Miłość Peonii

literatura obyczajowa, romans
2014-03-18
Anna Dobrzańska-Gadowska
romanse proza proza obca powieść Chiny

Piekna, ujmująca i wzruszajaca istoria o miłości i śmierci. Ciekawy pomysł i dobra realizacja. Godna polecenia, aczkolwiek nie dla mocno stąpających po ziemi.

To bardzo smutna do przeczytania i przeżycia książka. Przez pierwszą część książki było mi bardzo ciężko przebrnąć, bo wydała mi się nudna i zniechęcała mnie do czytania. Jednak w drugiej części, kiedy była już mowa o Peonii jako o duchu i jej życiu w zaświatach, historia nabrała rozpędu i czytało się ją już z zapartym tchem.

Początek książki wcale mnie nie wciągnął , ale później gdy zaczęło się coś dziać . Z książki dużo można się dowiedzieć o tradycji za panowania dynastii Ming i Qing.

Nie wiem, dlaczego sięgnęłam po tę książkę. Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Zaczęłam czytać, odkładałam po paru stronach i powracałam po kilku dniach. Znowu parę stron i tak dalej.

Kiedy podjęłam już decyzję o tym, że nie będę jej kończyć, nagle zaczęło się coś dziać, co przykuło moją uwagę.

To historia chińskiej dziewczyny z dobrze sytuowanego domu. Jak...

Miła, wciągająca książka.

Bardzo lubię książki Lisy See, czytać o Chinach, ich kulturze, historii, zwyczajach... Tutaj też nie zabrakło tych elementów. Jednak sama historia Peonii....to nie moja bajka zdecydowanie ;)
16-letnia Peonia ma poslubic mężczyznę, którego wybrała dla niej rodzina. Nie wie, ze to jest ten sam chlopiec, ktorego poznała w swoim ogrodzie i któremu oddała serce. Kilka miesięcy...

Książkę poleciła mi Żona. Świetnie do niej pasuje, jest delikatna, trochę marzycielska, nigdy się nie poddaje i bywa dziecinna. Tak jak bohaterka książki która nie miała czasu nauczyć się życia za życia więc uczyła się go po śmierci trzymając się swojej miłości. Napisana delikatnie, subtelnie jak opadające płatki kwitnących wiśni, ma swój urok choć czasem bywa infantylna.

Jest to książka, którą warto przeczytać choć opinie i spostrzeżenia mogą od siebie odbiegać to jednak ma coś w sobie interesującego. Dla mnie na tak.

Normalnie nie czytam książek obyczajowych (o miłości), ta całkiem przypadkowo wpadła mi w ręce i całkiem dobrze ją się czytało :) Dużym plusem był obraz Chin oraz jaką rolę odgrywały tam kobiety. Polecam, jeśli kogoś interesuje taka tematyka.

"Comiesięczne krwawienie nie czyni z dziewczyny kobiety, nie przeistaczają jej także zaręczyny albo zdobycie nowych umiejętności... To miłość sprawiła, że dojrzałam i stałam się kobietą."

Prawda jest taka, że podczas czytania tej książki, historia strasznie mi się dłużyła. Nie potrafiłam zżyć się z główną bohaterką a jej choroba miłosna przyprawiała mnie o szybsze bicie...

Dyskusje

2 117