rozwiń zwiń

Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach:

"Białość" Jona Fossego jest zapisem myśli i emocji, strumienia świadomości mężczyzny, który dla zabicia nudy jedzie samochodem przed siebie, kierując się raz w prawo, raz w lewo. Wjeżdża w głąb lasu, z którego nie może wyjechać. Zaczyna padać śnieg, ściemnia się i robi się chłodniej. Bohater wyrzuca sobie głupotę i próbuje się ratować. Wysiada i zaczyna szukać pomocy, ludzi, pobliskich zamieszkanych domów. W trakcie marszu spotyka świetlistą postać, tajemniczego mężczyznę w czerni i szukających go rodziców. W natłoku myśli, wspomnień przewijają się i emocje: smutek, niepokój, gniew na samego siebie, strach, ciekawość, rezygnację. Zakończenie jest nieoczywiste dla czytelnika. Myślę, że każdy może je inaczej zinterpretować. Dla mnie jest to scena śmierci i wędrówki w zaświaty.

Podejrzewam, że nie każdemu przypadnie do gustu taka forma utworu i styl autora. Nie wiem, czy inne utwory noblisty są równie niejednoznaczne i niepokojące. Ale dla mnie "Białość" była na tyle oryginalna, że wybiła mnie z czytelniczego nic mi się nie podoba 🙂

"Białość" Jona Fossego jest zapisem myśli i emocji, strumienia świadomości mężczyzny, który dla zabicia nudy jedzie samochodem przed siebie, kierując się raz w prawo, raz w lewo. Wjeżdża w głąb lasu, z którego nie może wyjechać. Zaczyna padać śnieg, ściemnia się i robi się chłodniej. Bohater wyrzuca sobie głupotę i próbuje się ratować. Wysiada i zaczyna szukać pomocy,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Macie rodzeństwo? 🙂 Mam dwie siostry, duuużo starsze, dlatego czasami czuję się, jakbyśmy mieszkały na różnych planetach 🙈

Bohaterkami powieści "Juno" są dwie siostry: mądra Aleksandra i ładniejsza Marianna. Każda z nich żyje własnym życiem, utrzymując z siostrą sporadyczny kontakt, skrycie zazdroszczą sobie nawzajem: macierzyństwa, sławy, kariery, pieniędzy. Łączy je ojciec, który przebywa w domu opieki, umierający na chorobę nowotworową.

Powieść skłania do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę łączy rodzinę i czy zerwane, poluzowane więzi można odbudować. Kolejne pytania, które pojawiają się podczas lektury, to czy znamy swoich bliskich, ich problemy. Czy nie zazdrościmy sobie nawzajem w błogiej nieświadomości kłopotów drugiej osoby?

Autorka wielokrotnie w książce nawiązuje do motywu długu, który każdy z nas jakiś zaciągnął, prowokując do refleksji nad tym, co jesteśmy winni innym, rodzicom, rodzinie i sobie.

"Każdy, kto badał swoją zdolność kredytową, wie to, co wiedział Panurg - we współczesnym świecie lepiej mieć długi, niż nie mieć. Bo czy można w ogóle ufać człowiekowi, któremu nikt wcześniej nie powierzył czegoś, co cenne? (...) Przecież każdy to wie: zaciągam długi, więc jestem!"

"Juno" jest powieścią feministyczną, o kobietach, również i naukowczyni z XVII w., z charakterem, walczących o swoje marzenia i pragnienia. Porusza bolesne problemy, jak utrata ciąży, starania o dziecko, walka o utrzymanie kolejnej ciąży, próba pogodzenia się ze śmiercią maleństwa.

Bardzo poruszyła mnie historia Marianny, która od dzieciństwa żyje z poczuciem winy po śmierci mamy w wyniku komplikacji podczas porodu.

To moja pierwsza przeczytana powieść Anny Dziewit-Meller. Początkowo byłam zaskoczona stylem (... na głowie kwietny miała wianek, w ręku zielony badylek. Nie miała, ale tej frazy szkoda nie użyć."), ale oczarowała mnie ironią, dowcipem a czasem i cynizmem oraz nawiązaniami do kinematografii i literatury pięknej. Z pewnością sięgnę po inne książki autorki.

Bardzo dziękuję @wydawnictwoliterackie za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki w ramach akcji zorganizowanej przez @lubimyczytac.pl ❤️

Macie rodzeństwo? 🙂 Mam dwie siostry, duuużo starsze, dlatego czasami czuję się, jakbyśmy mieszkały na różnych planetach 🙈

Bohaterkami powieści "Juno" są dwie siostry: mądra Aleksandra i ładniejsza Marianna. Każda z nich żyje własnym życiem, utrzymując z siostrą sporadyczny kontakt, skrycie zazdroszczą sobie nawzajem: macierzyństwa, sławy, kariery, pieniędzy. Łączy je...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Czy interesujesz się psychologią?🤔 Jeżeli lubisz czytać książki z tej dziedziny, może zaciekawić Cię publikacja "Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami" wydana przez @wydawnictwoznakpl.

#współpracabarterowa

Któż nie zadawał sobie tytułowego pytania 😉 Z pewnością pojawiało się często w dzieciństwie. Książka Sandry Konrad poświęcona jest problemowi "uwolnienia się" od rodziców, czyli kolokwialnie mówiąc odcięcia pępowiny. Jest ono niezbędne do osiągnięcia prawdziwej dojrzałości i samodzielności w podejmowaniu własnych decyzji.

Wielu dorosłych odczuwa przymus spełniania oczekiwań rodziców np. w wyborze zawodu, partnera, orientacji czy stylu życia. Niejednokrotnie realizuje ich niespełnione marzenia. Często nieświadomie. To dla nich autorka proponuje drogę do uwolnienia się z toksycznej i niedojrzałej relacji dziecko-rodzic.

Każdy rozdział omawia kolejny etap uzdrowienia tej więzi:
1. Zdrowe oddzielnie się - czym jest i jak przebiega.
2. Zakwestionowanie rodzicielskich oczekiwań i zobowiązań: co tak naprawdę jestem winny swoim rodzicom.
3. Zrewidować dziecięce oczekiwania wobec rodziców: co moi rodzice są mi jeszcze winni?
4. Dojrzale spojrzeć na rodziców.
5. Odnaleźć wewnętrzne ukojenie.
6. A jeśli nadal potrzebuję dobrych rodziców? Być dla siebie dobrą matką i dobrym ojcem.

W ostatnim rozdziale psychoterapeutka przedstawia ćwiczenie mające na celu identyfikację, a następnie eliminację negatywnych przekonań serwowanych przez bliskich, a obniżających nastrój czy poczucie własnej wartości.

Poprawnie przeżyty proces oddzielenia się jest niezmiernie ważny, aby nie odtwarzać, nie powielać nierozwiązanych konfliktów rodzinnych w relacjach z partnerem, dziećmi i innymi ludźmi. Relacja dziecko-rodzic nie jest łatwa dla obu stron, ale warto pracować nad osiągnięciem zdrowej więzi, bo:

"Błysk w oczach rodziców jest ważny, aby utrwalić nasze poczucie własnej wartości w dzieciństwie, lecz kiedyś przychodzi moment, w którym w odniesieniu do nas samych ważniejsza niż opinie innych - nawet wyrażane przez naszych rodziców - staje się nasza własna aprobata.".

Niejednokrotnie przywoływane przypadki z praktyki psychologa były dla mnie bardzo poruszające, a czasem głęboko smutne.

Książka nie zastąpi psychoterapii, ale może być cenną inspiracją do postawienia pierwszego kroku ku osobistemu rozwojowi.

Serdecznie dziękuję @wydawnictwoznakpl za egzemplarz recenzencki ❤️

Czy interesujesz się psychologią?🤔 Jeżeli lubisz czytać książki z tej dziedziny, może zaciekawić Cię publikacja "Co powie mama? Jak się uniezależnić i uzdrowić relacje z rodzicami" wydana przez @wydawnictwoznakpl.

#współpracabarterowa

Któż nie zadawał sobie tytułowego pytania 😉 Z pewnością pojawiało się często w dzieciństwie. Książka Sandry Konrad poświęcona jest...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Stało się to, czego się obawiałam... Sugestywny tytuł i opisy cukierniczych sukcesów głównej bohaterki powieści zainspirowały mnie do upieczenia szarlotki 🙂

"Szczęście ma smak szarlotki" to debiut literacki Weroniki Psiuk. I to bardzo dobry ❤️ Jest to powieść obyczajowa z wątkiem romantycznym. Czyta się z przyjemnością i szybko dzięki lekkiemu stylowi. Ze streszczenia wydawałoby się, że to taka klasycznie przewidywalna powieść obyczajowa. Kryzys wieku, pragnienie zmiany, podjęte działania w tym kierunku, spotkanie drugiej połówki i happy end. A tu niespodzianka!

Autorka porusza bowiem w książce poważne problemy: samotne macierzyństwo, nieudany związek z niedojrzałym mężczyzną, brak satysfakcji z wykonywanej pracy, która była przecież tą wymarzoną, realia pracy w polskiej szkole. Główna bohaterka pragnie zrealizować marzenia i znaleźć szczęście, ale nie zapomina o dobru dziecka.

Bardzo podobał mi się rozbudowany wątek córki Mirki, która w szkole zetknęła się z dopalaczami i była ofiarą klasowego wyśmiewania.

Zabrakło mi w powieści wyjaśnienia dziwnej reakcji Filipa na zdjęcia zaprezentowane przez Jacka, ale może to celowy zabieg i tajemnica zostanie rozwiązana w kolejnej książce.

Nie ukrywam, że zakończenie powieści bardzo mnie zaskoczyło. Nie spodziewałam się takiego zwrotu akcji, ale daje to nadzieję na kontynuację historii Mirki i Filipa.

Polecam wielbicielom powieści obyczajowych i Krakowa, bo akcja toczy się w moim mieście ❤️ Nie będziecie zawiedzeni 🙂.

Dziękuję @wydawnictwomuza za egzemplarz recenzencki!

Stało się to, czego się obawiałam... Sugestywny tytuł i opisy cukierniczych sukcesów głównej bohaterki powieści zainspirowały mnie do upieczenia szarlotki 🙂

"Szczęście ma smak szarlotki" to debiut literacki Weroniki Psiuk. I to bardzo dobry ❤️ Jest to powieść obyczajowa z wątkiem romantycznym. Czyta się z przyjemnością i szybko dzięki lekkiemu stylowi. Ze streszczenia...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Przed problemem odnalezienia się w grupie rówieśniczej staje Hatsu - licealistka, inteligentna, doskonale analizująca otoczenie i oceniająca ludzi Nie ugina się pod presją dopasowania się do klasy, gdyż nie chce udawać kogoś innego. Przywdziewa maskę obojętności wobec innych oraz pewności siebie, a w głębi serca jest przerażona wykluczeniem z grupy i samotnością. Innym klasowym wyrzutkiem jest Ninagawa, który żyje tylko swoją obsesją, jest stalkerem modelki Orichan, którą spotkała kiedyś Hatsu w centrum handlowym. To spotkanie łączy wyobcowanych, staje się tematem spotkań i rozmów licealistów. Jak potoczy się ich znajomość? Tego Wam nie zdradzę 😉

Autorka jest laureatką najważniejszej nagrody literackiej w Japonii. Z racji młodego wieku doskonale oddaje przeżycia i emocje, które przeżywają nastolatkowie stający przed próbą odnalezienia się w nowej szkole, klasie, grupie.
Myślę, że starsi czytelnicy odnajdą siebie ze szkolnych lat w wykreowanych bohaterach powieści, tym bardziej, że nie każdy łatwo nawiązuje znajomości i przyjaźnie. Problem osamotnienia w społeczeństwie nie jest również bolączką tylko Japonii.

Zdecydowanie nie jest to comfort book, otulacz, poprawiający nastrój. Tytuł "Plecy, które chcę kopnąć" jest mocny, bo uczucia Hatsu są intensywne, gwałtowne, dynamiczne i narastające wraz z rozwojem znajomości z Ninagawą.

Choć język powieści jest prosty, oszczędny, a akcja rozwija się niespiesznie, to książka niesie spory ładunek emocjonalny.

Na zakończenie chciałabym przywołać dwa cytaty, które mnie szczególnie poruszyły:

"Ile już razy zdusiłam w sobie śmiech, od kiedy zaczęłam liceum? Śmiech oznaczał opuszczenie gardy, a żeby to zrobić, kiedy jest się samotnym, potrzeba niebywałej odwagi".

"Chciałam, żeby mnie dostrzegano. Chciałam, żeby mnie akceptowano. Chciałabym pochwycić w palce czarne pasma, które oplatają moje serce, tak samo jak ściąga się z grzebienia pozostałe na nim włosy i wyrzuca do kosza na śmieci.".

Bardzo dziękuję @wydawnictwokirin za możliwość przeczytania i zrecenzowania ich najnowszej powieści.

Przed problemem odnalezienia się w grupie rówieśniczej staje Hatsu - licealistka, inteligentna, doskonale analizująca otoczenie i oceniająca ludzi Nie ugina się pod presją dopasowania się do klasy, gdyż nie chce udawać kogoś innego. Przywdziewa maskę obojętności wobec innych oraz pewności siebie, a w głębi serca jest przerażona wykluczeniem z grupy i samotnością. Innym...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Ach, kocham takie historie ❤️

Pełne mieszanki emocji pozytywnych i negatywnych. Z ciekawą historią dwojga ludzi, których łączy uczucie, do którego się nie chcą przyznać, a także miłość do gór. Z historią z gatunku tych, które mogą się zdarzyć.

Daria i Dawid poznali się pewnego sierpniowego dnia na tatrzańskim szlaku. Nagłe załamanie pogody, udzielona pomoc, rozmowa w schronisku zbliżyły do siebie dwoje nieznajomych, którzy obiecują sobie, że co roku będą wracać w to samo miejsce, aby się spotkać. Na co dzień wiodą dotychczasowe życie; Daria wychodzi za mąż, a Dawid żyje swoją pasją - fotografią. Mijają lata, a oni
z niecierpliwością oczekują na ten sierpniowy dzień. On nie zdradza swoich uczuć do niej, a ona milczy o tym, co czuje z lojalności do męża, z którym nie jest szczęśliwa. Pewnego lata Daria nie pojawia się w schronisku...

Na kartkach papieru zaklęta jest i miłość Autorki do gór, do Tatr. Aż chciałabym odwiedzić te miejsca, po których wędrowali Daria i Dawid. A przecież Zakopanego od lat unikam z powodu tłumów 😉

Zachęcam do lektury tej słodko-gorzkiej powieści. Dla wielbicieli szczęśliwych zakończeń takich jak ja ❤️

Ach, kocham takie historie ❤️

Pełne mieszanki emocji pozytywnych i negatywnych. Z ciekawą historią dwojga ludzi, których łączy uczucie, do którego się nie chcą przyznać, a także miłość do gór. Z historią z gatunku tych, które mogą się zdarzyć.

Daria i Dawid poznali się pewnego sierpniowego dnia na tatrzańskim szlaku. Nagłe załamanie pogody, udzielona pomoc, rozmowa w...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Czy lubisz powieści, w których bohaterami są zwierzęta? Która jest Ci szczególnie bliska? 🙂

"Moje głupie pomysły" były dla mnie zaskoczeniem. Spodziewałam się ckliwej, wzruszającej opowieści, może baśni dla dorosłych, a przeczytałam powieść, której nie umiem jeszcze do końca zdefiniować, ująć w jakieś ramy.

Historia opowiedziana przez kunę jest o brutalnym świecie zwierząt, w której więzy krwi wiele nie znaczą, zwłaszcza w ekstremalnych sytuacjach, gdy głód i śmierć są blisko czy w przypadku pożądania i zdrady. I w tym świecie króluje pieniądz, czyli pożywienie, kwitnie lichwa, a długi ściągane są krwawo i bezwzględnie. Brzmi znajomo?

Mnie szczególnie spodobał się motyw nauki czytania i pisania, czyli tajemnej wiedzy, za sprawą której lis i kuna tworzą historię na nowo. Stary lis spisane wspomnienia dyktuje kunie, aby napisać ponownie dzieje swojego życia. Przeinaczenia oraz dopasowywanie do przeczytanej Biblii tworzą hagiograficzną opowieść godną świętego. Fanatycznego świętego. Tak przecież często tworzy się historia...

Najbardziej jednak uderzyły mnie rozważania na temat śmierci i osamotnienia umierającego. Motyw ten pojawia się wielokrotnie w powieści włoskiego debiutanta:

"Może tego właśnie uczy nas śmierć - tych, którzy wiedzą o jej nadejściu: ta najmroczniejsza chwila jest samotną przeprawą, po meandrach samego siebie, gdzie wszelka rzecz zanika i próbuje się ją odzyskać. To właśnie natura tego świata, jego największa siła; nikt nie prosi się na świat, ale też nikt nie chce go opuścić.".

Warto czytać debiuty 💙

Czy lubisz powieści, w których bohaterami są zwierzęta? Która jest Ci szczególnie bliska? 🙂

"Moje głupie pomysły" były dla mnie zaskoczeniem. Spodziewałam się ckliwej, wzruszającej opowieści, może baśni dla dorosłych, a przeczytałam powieść, której nie umiem jeszcze do końca zdefiniować, ująć w jakieś ramy.

Historia opowiedziana przez kunę jest o brutalnym świecie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Co kojarzy Wam się z porcelaną? Mnie jej piękno i delikatność 😍

Z kolei Iga, główna bohaterka powieści, porównuje się do porcelanowej figurki, którą ocenia jako brzydką, słabą za sprawą jej kruchości. Bo w życiu trzeba być silnym.

Agata Bizuk zafundowała mi prawdziwy emocjonalny rollercoaster ❤️ Powieść wg mnie jest przejmującym studium samotności. Iga jako dziecko była świadkiem, a później też i ofiarą przemocy słownej, psychicznej i fizycznej ze strony ojca. Młodo wyszła za mąż, szybko zakochując się w Piotrze. Kiedy wydaje jej się, że uwolniła się od kata, mąż zaczyna ją bić. Ida rozwodzi się z nim, pomoc w znalezieniu pracy i usamodzielnieniu się oferuje jej była żona Piotra, w której znajduje przyjaciółkę i oparcie. Jednak Iga zostaje sama z nieprzepracowaną traumą, bólem, wstydem I kompleksami. Najgorszy jest nieracjonalny strach, który zaczyna ją dręczyć, gdy poznaje Adama i zakochuje się w nim ze wzajemnością. Niestety nie jest w stanie zbudować zdrowego związku, bojąc się swojego szczęścia i że Adam może okazać się jak jej ojciec lub były mąż, sama doprowadza do zerwania z mężczyzną, który jej się oświadczył.

Mimo trudnego tematu i smutnych emocje powieść daje nadzieję. Iga podejmuje terapię, walczy ze sobą i z bolesną przeszłością, a co najważniejsze nie przekreśla miłości Adama, który na nią czeka. Paradoksalnie najtrudniejsze dla głównej bohaterki jest samoakceptacja, polubienia siebie, dlatego bardzo spodobała mi się rada psycholożki, aby codziennie rano powiedziała do lustra: „Cześć, Iga! Pięk­nie dziś wy­glą­dasz. Ko­cham cię”. Bo do­pó­ki nie po­ko­cha pani sie­bie, nigdy nie przyj­mie pani mi­ło­ści dru­giej osoby."

Myślę, że każdy z nas od czasu do czasu może to samo zrobić 🩷 Powieść polecam wszystkim, którzy nie boją się trudnych tematów i bolesnych emocji.

Co kojarzy Wam się z porcelaną? Mnie jej piękno i delikatność 😍

Z kolei Iga, główna bohaterka powieści, porównuje się do porcelanowej figurki, którą ocenia jako brzydką, słabą za sprawą jej kruchości. Bo w życiu trzeba być silnym.

Agata Bizuk zafundowała mi prawdziwy emocjonalny rollercoaster ❤️ Powieść wg mnie jest przejmującym studium samotności. Iga jako dziecko była...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Czy lubisz czytać reportaże z gatunku true crime?
Nie ukrywam, że ja tak.

Autorka przedstawia wyniki swojego dziennikarskiego śledztwa, demaskując przekłamania w materiałach prasowych i internetowych, stara się prostować napotkane nieścisłości. Prezentuje sylwetki innych mężczyzn, którzy jej zdaniem mogli zabić studentkę. Jeden z nich sam zasugerował policji jako podejrzanego Roberta J., który został skazany za tę zbrodnię. Dziennikarka dotarła do jego rodziny i znajomych, w reportażu zostały opublikowane m.in. listy Roberta do matki. Widać ogrom pracy i determinacji dziennikarki włożonej w zebranie materiałów do książki, tym bardziej że sąd utajnił materiały.
Nie wiem, czy do końca jednak zachowała obiektywizm. Podczas lektury czułam, że nie wierzy w winę skazanego Roberta, który jest schizofrenikiem paranoidalnym.

Mam jednak głęboką nadzieję, że zebrany materiał dowodowy i poszlakowy doprowadził do skazania właściwą osobę. Kilka dni temu rozpoczął się proces apelacyjny, na wyrok z pewnością poczekamy.

Czy lubisz czytać reportaże z gatunku true crime?
Nie ukrywam, że ja tak.

Autorka przedstawia wyniki swojego dziennikarskiego śledztwa, demaskując przekłamania w materiałach prasowych i internetowych, stara się prostować napotkane nieścisłości. Prezentuje sylwetki innych mężczyzn, którzy jej zdaniem mogli zabić studentkę. Jeden z nich sam zasugerował policji jako...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Nowa powieść Jojo Moyes nie rozczarowuje ❤️ Miło spędziłam czas z książką i z głównymi bohaterkami - Sam i Nishą, które połączyła pomyłka toreb na siłowni oraz szpilki Louboutina.

Sam to pracująca ponad swoje siły matka nastolatki, żona bezrobotnego i zmagającego się z depresją Phila, córka obarczana przez rodziców dodatkowymi obowiązkami. Do tego dochodzi opieka nad wiekowym psem i praca, w której po zmianach właściciela jest poddawana mobbingowi. Nisha z kolei to bogata Amerykanka, której życie toczy się wokół męża kosztem przyjaciół i syna, oddanego do szkoły z internatem. Gdy jej mąż wymienia ją na nowszy model, traci dostęp do pieniędzy, domu, ubrań. Z dnia na dzień musi podjąć pracę, a jedynym sposobem uzyskania ugody jest odnalezienie zagubionych butów.

Jak skończy się ta historia? Zakończenia nie zdradzę, bo jest nieoczywiste 🙂

Nie jest to banalna powieść obyczajowa, autorka z poczuciem humoru, empatią, w swoim stylu porusza problem uzależnienia finansowego, przemocy słownej w rodzinie, depresji u mężczyzn, wstydu przed psychoterapią, braku akceptacji homoseksualizmu przez rodziców.

Mam nadzieję, że też Wam się spodoba 😍

Nowa powieść Jojo Moyes nie rozczarowuje ❤️ Miło spędziłam czas z książką i z głównymi bohaterkami - Sam i Nishą, które połączyła pomyłka toreb na siłowni oraz szpilki Louboutina.

Sam to pracująca ponad swoje siły matka nastolatki, żona bezrobotnego i zmagającego się z depresją Phila, córka obarczana przez rodziców dodatkowymi obowiązkami. Do tego dochodzi opieka nad...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Czy marzysz o podróży w czasie? Może do początków XIX wieku w Anglii? Być takim arystokratą na przykład 😉

Gorzej jeżeli marzenie spełniłoby się, ale był_byś spłukanym członkiem socjety tak jak bohaterowie niedawno przetłumaczonej i wydanej przez @wydawnictwo_swiatksiazki powieści obyczajowej M.C. Beaton "Lady Fortescue wkracza na scenę".

Biedni arystokraci, którzy zjednoczyli siły, aby otworzyć hotel i przeżyć, wcześniej przymierali głodem, żyli w zaniedbanych i nieogrzewanych domach. Ich los to wegetacja przy jednoczesnym zachowaniu pozorów życia na poziomie i stałe oczekiwanie na zaproszenie od bogatszych członków rodziny.

Autorkę znam z dwóch oryginalnych serii powieści obyczajowo-kryminalnych: z Agathą Raisin i Hamishem Mcbethem, które bardzo lubię.

Pierwszy tom serii "Biedni Krewni" spodobał mi się, gdyż jest klimatyczną powieścią obyczajową, mocno osadzoną w historii epoki. Główni bohaterowie są niepowtarzalni, jedyni w swoim rodzaju, a przy tym bardzo sympatyczni, więc nie sposób się z nimi nie zaprzyjaźnić.

M.C. Beaton zgromadziła tu przekrój społeczeństwa, może i stereotypowych bohaterów powieści historycznych: starszą wdowę, młodą wdowę z długami po śmierci męża, niezamężne panny bez szans na ożenek, starego wojskowego oraz wiekowego i przebiegłego szlachcica okradającego swoich bogatych krewnych podczas towarzyskich wizyt.

Tylko z tytułem serii mam problem - w treści książki przewija się tłumaczenie ubodzy krewni, w motcie - ubodzy krewni, na okładce zaś pozostali biedni; drażni mnie ten dysonans...

Zapraszam Was więc do podróży do XIX-wiecznego Londynu, ale tylko z pełną sakiewką 😉

Czy marzysz o podróży w czasie? Może do początków XIX wieku w Anglii? Być takim arystokratą na przykład 😉

Gorzej jeżeli marzenie spełniłoby się, ale był_byś spłukanym członkiem socjety tak jak bohaterowie niedawno przetłumaczonej i wydanej przez @wydawnictwo_swiatksiazki powieści obyczajowej M.C. Beaton "Lady Fortescue wkracza na scenę".

Biedni arystokraci, którzy...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera. Kto zabija i dlaczego Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Jan Gołębiowski
Ocena 7,0
Urodzeni morde... Małgorzata Fugiel-K...

Na półkach:

Czy człowiek rodzi się mordercą? Kto najczęściej zabija i jakie są jego motywy?🤔

Między innymi na te pytania odpowiada w rozmowie z dziennikarką Małgorzatą Fugiel-Kuźmińską jeden z najbardziej znanych w Polsce profilerów - Jan Gołębiowski.

Książka składa się z dwóch części: pierwsza dotyczy pracy profilera kryminalnego, druga zaś - psychologa pracującego z przestępcami.

Wywiad prostuje powszechne wyobrażenia na temat pracy profilera, które wynikają z kultury masowej: filmów czy powieści kryminalnych. Zawiera bardzo dużo ciekawych opowieści, odniesień do prawdziwych śledztw i zagadek kryminalnych, na podstawie których czytelnik dowiaduje się, w jaki sposób tworzone są profile sprawcy do konkretnej sprawy. Bardzo interesujące jest omówienie kwestii poczytalności, chorób psychicznych, przypadków psychopatii i pracy psychologa sądowego.

Myślę, że powyższa tematyka zainteresuje wielu wielbicieli powieści kryminalnych 😉

Jeżeli nie przepadasz za wywiadem jako gatunkiem literackim, to nie rezygnuj z przeczytania tej książki. Jest napisana tak ciekawie i z pasją, że warto przełamać swoje obawy.

Czy człowiek rodzi się mordercą? Kto najczęściej zabija i jakie są jego motywy?🤔

Między innymi na te pytania odpowiada w rozmowie z dziennikarką Małgorzatą Fugiel-Kuźmińską jeden z najbardziej znanych w Polsce profilerów - Jan Gołębiowski.

Książka składa się z dwóch części: pierwsza dotyczy pracy profilera kryminalnego, druga zaś - psychologa pracującego z...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Czy są wśród Was wielbiciele królowej Elżbiety II? Jeśli tak, to polecam Wam nową serię kryminałów S.J. Bennet 🙂

Kiedy przeczytałam tytuł i blurba, moją pierwszą myślą było: Bluźnierstwo 😂, ale... powieść jest rewelacyjnie napisana i stworzonego duetu detektywek nie sposób nie pokochać.

Zbliżają się 90. urodziny królowej Elżbiety II. Młody rosyjski pianista uświetniający uroczystą kolację w Windsorze zostaje znaleziony martwy następnego dnia
w pokoju gościnnym na poddaszu zamku.
Na dodatek w dość skandalicznych okolicznościach. Nad sprawą pracują odpowiednie służby, które dodatkowo próbują zatuszować sprawę. Królowa czuje wyrzuty sumienia, że do morderstwa doszło w jej ukochanym zamku, dlatego sama postanawia rozwikłać zagadkę śmierci muzyka. Od wielu lat prowadzi bowiem własne dochodzenia, ukrywając swój talent przed najbliższymi, współpracownikami, zręcznie sugerując kolejne ruchy detektywom ze Scotland Yardu. ​Czy tym razem Jej Królewska Mość i jej zaufana asystentka Rozie zdemaskują sprytnego mordercę, nie wywołując przy tym skandalu?

"Tajemnica morderstwa w Windsorze" zawiera wątki szpiegowskie, są i pościgi, i zamachy, i wielka polityka. W centrum śledztwa jest Ona - przenikliwa, myśląca o wszystkich, dbająca o każdy detal, wrażliwa. Zastanawiałam się, jak ta królowa będzie prowadzić śledztwo, wydawało mi się to mało realne, ale Bennet pomysłowo rozwiązała tę kwestię.

Autorka nakreśliła piękny portret monarchini, jaką znamy z mediów, pokazała miłość do męża, koni i psów, a przy tym zawsze na pierwszym miejscu Anglia.

Jeśli chcecie zatańczyć po uroczystej kolacji z Królową, zwiedzić Windsor i rozwiązać zagmatwaną zagadkę kryminalną, zapraszam do lektury ❤️

Czy są wśród Was wielbiciele królowej Elżbiety II? Jeśli tak, to polecam Wam nową serię kryminałów S.J. Bennet 🙂

Kiedy przeczytałam tytuł i blurba, moją pierwszą myślą było: Bluźnierstwo 😂, ale... powieść jest rewelacyjnie napisana i stworzonego duetu detektywek nie sposób nie pokochać.

Zbliżają się 90. urodziny królowej Elżbiety II. Młody rosyjski pianista uświetniający...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Pamiętacie swoje babcie? Wiążą się z pewnością z nimi wyjątkowe wspomnienia 🙂

Ja niestety urodziłam się za późno i nie poznałam dziadków i szczerze mówiąc ta zadra we mnie siedzi i kłuje przez całe życie...

Taką babcię jak Ingrid, oś powieści i rodziny Kręciszów, mogłabym mieć 😉. Silny charakter, doskonale zna dzieci i ich partnerów oraz wnuki i wie, czego może się po nich spodziewać. Kochająca rodzinę, ale mądrze, a także idąca z duchem czasu - nie boi się nowych technologii, internetu, mediów społecznościowych. Superbabcia! A najbardziej urzekło mnie jej poczucie humoru: porównanie Tindera do zakupów konia - genialne! W chwilach pełnych emocji posługuje się śląską gwarą, co ma w sobie wiele uroku.

Pierwsza część cyklu Potomkowie @agata_bizuk_oficjalnie zawojowała mnie całkowicie i z niecierpliwością czekam na kontynuację ❤️

Pamiętacie swoje babcie? Wiążą się z pewnością z nimi wyjątkowe wspomnienia 🙂

Ja niestety urodziłam się za późno i nie poznałam dziadków i szczerze mówiąc ta zadra we mnie siedzi i kłuje przez całe życie...

Taką babcię jak Ingrid, oś powieści i rodziny Kręciszów, mogłabym mieć 😉. Silny charakter, doskonale zna dzieci i ich partnerów oraz wnuki i wie, czego może się po...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Dziecko?! To zdecydowanie inna bajka 🙃

Bardzo życiowa i optymistyczna historia studentki, która musi zrewidować plany i marzenia z powodu nieplanowanej ciąży.

Karolina ma doskonale zaplanowaną przyszłość: skończy studia, zrobi karierę, a potem pozna wyjątkowego mężczyznę, z którym założy rodzinę. Proste? Do czasu imprezy-niespodzianki, której owocem będzie dziecko. Młoda kobieta staje przed trudnym wyborem: aborcja czy samotne macierzyństwo.

Karolina zrywa kontakty z przyjaciółmi, ukrywa ciążę przed znajomymi i ojcem dziecka. W końcu o dziecku informuje rodziców i babcię. Dziewięć najbliższych miesięcy dla Karoliny to przyspieszony kurs dorosłości, a także czas zrozumienia siebie i weryfikacji życiowych planów.

Wielokrotnie uśmiechnęłam się, czytając opis doświadczeń ciążowych głównej bohaterki. Pewnie niejedna odnajdzie w Karolinie coś z siebie z tego okresu 😉 Zaskoczyła mnie jej babcia, taka bardzo kościółkowa, która jednak stanęła na wysokości zadania i otoczyła opieką wnuczkę i przyszłe prawnuczę. Książkę czyta się jednym tchem.

Bardzo lubię powieści Kasi Bulicz-Kasprzak za poczucie humoru, doskonale wykreowane postacie i pozytywne nastawienie do świata i ludzi ❤️

Dziecko?! To zdecydowanie inna bajka 🙃

Bardzo życiowa i optymistyczna historia studentki, która musi zrewidować plany i marzenia z powodu nieplanowanej ciąży.

Karolina ma doskonale zaplanowaną przyszłość: skończy studia, zrobi karierę, a potem pozna wyjątkowego mężczyznę, z którym założy rodzinę. Proste? Do czasu imprezy-niespodzianki, której owocem będzie dziecko. Młoda...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Mroczna i dość brutalna powieść, w której zabrakło mi emocji... Wiem, że to opowieść o prawdziwym twardzielu i że chłopaki nie płaczą, ale nawet dynamiczna akcja nie wynagrodziły mi tego niedosytu. Plus dla autorki za opowieść, łamiącą utarty schemat: powracający z wojny bohater z syndromem stresu pourazowego stawia czoło bandytom/mafii, zdobywa serce pięknej, mądrej i dobrej kobiety i żyli długo i szczęśliwie.
Zakończenie historii było dla mnie sporym zaskoczeniem. Ponieważ jestem z natury optymistką, chyba wolałabym bardziej cukierkowaty finał tej powieści.

Mroczna i dość brutalna powieść, w której zabrakło mi emocji... Wiem, że to opowieść o prawdziwym twardzielu i że chłopaki nie płaczą, ale nawet dynamiczna akcja nie wynagrodziły mi tego niedosytu. Plus dla autorki za opowieść, łamiącą utarty schemat: powracający z wojny bohater z syndromem stresu pourazowego stawia czoło bandytom/mafii, zdobywa serce pięknej, mądrej i...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Wolisz cykle wydawnicze czy odrębne powieści? 🤔

Z kryminałów bardzo lubię serie wydawnicze. Zżyłam się z detektywami i innymi bohaterami powieści. Z mieszkańcami Młynar również, a zwłaszcza z przyciągającą kłopoty Eweliną Zawadzką 😊

Do Młynar przychodzi przedwiośnie. Topniejący śnieg i lód na rzece odkrywają zwłoki nieznanego mężczyzny, które oczywiście musiała odnaleźć Ewelina Zawadzka, właścicielka zakładu pogrzebowego. Tożsamość topielca nie jest łatwa do ustalenia przez policję, nie tylko ze względu na stan zwłok, ale także z powodu braku zgłoszonych zaginięć w ostatnim czasie. Poszlakami może być jedynie znaleziona bluza tutejszego klubu sportowego oraz medalik i amulet. Zostają one rozpoznane przez Elżbietę Wojtasik, znaną w Młynarach jako ofiara brutalnej przemocy domowej, której mąż od kilku lat siedzi w więzieniu. Ich właścicielem był jej najstarszy syn Kacper. Czy potwierdzą to badania?

W tej części autorka poruszyła ważny temat przemocy domowej i bezsilności ofiar, które często rezygnują z walki o siebie ze strachu o dzieci i ich bezpieczeństwo. Natomiast sąsiedzi, znajomi albo próbują pomóc, albo udają, że nie ma problemu, bo to sprawa rodzinna. W "Odwilży" przemoc domowa ma wpływ nie tylko na życie rodziny Wojtasików, ale o tym przekonajcie się sami.

Powieść trzyma w napięciu, choć można domyślić się rozwiązania zagadki śmierci odnalezionego topielca, to zakończenie było dla mnie dużym zaskoczeniem ❤️. Mam nadzieję, że dowiem się o dalszych losach głównej bohaterki z kolejnej części!

Wolisz cykle wydawnicze czy odrębne powieści? 🤔

Z kryminałów bardzo lubię serie wydawnicze. Zżyłam się z detektywami i innymi bohaterami powieści. Z mieszkańcami Młynar również, a zwłaszcza z przyciągającą kłopoty Eweliną Zawadzką 😊

Do Młynar przychodzi przedwiośnie. Topniejący śnieg i lód na rzece odkrywają zwłoki nieznanego mężczyzny, które oczywiście musiała odnaleźć...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Miłość aż po grób? 🤔

Tego była pewna Emma, bohaterka najnowszej powieści Taylor Jenkins Reid. A jednak... splot bolesnych zdarzeń sprawił, że stanęła przed trudnym wyborem pomiędzy dwoma mężczyznami, których szczerze pokochała. Między zaginionym i uznanym za zmarłego mężem a narzeczonym, dawnym przyjacielem z dzieciństwa.

Znając moje niezdecydowanie i problemy z podjęciem decyzji, ja w takiej sytuacji musiałabym znaleźć trzeciego faceta 😂. A ty?

Bardzo podoba mi się klimat tej obyczajówki. W ogóle jestem fanką tej pisarki od czasu lektury "Carrie Soto powraca" ❤️

"Jedyne prawdziwe miłości" to nie tylko pytanie o prawdziwą miłość, czy może zdarzyć się więcej niż raz w życiu. To próba odpowiedzi na pytania o własną tożsamość i prawa do realizacji swoich marzeń i ambicji a nie rodziców. Jest opowieścią o trudnych siostrzanych relacjach, ale przy tym bardzo pozytywną historią rodziny, która się wspiera w trudnych chwilach.

Na zakończenie zostawiam fragment książki, który mi się wyjątkowo spodobał. Może i Was zachęci do sięgnięcia po tę powieść?

"Wydaje mi się, że każdy ma taki moment, który sprawia, że jego życie pęka, dzieląc się na dwie części. Kiedy spogląda na oś czasu swojej przeszłości, pojawia się na niej ostra granicą - jakieś wydarzenie, które na zawsze zmienia jego osobowość, jego życie. Bardziej niż cokolwiek innego."

Miłość aż po grób? 🤔

Tego była pewna Emma, bohaterka najnowszej powieści Taylor Jenkins Reid. A jednak... splot bolesnych zdarzeń sprawił, że stanęła przed trudnym wyborem pomiędzy dwoma mężczyznami, których szczerze pokochała. Między zaginionym i uznanym za zmarłego mężem a narzeczonym, dawnym przyjacielem z dzieciństwa.

Znając moje niezdecydowanie i problemy z podjęciem...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Lubicie włoskie kryminały? Jeśli tak, to komisarz Montalbano czy Brunetti? Dla mnie to za trudny wybór 🙂

,,Gniazdo żmij" to już 21. spotkanie z niezawodnym komisarzem Montalbano. Akcja powieści dzieje się w sycylijskim miasteczku Vigata, w którym dochodzi do tajemniczego morderstwa.

Włochy, Sycylia. Starszy mężczyzna zostaje znaleziony martwy w letnim domu nad morzem. Zwłoki znajduje syn, który zostaje głównym podejrzanym w śledztwie ze względu na motyw. Jednak w wyniku badań okazuje się, że przyczyną zgonu nie była rana postrzałowa z tyłu głowy, lecz dosypana do kawy trucizny. Komisarz Montalbano w trakcie dochodzenia dowiaduje się coraz więcej o charakterze i stylu życia ofiary, co sprawia, że liczba osób mających motyw do popełnienia zbrodni jest imponująca. Kim byli mordercy, którzy popełnili zbrodnię praktycznie w tym samym czasie? I dlaczego?

Bardzo lubię klimat powieści Camilleriego, a także opisy kulinarnych uczt komisarza, że aż mi się marzy takie obżarstwo. Autor chyba nie przepada za kobietami, bo zazwyczaj są średnio sympatyczne, ale to może tylko moje odczucia. Tym razem zagadka kryminalna jest łatwa do rozwiązania, ale i tak miło spędziłam tę podróż do Włoch. Czego i Wam życzę 😉

Lubicie włoskie kryminały? Jeśli tak, to komisarz Montalbano czy Brunetti? Dla mnie to za trudny wybór 🙂

,,Gniazdo żmij" to już 21. spotkanie z niezawodnym komisarzem Montalbano. Akcja powieści dzieje się w sycylijskim miasteczku Vigata, w którym dochodzi do tajemniczego morderstwa.

Włochy, Sycylia. Starszy mężczyzna zostaje znaleziony martwy w letnim domu nad morzem....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Jest to historia jednej nocy z życia Lidki, studentki lingwistyki stosowanej, która w pierwszą rocznicę samobójczej śmierci siostry próbuje odkryć motywy jej decyzji. Spotkanie z najbliższą rodziną, byłym chłopakiem i narzeczonym siostry wyzwala w niej żal, gniew, poczucie winy, które ostatecznie przyniosą wyzwolenie i zrozumienie.

To również historia o trudnych relacjach rodzinnych, sekretach, o drugim życiu, jakie często prowadzimy w tajemnicy przed bliskimi. Książka pełna emocji, z ciekawą historią, nie taką cukierkową. Zachęcam do lektury ❤️

Jest to historia jednej nocy z życia Lidki, studentki lingwistyki stosowanej, która w pierwszą rocznicę samobójczej śmierci siostry próbuje odkryć motywy jej decyzji. Spotkanie z najbliższą rodziną, byłym chłopakiem i narzeczonym siostry wyzwala w niej żal, gniew, poczucie winy, które ostatecznie przyniosą wyzwolenie i zrozumienie.

To również historia o trudnych relacjach...

więcej Pokaż mimo to