Festiwal Stolica Języka Polskiego – święto literatury na Roztoczu. Live z Justyną Sobolewską

LubimyCzytać
29.07.2020

Już w najbliższą niedzielę startuje Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, a jego gośćmi, podobnie jak w latach ubiegłych, będą wyśmienici pisarze, krytycy, językoznawcy, artyści i gwiazdy estrady. W programie szóstej edycji przedsięwzięcia przeważają oczywiście liczne dyskusje o literaturze i książkach, ale nie zabraknie też spektakli, wieczorów poetyckich, koncertów czy wystaw. O najciekawszych wydarzeniach festiwalowych porozmawiamy z Justyną Sobolewską już w ten piątek, o godz. 14.00.

Festiwal Stolica Języka Polskiego – święto literatury na Roztoczu. Live z Justyną Sobolewską

Festiwal Stolica Języka Polskiego rozpocznie się już w tę niedzielę, 2 sierpnia, i potrwa do 8 sierpnia 2020 roku. Odbędzie się w Zamościu i Szczebrzeszynie, ale część wydarzeń będzie także dostępna dla uczestników online. Bogaty festiwalowy program przedstawi uczestnikom Justyna Sobolewska, z którą porozmawia Ewa Cieślik z lubimyczytać.pl.

Serwis lubimyczytać.pl objął Festiwal Stolica Języka Polskiego patronatem medialnym. 

Live z Justyną Sobolewską w piątek 31 lipca o godz. 14.00

Justyna Sobolewska, krytyczka literacka i dziennikarka, jest kuratorką programu głównego festiwalu. Dlatego postanowiliśmy własnie ją poprosić o rekomendacje wydarzeń festiwalowych, których nie można przegapić! Zapraszamy do rozmowy, która odbędzie się w piątek 31 lipca o godz. 14.00. Porozmawiamy o gościach, którzy przyjadą do Szczebrzeszyna oraz literackich atrakcjach, które czekają na odwiedzających Roztocze. Dowiemy sie też, co wspólnego z festiwalem ma Cyprian Kamil Norwid oraz czego dotyczyć będzie Apel Szczebrzeski.

Rozmowa będzie transmitowana w serwisie lubimyczytać.pl, a także w LC.TV na naszym kanale w serwisie YouTube. Możecie także oglądać ją na ​​​​​fanpage'u lubimyczytac.pl oraz na Facebooku Festiwalu Stolica Języka Polskiego.

Publiczność Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Festiwal Stolica Języka Polskiego zaprasza!

Na początek organizatorzy zapraszają do Zamościa (Niedziela w Zamościu na Rynku Wodnym) a potem do urokliwego, festiwalowego miasteczka nad brzegami Wieprza w Szczebrzeszynie. Tradycyjnie, w harmonogramie imprezy uwzględniono nie tylko spotkania autorskie, ale też atrakcje rekreacyjne, np. literacką wyprawę rowerową do okolicznych wąwozów. Będzie również „Mecz poetycki”, gra literacka „Pierwsze zdanie” i instalacja dźwiękowa o komunikacji drzew „Usłyszane”.

Moc literackich atrakcji czeka również na młodszych czytelników. W programie znalazła się bogata oferta wartościowej rozrywki dla najmłodszych, m.in. spotkania z autorami książek dla dzieci, warsztaty muzyczne i plastyczne. W tym roku program Małej Stolicy Języka Polskiego rozdzielono terminami od programu głównego, a kilka z propozycji będzie dostępnych jedynie online, ale zasadniczo Festiwal odbywa się w tradycyjnej, plenerowej formie z bezpośrednim udziałem publiczności - od 2 do 8 sierpnia.

W ramach Festiwalu przyznana zostanie Nagroda „Człowiek Słowa” (laureaci poprzednich edycji to: Urszula Kozioł, Wiesław Myśliwski, Maja Komorowska), Nagroda Wielkiego Redaktora (w 2018 roku otrzymała ją Marianna Sokołowska, a w 2019 – Małgorzata Szczurek). Ogłoszony zostanie także kolejny Apel Szczebrzeski, zainicjowany w trosce o ochronę bogactwa polszczyzny.

Panel dyskusyjny na Festiwalu Stolica Języka Polskiego

70 twórców w Szczebrzeszynie – Miłoszewski, Szczygieł, Żulczyk

Patronem tegorocznej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Cyprian Kamil Norwid, a lista zaproszonych gości obejmuje ponad 70 nazwisk. Do Szczebrzeszyna i Zamościa przyjadą m.in.: Justyna Bargielska, Justyna Bednarek, Edwin Bendyk, Wojciech Bonowicz, Jerzy Bralczyk, Elżbieta Cherezińska, Sylwia Chutnik, Stefan Chwin, Grzegorz Gauden, Mikołaj Grynberg, Grzegorz Kasdepke, Izolda Kiec, Wawrzyniec Konarski, Maja Komorowska, Ryszard Koziołek, Janusz Kukuła, Mikołaj Łoziński, Leszek Mądzik, Mira Marcinów, Zygmunt Miłoszewski, Michał Ogórek, Michał Rusinek, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Paweł Śpiewak, Filip Springer, Nula Stankiewicz, Mariusz Szczygieł, Jerzy Trela, Adam Woronowicz, Adam Wajrak, Marcel Woźniak, Jakub Żulczyk i wielu innych twórców. Kuratorką programu głównego jest Justyna Sobolewska, a kuratorkami sekcji dziecięcej: Magdalena Kłos-Podsiadło i Katarzyna Stoparczyk.

Przygotowany przez organizatorów zestaw wydarzeń to doskonała propozycja nie tylko dla miłośników książek. Festiwal w Szczebrzeszynie przyciąga też pięknem roztoczańskich krajobrazów i wyjątkowym, wakacyjnym klimatem.

Wszystkie wydarzenia są całkowicie bezpłatne, jednak ze względu na procedury sanitarne każdy z uczestników zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia (wraz z klauzulą RODO).

Pełny harmonogram Festiwalu można znaleźć na stronie stolicajezykapolskiego.pl.

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
660
606
29.07.2020 18:21

Co znaczy "Live", po jakiemu to i czemu nie po polsku?


660
606
29.07.2020 14:29

"Festiwal Stolica Języka w Polskiego – święto literatury na Roztoczu. Live z Justyną Sobolewską" - a po polsku można by to napisać?


2678
4
28.07.2020 15:45

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd