rozwiń zwiń

VI edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego – znamy program

LubimyCzytać LubimyCzytać
06.07.2020

Od 2 do 8 sierpnia Roztocze będzie należało do pisarzy i czytelników! W programie Festiwalu Stolica Języka Polskiego, odbywającego się w Szczebrzeszynie i Zamościu, znalazły się plenerowe spotkania i widowiska na żywo. Część spotkań będzie transmitowana online. Patronem tegorocznej edycji jest Cyprian Kamil Norwid.

VI edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego – znamy program

Jak piszą organizatorzy, tegoroczna edycja będzie wyjątkowa. „Mamy wyjątkowe okoliczności, mierzymy się z wyjątkowymi wyzwaniami, padają wyjątkowe, niestawiane dotąd pytania. Dotyczą one zarówno refleksji o otaczającym nas świecie, jak też zwykłych, przyziemnych spraw – także związanych z organizacją Festiwalu”. W związku z epidemią zmianie uległa formuła festiwalu, choć większość spotkań odbędzie się na żywo.

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Scena Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Formuła zapewniająca bezpieczeństwo gościom festiwalu

Na Festiwalu nie zabraknie aktorskich czytań, widowisk teatralnych, wystaw, koncertów, oraz obecności pisarzy, artystów i krytyków. Wydarzenie rozpocznie się niedzielą 2 sierpnia w Zamościu, a w kolejnych dniach - od 3 do 8 sierpnia – przeniesie się do Szczebrzeszyna.

Tegoroczna Mała Stolica Języka Polskiego, czyli sekcja dziecięca, odbywać się będzie w dniach od 3 do 5 sierpnia, a wydarzenia programu głównego – od 5 do 8 sierpnia. Taki podział był konieczny ze względu na aktualne zalecenia dotyczące organizacji imprez kulturalnych, wprowadzające ilościowe limity publiczności – do 150 osób. Z tego też powodu na wydarzenia być może obowiązywać będą wcześniejsze, mailowe rezerwacje – o ostatecznej decyzji w tej sprawie organizatorzy poinformują 20 lipca.

W trosce o nasze wspólne zdrowie wdrożenie właściwych procedur sanitarnych podczas festiwalowych wydarzeń traktujemy priorytetowo. Działamy w plenerze, na rozległym, ale jednocześnie zamkniętym terenie, co pozwala monitorować liczbę osób. Planowane miejsca dla publiczności uwzględniają niezbędne odstępy, zapewnimy też środki dezynfekcyjne, a w naszym zespole jest specjalny koordynator do spraw sanitarnych – informują organizatorzy.

Uczestnicy Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Cyprian Kamil Norwid w Szczebrzeszynie

Patronem tegorocznej edycji Stolicy Języka Polskiego jest Cyprian Kamil Norwid – wybitny twórca romantyczny, poeta, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz i rysownik, który w centrum uwagi stawiał zwykłego człowieka umieszczonego w problematyce uniwersalnej. W programie festiwalu przewidziano zarówno panele dyskusyjne, jak i widowiska dotyczące jego niełatwej, wymagającej twórczości, wyprzedzającej swoją epokę.

W Szczebrzeszynie obecni będą również między innymi: Justyna Bednarek, Edwin Bendyk, Jerzy Bralczyk, Teresa Budzisz- Krzyżanowska, Elżbieta Cherezińska, Sylwia Chutnik, Stefan Chwin, Mikołaj Grynberg, Grzegorz Kasdepke, Izolda Kiec, Maja Komorowska, Mikołaj Łoziński, Zygmunt Miłoszewski, Wiesław Myśliwski, Michał Rusinek, Dominika Słowik, Filip Springer, Mariusz Szczygieł i Jakub Żulczyk.

Wśród prowadzących spotkania będą między innymi Paulina Małochleb, Michał Nogaś, Justyna Sobolewska, Wojciech Szot, Adam Wajrak, Michał Ogórek. Kuratorką programu głównego jest Justyna Sobolewska, a kuratorkami sekcji dziecięcej – Magdalena Kłos-Podsiadło i Katarzyna Stoparczyk, które propozycje dla najmłodszych konstruowały z myślą o rozwijającej, twórczej zabawie, ale też zaleceniach dotyczących dystansu społecznego. Będzie więc kreatywnie i rodzinnie, ale również bezpiecznie.

Z pełnym programem Festiwalu można zapoznać się na stronie stolicajezykapolskiego.pl.

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad Festiwalem Stolica Języka Polskiego.

Adam Wajrak na Festiwalu Stolica Języka Polskiego

[ec]


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 06.07.2020 16:08
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post