rozmowę. Od razu zauważa, że w dziewczynie jest coś niezwykłego. Jest drobna, blada, prawie przezroczysta, wspiera się na lasce, a na nogach ma wielkie buty. Z biegiem czasu, introwertyczny Midas spędza, co raz więcej chwil w towarzystwie tajemniczej dziewczyny. Pewnego dnia poznaje jej sekret i za wszelką cenę chce uratować ją przed jego tragicznymi skutkami. Chce uratować również siebie, przed samotnością i brakiem miłości.

Dla mnie książka była niezwykle ciekawa. Już sam tytuł jest intrygujący. Ali Shaw doskonale łączy ze sobą fikcję i rzeczywistość. W życiu bohaterów pojawiają się niezwykłe, latające stworzenia, zwierzęta-albinosy, czy świecące meduzy. Ponadto autor przestawia w książce wiele różnych problemów, z którymi borykają się bohaterowie. Trudne relacje między rodzicem a dzieckiem, samotność, obawa przed rozczarowaniem, strach przed nawiązywaniem kontaktów z innymi. Losy i relacje między bohaterami pokazują nam, że to, co w życiu ważne jest jednocześnie kruche, niepewne i warto o to dbać. Historia o dziewczynie ze szklanymi stopami bardzo mi się podobała, szczerze ją Wam polecam.

Midas Crook podczas jednego ze swoich spacerów po lesie, w czasie których oddaje się swojej pasji, fotografowaniu, spotyka instygującą dziewczynę Idę. Nieśmiały, zamknięty w sobie chłopak, który zazwyczaj stroni od ludzi, nawiązuje z nią rozmowę. Od razu zauważa, że w dziewczynie jest coś niezwykłego. Jest drobna, blada, prawie przezroczysta, wspiera się na lasce, a na...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

"Piąta Aleja, piąta rano" autorstwa Sama Wassona to świetna opowieść o tym, jak w latach sześćdziesiątych wyglądało Hollywood i jak powstawały filmy, które dziś są klasykami kina. Autor wnikliwie zapoznał się zarówno z kulisami powstawania filmu „Śniadanie u Tiffany'ego”, jak i biografiami jego twórców i aktorów. Dzięki niemu możemy zagłębić się w tajemnice powstawania filmu, poznać metody działania, relacje, jakie występowały między aktorami, reżyserem i współtwórcami. Myślę, że jest to książka nie tylko dla miłośników Audrey Hepburn i jej wizerunku w „Śniadaniu u Tiffany'ego”, ale również dla osób, które lubią stare, dobre kino. Książka świetnie opisuje zwyczaje panujące w Hollywood, wymagania, jakim musiały sprostać powstające wtedy filmy, modę, czy kulturę.

Dzięki tej książce dowiedziałam się wielu nowych rzeczy na temat mojego ulubionego filmu i z chęcią obejrzę go jeszcze raz.

"Piąta Aleja, piąta rano" autorstwa Sama Wassona to świetna opowieść o tym, jak w latach sześćdziesiątych wyglądało Hollywood i jak powstawały filmy, które dziś są klasykami kina. Autor wnikliwie zapoznał się zarówno z kulisami powstawania filmu „Śniadanie u Tiffany'ego”, jak i biografiami jego twórców i aktorów. Dzięki niemu możemy zagłębić się w tajemnice powstawania...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

"Bez ograniczeń. Historia najtwardszej kobiety na świecie" Chrissie Wellington to niesamowita biografia, która wspaniale motywuje do pracy nad sobą i przełamywania barier, które w większości są tylko w naszych głowach. Na początku poznajemy niepozorną młodą kobietę, która zawsze lubiła sport i potrafiła go świetnie łączyć z pracą biurową i częstymi wyjazdami związanymi z pomaganiem innym. Na naszych oczach Chrissie zmienia się w silną i zdyscyplinowaną osobę, która stawia wszystko na jedną kartę, postanawia przejść na zawodowstwo i startować w triatlonach. Wraz z poznawaniem losów bohaterki dowiadujemy się, z jakim wyrzeczeniami i wymaganiami muszą zmagać się zawodowi sportowcy. Chrissie bardzo emocjonalnie opisuje zarówno przygotowania do zawodów, udział w nich oraz relacje z pozostałymi zawodnikami. Sama przyznaje, że sport może łączyć jego miłośników, ale również i dzielić. Mimo że będąc w grupie, trenując pod okiem jednego trenera, na starcie jest się zdanym jedynie na siebie. Niektórzy uważają, że autorka jest egoistką, gdyż część swojego życia poświęciła na sport. Ja uważam, że był to jej świadomy wybór podobnie jak liczne podróże i praca w biurokracji. Teraz Chrissie jest już na „sportowej emeryturze”, ale nadal inspiruje ludzi do przełamywania własnych barier i pokonywania słabości. Jej liczne zwycięstwa w Ironman dowodzą tego, że chcieć to móc.

Ja czytałam tę książkę ze sporym zrozumieniem. Nie jest sportowcem zawodowym, ale rozumiem wybory Chrissie i jej miłość do sportu. Sama autorka stwierdza, że podziwia sportowców zawodowych, którzy poświęcają się swojej pasji, ale również, jeśli nie bardziej, podziwia sportowców amatorów, którzy mimo licznych obowiązków, posiadania rodziny, pracy, potrafią przygotować się do tak wymagających zawodów, jak Ironman i osiągać wspaniałe wyniki. Uważam, że nie jest to książka tylko dla biegaczy. Myślę, że każdy, dla którego sport jest częścią dnia, a nie koniecznością, czy obowiązkiem znajdzie w niej mnóstwo motywacji.

"Bez ograniczeń. Historia najtwardszej kobiety na świecie" Chrissie Wellington to niesamowita biografia, która wspaniale motywuje do pracy nad sobą i przełamywania barier, które w większości są tylko w naszych głowach. Na początku poznajemy niepozorną młodą kobietę, która zawsze lubiła sport i potrafiła go świetnie łączyć z pracą biurową i częstymi wyjazdami związanymi z...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

"Kwiaty na poddaszu" autorstwa Virginii C. Andrews to ciekawa książka. Opowiada ona historię rodziny Dollangangerów. Po tragicznej śmierci ojca czwórka rodzeństwa zostaje zmuszona do przeprowadzki do rodzinnego domu matki. Gdy dzieci pojawiają się w bogatej rezydencji nieznanych dotąd dziadków zostają umieszczone na poddaszu, gdyż dziadkowie uważają, że są one przeklęte. Dawniej ich matka związała się z bliskim krewnym, przez co rodzice się jej wyrzekli. Teraz, przyzwyczajona do luksusu, po śmierci męża chce wkupić się łaski umierającego ojca i przekonać go do wpisania jej do testamentu. Dzieci uczą się życia na poddaszu. Odwiedza je jedynie babka, która uważa, że są skazane na potępienie i prędzej czy później zaczną się niestosownie zachowywać. Matka karmi je opowieściami o tym, jak wspaniałe będzie ich życie po śmierci dziadka, gdy odziedziczy całą jego fortunę. Z czasem odwiedziny matki stają się, coraz rzadsze. Starsze rodzeństwo zaczyna odgrywać rolę opiekunów wobec młodszych bliźniąt. Organizuje im czas i umila miesiące spędzone na poddaszu. Dzieci próbują odkryć tajemnicę, jaka wiąże się z ich rodziną oraz wielką posiadłością. Pewnego dnia dowiadują się szokujących faktów i są zmuszeni do działania, które może zaważyć na ich dalszym losie.

Książka jest interesująca i wciągająca. Mogę szczerze powiedzieć, że budzi w czytelniku skrajne uczucia. Już samo zamknięcie kilkuletnich dzieci na poddaszu i przetrzymywanie ich tam przez jakiś czas budzi spore emocje. Przyznaję, że to trudny temat, jednak myślę, że książka jest warta tego, by poświęcić jej czas.

"Kwiaty na poddaszu" autorstwa Virginii C. Andrews to ciekawa książka. Opowiada ona historię rodziny Dollangangerów. Po tragicznej śmierci ojca czwórka rodzeństwa zostaje zmuszona do przeprowadzki do rodzinnego domu matki. Gdy dzieci pojawiają się w bogatej rezydencji nieznanych dotąd dziadków zostają umieszczone na poddaszu, gdyż dziadkowie uważają, że są one przeklęte....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Bookends Jane Green: Kolejna książka w języku angielskim. Historia opowiada o losach trzydziestoletniej Catherine oraz jej przyjaciół: Simona, Lucy i Josha. Cała czwórka przyjaźni się ze sobą od czasów studenckich. Pewnego dnia do ich życia powraca dawna znajoma, Portia. Od tego momentu przyjaźń bohaterów zostaje wystawiona na próbę. Catherine oraz Lucy zakładają własną kawiarnię połączoną z księgarnią. Małżeństwo Lucy i Josha zostaje wystawione na próbę, a Simon musi zmierzyć się z ogromnym wyzwaniem.
Bookends to przyjemna lektura opowiadająca o sile przyjaźni. Narratorka zdarzeń, Catherine, uważa, że jej przyjaciele są dla niej „rodziną z wyboru”. Nie brakuje tu trudnych i zaskakujących momentów. Język, w jakim została napisana, jest zrozumiały i nie powinien sprawiać większych trudności.

Bookends Jane Green: Kolejna książka w języku angielskim. Historia opowiada o losach trzydziestoletniej Catherine oraz jej przyjaciół: Simona, Lucy i Josha. Cała czwórka przyjaźni się ze sobą od czasów studenckich. Pewnego dnia do ich życia powraca dawna znajoma, Portia. Od tego momentu przyjaźń bohaterów zostaje wystawiona na próbę. Catherine oraz Lucy zakładają własną...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

I did a bad thing Lisa Green: Główna bohaterka książki, Sarah, pracuje, jako dziennikarka i mieszka ze swoim chłopakiem zafascynowanym ekologią, zdrową żywnością i ratowaniem świata. Sarah bardzo stara się, by w pracy być profesjonalistką oraz dba o swój związek. Pewnego dnia, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, spotyka mężczyznę ze swojej przeszłości. Dla Sarah nie jest to powód do radości, wręcz przeciwnie, do niepokoju. Wraz z dawnym znajomym wracają do Sarah błędy popełnione wiele lat temu, które miała nadzieje zapomnieć. Teraz Sarah musi się zmierzyć z przeszłością i naprawić to, co zepsuła.
Książka składa się z rozdziałów, które przedstawiają teraźniejsze i przeszłe wydarzenia z życia Sarah. Język, w jakim została napisana książka, jest prosty i przejrzysty. To lekka, przyjemna powieść.

I did a bad thing Lisa Green: Główna bohaterka książki, Sarah, pracuje, jako dziennikarka i mieszka ze swoim chłopakiem zafascynowanym ekologią, zdrową żywnością i ratowaniem świata. Sarah bardzo stara się, by w pracy być profesjonalistką oraz dba o swój związek. Pewnego dnia, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, spotyka mężczyznę ze swojej przeszłości. Dla Sarah nie jest to...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

"Katedra w Barcelonie" Ildefonco Falcones: Barcelona, jej uliczki i powstający przez lata kościół Santa María del Mar stanowią scenerię dla przedstawienia historii Bernata Estanyola, a później jego syna Arnaua. Zagłębiając się w wydarzenia z życia głównych bohaterów, możemy poznać, w jaki sposób toczyło się życie w feudalnej Katalonii. Autor w ciekawy sposób opisuje życie różnych warstw społecznych, począwszy od chłopów, rzemieślników, po panów i urzędników. Poznając losy bohaterów możemy również, zapoznać się z wydarzeniami historycznymi oraz zmianami, jakie zachodziły w społeczeństwie. Autor połączył tu wiele wątków. Przedstawił nie tylko trudną sytuację chłopów we wsiach, ale również życie w Barcelonie, konflikty religijne, społeczne, wojny i bitwy. Poza wydarzeniami historycznymi i ciekawym przedstawieniem życia w czternastowiecznej Barcelonie autor pokazuje, jak w tym środowisku radzili sobie prości ludzie, którzy doświadczali miłości, namiętności oraz intryg. "Katedra w Barcelonie" jest bez wątpienia wielowymiarowa i mówi o wielu problemach ówczesnej Barcelony i jej mieszkańców. Mimo wszystko brakowało mi w niej głębszej charakterystyki postaci, czy szczegółowego przedstawienia przeżywanych przez nich emocji. Książka jest dość obszerna, mimo wszystko autor mógł pokusić się o bogatsze opisy wydarzeń historycznych, czy wyglądu powstającej katedry. Bez wątpienia jest to ciekawa książka na zimowe wieczory.

"Katedra w Barcelonie" Ildefonco Falcones: Barcelona, jej uliczki i powstający przez lata kościół Santa María del Mar stanowią scenerię dla przedstawienia historii Bernata Estanyola, a później jego syna Arnaua. Zagłębiając się w wydarzenia z życia głównych bohaterów, możemy poznać, w jaki sposób toczyło się życie w feudalnej Katalonii. Autor w ciekawy sposób opisuje życie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

"Córka nastawiacza kości: Amy Tan opowiada historię dwóch kobiet matki i córki. LuLing Young, matka Ruth, od wielu lat spisywała swoją historię na kartkach, po czym wręczyła je córce z nadzieją, że ta je przeczyta i pozna historię swojej rodziny. Jednak Ruth wychowana w San Francisco nie zna zbyt dobrze języka chińskiego, z trudnością przychodzi jej czytanie zapisków matki i z czasem rezygnuje z czytania. Jej podejście zmienia się, gdy matka zaczyna chorować na chorobę Alzheimera. Ruth, którą do tej pory łączyła z matką chłodna relacja i niezrozumienie, pojmuje, że tak naprawdę niewiele wie o własnej matce. Zleca przetłumaczenie jej zapisków i powoli poznaje historię swoich przodków oraz tajemnice z życia własnej matki. Książka opowiada o trudnych relacjach między matką a córką. LuLing Young, jako młoda kobieta przyjechała do Stanów Zjednoczonych i miała za sobą ciężkie przeżycia, jednak mimo wszystko nie zapomniała o swojej kulturze i tradycji. Ruth wychowała się już w innym środowisku, a często zachowanie matki i jej poglądy wprawiają ją w zakłopotanie. Można powiedzieć, że Ruth broni się przed tym, by nie być jak własna matka. Jednak z czasem odkrywa jak wielka miłość je łączy i jak wiele mają ze sobą wspólnego. Gorąco polecam.

"Córka nastawiacza kości: Amy Tan opowiada historię dwóch kobiet matki i córki. LuLing Young, matka Ruth, od wielu lat spisywała swoją historię na kartkach, po czym wręczyła je córce z nadzieją, że ta je przeczyta i pozna historię swojej rodziny. Jednak Ruth wychowana w San Francisco nie zna zbyt dobrze języka chińskiego, z trudnością przychodzi jej czytanie zapisków matki...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

"Nie lubię kotów" Katarzyna Zyskowska-Ignaciak: Książka składa się z historii opowiadanych przez sześciu jej bohaterów. Muszę przyznać, że rzadko sięgam po polską literaturę, a szczególnie tą dotyczącą czasów współczesnych. Główni bohaterowie opowiadający swoje historie oraz przeżycia mają około trzydziestu lat. Część z nich pochodzi z zamożnych rodzin, inni wywodzą się z tych uboższych. Wszystkich łączy niezadowolenie z własnego życia i przeżywane tragedie. Autorka zastosowała tu ciekawe narzędzie, jakim jest przedstawienie powtarzających się zdarzeń przez różne osoby. Dzięki temu możemy poznać punkt widzenia, sposób myślenia i postępowanie każdego z nich. Jednak nic poza tym. Wydaje mi się, że momentami autorka na siłę chciała, aby jej książka była bardzo współczesna i na czasie. Wszyscy bohaterowie są osamotnieni, zniechęceni swoim życiem, myślą jedynie o swoich problemach i są nieszczęśliwi. W książce brakowało mi tego, by każdy z bohaterów zmierzył się ze swoimi lękami i problemami. Momentami książka była pretensjonalna, a język niestroniący od wulgaryzmów, raził w oczy. Czy współcześni trzydziestolatkowie mieszkający w wielkim mieście są naprawdę tacy, jak przedstawia ich autorka? Jeśli tak to mamy bardzo smutne społeczeństwo. Mam mieszane uczucia, co do tej książki. Nie ukrywam, że brakuje mi w niej konfrontacji bohaterów z własnymi problemami i sobą nawzajem. Myślę, że dzięki temu książka byłaby czymś więcej niż tylko opowieścią o bogatych, rozpieszczonych, zakompleksionych i dążących do sukcesu ludzi.

"Nie lubię kotów" Katarzyna Zyskowska-Ignaciak: Książka składa się z historii opowiadanych przez sześciu jej bohaterów. Muszę przyznać, że rzadko sięgam po polską literaturę, a szczególnie tą dotyczącą czasów współczesnych. Główni bohaterowie opowiadający swoje historie oraz przeżycia mają około trzydziestu lat. Część z nich pochodzi z zamożnych rodzin, inni wywodzą się z...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

"Miłość Peonii" Lisa See: Szesnastoletnia Peonia jest zafascynowana operą pt. „Pawilon Peonii” oraz historiami dziewcząt, które w wyniku silnych uczuć, miłości i zauroczenia pisały własne dzieła i umierały na tzw. miłosną chorobę. Już niedługo Peonia ma wyjść za mąż za wybranego przez jej rodziców mężczyznę. W dniu swoich urodzin poznaje poetę, Rena, w którym się zakochuje. Nieszczęśliwa dziewczyna, przeświadczona o tym, że jest pisana komuś innemu ciągle myśli o swoim poecie i z zapałem czyta „Pawilon Peonii” oraz pisze do niego komentarz. Słaba z niedożywienia i wycieńczenia umiera i dowiaduje się, że mężczyznom wybranym przez jej rodziców był Ren. Teraz, jako duch stara się dotrzeć do świata żywych, obserwuje ich życie, wydarzenia i stara się na nie wpłynąć. W życiu Rena pojawiają się kobiety, a ona przenika do ich świadomości, podsuwa im swoje myśli w wyniku czego uzupełniają one jej komentarz do opery. W tej książce we wspaniały sposób łączą się ze sobą dwa światy, świat ludzi i świat duchów. "Miłość Peonii" to nie tylko historia o miłości, ale również bogato przestawione wierzenia i zwyczaje Chińczyków. Ponadto Lisa See wspaniale obrazuje miejsce, jakie kobiety zajmują w kulturze Chin. Polecam.

"Miłość Peonii" Lisa See: Szesnastoletnia Peonia jest zafascynowana operą pt. „Pawilon Peonii” oraz historiami dziewcząt, które w wyniku silnych uczuć, miłości i zauroczenia pisały własne dzieła i umierały na tzw. miłosną chorobę. Już niedługo Peonia ma wyjść za mąż za wybranego przez jej rodziców mężczyznę. W dniu swoich urodzin poznaje poetę, Rena, w którym się zakochuje....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Autor w znakomity sposób przedstawia życie oraz twórczość artystyczną malarza. Kreśli portret człowieka samotnego, poszukującego miłości, własnej drogi życiowej a jednocześnie artysty owładniętego pasją tworzenia, który poprzez swoje dzieła chce pokazać własne widzenie świata. Nie jest to obraz szaleńca, który odcina sobie ucho ale człowieka bez reszty oddanego swej twórczości. Biografia ta to również przedstawienie wielkiej miłości braterskiej między Vincentem a Theo Van Goghiem, który od początku wspierał brata w podążaniu jego artystyczną drogą.

Autor w znakomity sposób przedstawia życie oraz twórczość artystyczną malarza. Kreśli portret człowieka samotnego, poszukującego miłości, własnej drogi życiowej a jednocześnie artysty owładniętego pasją tworzenia, który poprzez swoje dzieła chce pokazać własne widzenie świata. Nie jest to obraz szaleńca, który odcina sobie ucho ale człowieka bez reszty oddanego swej...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Rzadko sięgam po poradniki i tego typu literaturę. Jednak za namową koleżanki postanowiłam ją przeczytać. Książka ta jest napisana z humorem, w przystępny i łatwy sposób pokazuje jak radzić sobie w sytuacjach damsko-męskich. Autorka przedstawia wiele ciekawych rad i ukazuje, że będąc w związku warto mieć również swój mały świat, swoje cele i hobby. Tytułowa zołza to nie jędzą ale kobietą, która wie czego chce i nie boi się tego mówić. To kobieta, która mimo bycia w związku nie zapomina o swojej godności, zainteresowaniach, karierze i marzeniach.

Rzadko sięgam po poradniki i tego typu literaturę. Jednak za namową koleżanki postanowiłam ją przeczytać. Książka ta jest napisana z humorem, w przystępny i łatwy sposób pokazuje jak radzić sobie w sytuacjach damsko-męskich. Autorka przedstawia wiele ciekawych rad i ukazuje, że będąc w związku warto mieć również swój mały świat, swoje cele i hobby. Tytułowa zołza to nie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Narratorka, Maria Stępkowska-Szwed, w barwny sposób opowiada historię swojej rodziny. Koleje losu rodziny Stępkowskich często przedstawiane są na tle wydarzeń historycznych. Autorka wspomina dzieciństwo spędzone w rodzinnym majątku, czasy młodości i dorosłego życia u boku leśniczego. Znajdziemy tu ciekawe opisy obyczajów
i celebrowania tradycji, bogate przedstawienie otaczającej przyrody. Dzięki nim możemy powrócić do świata, który niemalże przeminął, gdzie człowiek żyje w zgodzie z przyrodą, możemy poczuć zapach lasu i smak domowych wypieków.

Narratorka, Maria Stępkowska-Szwed, w barwny sposób opowiada historię swojej rodziny. Koleje losu rodziny Stępkowskich często przedstawiane są na tle wydarzeń historycznych. Autorka wspomina dzieciństwo spędzone w rodzinnym majątku, czasy młodości i dorosłego życia u boku leśniczego. Znajdziemy tu ciekawe opisy obyczajów
i celebrowania tradycji, bogate przedstawienie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Wcześniej czytałam "Cień wiatru" tego autora i wywarł na mnie ogromne wrażenie. W "Grze anioła" Zafon przenosi nas znów do Barcelony i Cmentarza Zapomnianych Książek gdzie młody pisarz otrzymuje ofertę napisania książki jakiej jeszcze nie było. Tajemnica, zbrodnia
i miłość przeplatają się ze sobą w zaułkach mrocznego miasta. Przyznaję, że to jedna
z tych książek od których nie można się oderwać. Na pewno sięgnę po kolejną książkę tego autora. Polecam.

Fragment książki:

"Witaj na Cmentarzu Zapomnianych Książek , Izabello. [...] To miejsce jest tajemnicą.
I sanktuarium. Wszystkie książki, każdy tom, który tu widzisz, ma duszę. Duszę swojego autora, a także duszę tych, którzy go czytali i o nim marzyli. Za każdym razem, kiedy książka przechodzi z rąk do rąk, kiedy ktoś nowy zaczna ją czytać, jej duch rośnie i staje się potężniejszy."

Wcześniej czytałam "Cień wiatru" tego autora i wywarł na mnie ogromne wrażenie. W "Grze anioła" Zafon przenosi nas znów do Barcelony i Cmentarza Zapomnianych Książek gdzie młody pisarz otrzymuje ofertę napisania książki jakiej jeszcze nie było. Tajemnica, zbrodnia
i miłość przeplatają się ze sobą w zaułkach mrocznego miasta. Przyznaję, że to jedna
z tych książek od których...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Przez ostatnie tygodnie praca pochłaniała większość mojego czasu, dlatego nie byłam
w stanie zbyt wiele pisać na blogu. W wolnych chwilach czytałam książkę, którą dziś skończyłam. Była to biografia Grace Kelly autorstwa I. Randy Taraborrelli "Pewnego razu... Za kurtyną bajki o księżnej Grace i księciu Rainerze". Autor przedstawia losy światowej gwiazdy kina, która zdecydowała się porzucić dotychczasowe życie i poślubić księcia Monako. Można by pomyśleć, że będzie to opowieść o pięknym życiu księżnej w bajecznej krainie. Początkowo Grace nie mogła odnaleźć się w nowej rzeczywistości, tęskniła za filmem, rodziną i przyjaciółmi których zostawiła w Stanach Zjednoczonych. Mimo, że życie w Monako w cale nie było bajkowe, postanowiła nie rozpamiętywać przeszłości i jak najlepiej odegrać najważniejszą rolę w jej życiu - księżnej Monako. Książka ukazuje nam, że świat w którym żyjemy nie zawsze jest idealny, plany jakie snujemy nie zawsze się zrealizują. Ważne jest w tym wszystkim by przyjmować życie takim jakie jest i brać z niego to co najlepsze.

Przez ostatnie tygodnie praca pochłaniała większość mojego czasu, dlatego nie byłam
w stanie zbyt wiele pisać na blogu. W wolnych chwilach czytałam książkę, którą dziś skończyłam. Była to biografia Grace Kelly autorstwa I. Randy Taraborrelli "Pewnego razu... Za kurtyną bajki o księżnej Grace i księciu Rainerze". Autor przedstawia losy światowej gwiazdy kina, która...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Frida Kahlo jest moją ulubioną malarką. Czytałam wcześniej biografię artystki jednak nie poświęciłam większej uwagi życiu i twórczości męża Kahlo, który przecież wywarł na nią tak wielki wpływ. Książka "Diego i Frida" autorstwa J. M. G. Le Clezio opowiada historię związku dwojga meksykańskich artystów: Fridy Kahlo oraz Diego Rivery. Autor przedstawia burzliwy związek artystów naznaczony zdradami, trudnymi doświadczeniami Rivery oraz cierpieniem fizycznym Fridy spowodowanym jej chorobą. Le Clezio doskonale interpretuje twórczość artystów. To co łączyło tych dwoje ludzi to miłość do sztuki, meksykańskiej ziemi oraz wiara w rewolucję. Oboje odrzucali konwenanse zarówno
w życiu jak i sztuce. Łamali rozmaite tabu, w swoich pracach szokowali nowatorstwem, obnażali defekty i szpetotę ludzkiego ciała, zwłaszcza tego okaleczonego i wyniszczonego chorobą. Obydwoje realizowali wzorzec artysty politycznie zaangażowanego, czemu dali wyraz nie tylko w sowich dziełach. Frida Kahlo i Diego Rivera - "gołębica i słoń" - para odmienna a jednocześnie doskonała, tworząca nierozerwalny związek.

Frida Kahlo jest moją ulubioną malarką. Czytałam wcześniej biografię artystki jednak nie poświęciłam większej uwagi życiu i twórczości męża Kahlo, który przecież wywarł na nią tak wielki wpływ. Książka "Diego i Frida" autorstwa J. M. G. Le Clezio opowiada historię związku dwojga meksykańskich artystów: Fridy Kahlo oraz Diego Rivery. Autor przedstawia burzliwy związek...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Bardzo lubię książki o tematyce Japonii czy Chin. Po lekturze takich książek jak "Wyznania gejszy" Arthura Goldena, "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz" Lisy See, "Cesarzowa orchidea" Min Anchee stwierdziłam, że "Blond gejsza" Jiny Bacarr może okazać się ciekawą lekturą.
Autorka opowiada historię młodej amerykanki Kathlene wychowywanej przez ojca
w Japonii. W obawie przed zemstą japońskiego księcia ojciec dziewczyny postanawia ukryć ją w Herbaciarni Drzewa Wspomnień gdzie dziewczyna poznaje świat gejsz. Kathlene uczy się sztuki uwodzenia i zaspokajania mężczyzn. Dziewczyna jest poszukiwana przez wysłannika księcia, barona Tonda-samę, który ma ją zabić. Na swojej drodze spotyka przyjaciela swojego ojca, który ma za zadanie sprowadzić ją do Ameryki.
Niestety książka nie przedstawia w ciekawy sposób ani kultury Japonii, ani zwyczajów gejsz. Nudna fabuła, brak głębszej charakterystyki postaci oraz ogólnikowe opisy życia gejsz sprawiają, że książka nie zachwyca. Pseudo-poetycki język, który zapewne miał odnosić się do pięknych metafor jakie stosują Japończycy, tutaj jest po prostu śmieszny
i pusty. Co gorsza, opisy zachowań młodych kobiet, które na widok młodzieńca są wilgotne od pasa w dół (dosłownie), a ten z dumą pokazuje swoje przyrodzenie sprawiały, że śmiałam się do łez czytając kolejne zdania książki. Gejsza według autorki chodzi
w półprzezroczystym kimonie, ukazuje pierś podczas podawania herbaty, raczej obca jest jej japońska powściągliwość, tajemniczość, niedopowiedzenie związane z uwodzeniem mężczyzn. Jak głosi tekst na okładce książki autorka jest konsultantką do spraw związanych z Japonią w amerykańskich stacjach telewizyjnych, jest zakochana
w japońskiej kulturze i zna ten język. Niestety według mnie książka tego nie dowodzi.

Bardzo lubię książki o tematyce Japonii czy Chin. Po lekturze takich książek jak "Wyznania gejszy" Arthura Goldena, "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz" Lisy See, "Cesarzowa orchidea" Min Anchee stwierdziłam, że "Blond gejsza" Jiny Bacarr może okazać się ciekawą lekturą.
Autorka opowiada historię młodej amerykanki Kathlene wychowywanej przez ojca
w Japonii. W obawie przed...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Powieść Nicholasa Evansa "W pętli" wywarła na mnie spore wrażenie. Akcja książki toczy się w miasteczku Hope w Stanach Zjednoczonych. Z powodu napaści wilka na psa jednego z farmerów do miasteczka przybywa młoda biolog Helen Ross specjalizująca się
w badaniach nad tym gatunkiem. Od tego momentu rozpoczyna się walka obrońców wilków z farmerami. Helen ma po swojej stronie Luka, młodego chłopaka, któremu zależy na ocaleniu gatunku a który jest synem jednego z największych farmerów w okolicy, charyzmatycznego i nie znającego sprzeciwu Bucka Caldera. Autor barwnie i interesująco przedstawia krajobrazy miasteczka oraz zwyczaje dzikich zwierząt. W książce zostają poruszone problemy relacji ojca z synem, nieudanego małżeństwa, miłości, która musi przezwyciężyć przeciwności losu. Evans przedstawia swoich bohaterów barwnie
i dokładnie. Porusza różne tematy i przedstawia je z perspektywy kilku postaci, wprowadza wartką akcję. W przyszłości na pewno sięgnę po inne jego książki.

Powieść Nicholasa Evansa "W pętli" wywarła na mnie spore wrażenie. Akcja książki toczy się w miasteczku Hope w Stanach Zjednoczonych. Z powodu napaści wilka na psa jednego z farmerów do miasteczka przybywa młoda biolog Helen Ross specjalizująca się
w badaniach nad tym gatunkiem. Od tego momentu rozpoczyna się walka obrońców wilków z farmerami. Helen ma po swojej stronie...

więcej Pokaż mimo to