Pasja życia

Okładka książki Pasja życia Irving Stone
Okładka książki Pasja życia
Irving Stone Wydawnictwo: Muza Ekranizacje: Pasja życia (1956) literatura piękna
Lust for Life
Muza
2011-03-10
2011-03-10
Wanda Kragen
Ekranizacje:
Pasja życia (1956)
Irving Stone Van Gogh biografia

Nawet najlepiej napisana historia życia i twórczości wybranego artysty nie odda tej potęgi emocji, żaru życia, chorobliwej czy wręcz natrętnej pasji tworzenia w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Niesamowity pomysł połączony z ogromną wiedzą Autora, pozwoliły na napisanie tej wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju książki. Opowieść której tak łatwo nie odkłada się na półkę, opisy okresów pobytu Vincenta w Paryżu, wyjazdu i najbardziej twórczego etapu w Arles, walki z chorobą podczas pobytu w Saint Remy i ogromnej tragedii w Auvers. Wspaniała lektura i książka która pozostanie w mojej pamięci, polecam.

Kto nie zna twórczości Vincenta van Gogh’a? Zakładam, że mniejszość. Ale kto nie zna jego biografii, niech sięgnie po zbeletryzowaną jej wersję.
„Żaden artysta nie zapłacił tak wysokiej ceny za swój niezwykły dar, żadnego też pasja tworzenia nie pozbawiła tak bezlitośnie możliwości zaznania zwykłego ludzkiego szczęścia. Vincent van Gogh. Malarz geniusz, którego krótkie życie było nieustanną walką z ubóstwem, niemocą, szaleństwem i rozpaczą, wkrótce po śmierci został uznany za jednego z największych artystów w historii.” Bardzo trafny opis z notki wydawniczej po mistrzowsku odzwierciedlił Irving Stone, tworząc powieść pasjonującą od pierwszych jej stron. Dla tych, co nie są znawcami malarstwa, autor stworzył tu piękne opisy. Książka poruszająca, bo dotyka tego, co intymne w człowieku, aż do granic jego szaleństwa. Ciekawa i barwna, jak płótna mistrza, szczególnie te, które nabrały kolorów, gdy przybył do Paryża. Czytajcie i zachwycajcie się, bo to naprawdę jest Literatura. Przez wielkie „L”.

Jeśli o mnie chodzi, to jednak trochę zbyt mdła.

Jeśli o mnie chodzi, to jednak trochę zbyt mdła.

piękna, choć bardzo smutna opowieść o Vincencie.

piękna, choć bardzo smutna opowieść o Vincencie.

Kocham sztukę. Szczególnie malarstwo impresjonistyczne. Ta biografia, to książka dla mnie!

Piękny klasyk. Książka odcisnęła na mnie szczególne piętno. Sposób, w jaki autor wczuwa się w Vincenta van Gogha, jest czymś niesamowitym. Ukazuje prawdziwe cierpienie artysty spowodowane wyjątkową wrażliwością. Historia opisana w sposób wykwintnie dobry. Wczułam się w tę powieść niesamowicie mocno, tak, że czułam ogromne przywiązanie, no i pustkę, gdy książkę skończyłam. Fantastyczna powieść biograficzna, polecam każdemu, kogo choć odrobinę interesuje historia sztuki i procesy jej tworzenia.

Na półkach: , , , , , , , ,

"Pasja życia" to szczegółowa, wierna biografia awangardowego holenderskiego mistrza malunku Vincenta Van Gogha. Autor tak mocno wczuł się w położenie artysty, tak dogłębnie zbadał nie tylko losy ale i osobowość malarza że ów staje nam przed oczami jako żywy człowiek, niczym brat.

Van Gogh był osobą bardzo wrażliwą na biedę ludzką, odrzucającą stereotypy, upartą, narwaną, pełną pasji ale i konfliktów wewnętrznych. Urodził się w bogatej rodzinie kupieckiej, która handlowała dziełami sztuki, reprodukcjami itd. Poznajemy go sprzedającego reprodukcje w londyńskiej filii przedsiębiorstwa i po uszy zadurzonego w Urszuli. Ona jest już jednak zaręczona. Młody Van Gogh traci głowę bez słowa pożegnania opuszcza Londyn. Z czasem postanawia tak jak ojciec zostać kaznodzieją, warunkowo dostaje posadę w biednej i brzydkiej górniczej miejscowości Borinage. Widzi tam tak przepastną biedę że sam jako duszpasterz postanawia jej zaznać. Razem z górnikami choruje i głoduje, pomaga im i dzieli się wszystkim co posiada.

Widzimy tu także obraz ówczesnej Europy, dojmującą biedę, krwiożerczy kapitalizm i przemiany społeczne.
Amerykański autor kreśli słowa z malowniczą pasją i przejmuje losami epokowego artysty.
Nieczęsto się to zdarza ale czytając miałem łzy w oczach.

Stawiam zdecydowanie zasłużone 9/10.

Trochę się z nią męczyłam, przeszło tydzień zajęło mi dobrnięcie do końca. Paryż zdecydowanie najciekawszy. Poza tym były lepsze i gorsze rozdziały. Zmęczył mnie zdecydowanie okres w wiosce górniczej, ale też późniejsze chyba Haga i pobyt u rodziców. Część rozdziałów można by skrócić, było mega dużo powtarzających się rozterek i cierpień, frustracji, niemocy.
Książka nie jest zła, ale też nie płynie się przez kolejne rozdziały. Czasem już po kilkunastu stronach miałam dość ciężkiego stylu i odkładałam lekturę. Z pewnością jednak dużo się dowiedziałam.
Ogólnie ok, ale nie porywa.

Książka nie...

Coś, co mnie najbardziej uderzyło w tej historii napisanej jakże przejmująco, to fakt, i z ciężka pracą i uporem można wszystko wypracować. Do tej pory byłam przekonana, że talent van Gogha był dany przez Boga, a tu się okazuje, że wszystko sam sobie wypracował. Dla mnie genialne!

Po wielu latach powróciłam do biografii jednego z najslynniejszych malarzy impresjonalizmu, którego obrazy znane są nawet największemu laikowi. Vincent van Gogh wielki artysta, który swoje powołanie odnalazł dość późno, bowiem już jako dorosły mężczyzna. Poświęcił całe swoje krótkie życie twórczości i poszukiwaniu własnego unikalnego stylu. Dzięki bratu, który comiesięcznie przesyłał mu małą kwotę na utrzymanie mógł rozwijać swój talent. Często jednak głodował i cierpiał na brak gotówki. Jego marzeniem było kochać i być kochanym. Nigdy jednak nie mogl spełnić tego marzenia i mieć własnej rodziny. Człowiek nieszczęśliwy w życiu osobistym lecz spełniony w życiu zawodowym. Gdy popadł w obłęd i uznał, że namalował już wszystko co było do malowania, wówczas nie chciał być ciężarem dla innych i zakończył swoje życie. Jednostka na wskroś tragiczna, lecz spełniona w swej pasji. Biografia wstrząsnęła mną i na pewno po pewnym czasie do niej wrócę. Polecam.

• Biografie
  • Sztuka