Ogłaszamy finalistów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dla dzieci.

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.11.2022

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego to wyróżnienie dla najlepszej książki dziecięcej ubiegłego roku, przyznawana na Festiwalu Literatury dla Dzieci. Nagroda, jakiej patronuje kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna przyznawana jest od 2016 r. decyzją jury w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Tomasz Z. Majkowski oraz członków rady programowej Festiwalu - Szymona Kloski i Łukasza Dębskiego.

Ogłaszamy finalistów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dla dzieci. Materiały prasowe

Finaliści Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dla dzieci.

„Beskid bez kitu. Zima", Maria Strzelecka, Wydawnictwo Libra

W łemkowskopolskiej przestrzeni wyobraźni fascynującej młodej pisarki Marii Strzeleckiej odkrywam magię swojego dzieciństwa. Zaczarowana niezwykłą opowieścią, patrzę na świat oczyma zadziwionej dziewczynki. Powracają wspomnienia, wzruszenia, lęki, a nawet zapachy i smaki z okolic Bożego Narodzenia. [Julia Doszna]

Piękna, stara baśń. [Andrzej Stasiuk]

 

„Brud. Cuchnąca historia higieny", Monika Utnik-Strugała i Piotr Socha, Wydawnictwo Dwie Siostry

[Opis wydawcy] Bogato ilustrowane kompendium wiedzy o obyczajach, przesądach, odkryciach i wynalazkach związanych z brudem, higieną i medycyną.

Gdzie Król Słońce chodził piechotą? Co miał w nosie doktor dżuma?
Co ma pijawka do depilacji? Czy makijaż może zabić?
Jak kąpano się w starożytności, a jak w średniowieczu?
Jak dbają o czystość dżiniści, jak Himbowie, a jak kosmonautki?

Gdy chińscy cesarze już od ponad tysiąca lat mieli spłukiwane wodą sedesy, w europejskich miastach wciąż wylewano zawartość nocników przez okno. Dawni chrześcijańscy święci uważali brud za symbol pobożności, za to Napoleon godzinami pluskał się w wannie. Japończycy nie mogli się nadziwić niechlujstwu portugalskich podróżników, którzy w XVI wieku dotarli na ich wyspy, a brytyjskie elegantki epoki baroku tak rzadko czyściły swoje gigantyczne peruki, że lęgły się w nich myszy. Jeszcze na początku XIX wieku nawet chirurdzy nie myli rąk – w najlepszym razie wycierali je w zakrwawiony fartuch. A ubikacja w domu w wielu miejscach na świecie do dziś jest luksusem.

„Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", Agata Romaniuk, Wydawnictwo Agora dla Dzieci

[Opis wydawcy] W cieszyńskim ratuszu szykuje się uroczysty bankiet, którego atrakcją mają być słynne w całym mieście kanapeczki ze śledziem. Tymczasem w sklepie rybnym na ulicy Głębokiej dochodzi do włamania. Wszystkie śledzie znikają… Do akcji niezwłocznie wkraczają komisarz Ludwik Psota i policjantka Walerka Koczy. Sprawa nie jest prosta. Pomóc może tylko Kocia Szajka w składzie: Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka. Ekipa pod wodzą byłego szefa kocich oddziałów specjalnych, kierująca się hasłem: „grunt to draka!”

Czy uda im się znaleźć złodzieja i uratować przyjęcie w ratuszu?

„O sołtysie Salomonku i tęczy", Marcin Szczygielski i Adam Pękalski, Wydawnictwo Bajka

Marcin Szczygielski, jakiego nie znacie – w krótkiej bajce nie do zapomnienia. O Sołtysie Salomonku, który byłby w pełni szczęśliwy, gdyby nie jego syn Joachimek... zapatrzony w tęczę.

Pewnego dnia ojciec postanawia zapytać mądrzejszych od siebie, do czego służy tęcza. Co odpowie mu na to pytanie znany ze swej rozległej wiedzy nauczyciel? A co listonosz, który dzięki swej pracy wie wszystko o wszystkich i wszystkim? Jaką teorię na temat tęczy ma chciwy sklepikarz, a jaką nieco zmieszany pytaniem ksiądz proboszcz?

Każdy z nich patrzy na tęczę przez swój własny pryzmat i odpowiada, jak umie. Jednak czy mają rację?

Ta książka skłania do zastanowienia, czy naprawdę wszystko na świecie musi czemuś służyć.

„Zefiryna i księga uroków", Sasza Hady, Wydawnictwo Literackie

[Opis wydawcy] Baśniowa sceneria, okraszona magią fantastyczna fabuła i dziarska księżniczka, która nie cofnie się przed niczym, by schwytać złoczyńcę!

Zefiryna od dziecka była najbardziej rozhukaną i niepokorną księżniczką w Siedmiu Księstwach – dawniej jej wybryki mogły uchodzić za urocze, obecnie, kiedy ma siedemnaście lat, zakrawają na skandal. Łazi po drzewach, smarka w palce i gwiżdże na dworską etykietę. Zaproszenie od Linnei, księżniczki z Sarbancji, sprawia jej jednak sporą przyjemność – to w końcu zawsze okazja do wyrwania się z domu i przeżycia nowej przygody.

Towarzyska wizyta szybko przeradza się w potajemne śledztwo. Zefiryna, zaintrygowana tajemniczymi wydarzeniami na sarbanckim dworze, postanawia odkryć, kto stoi za magicznymi atakami na Linneę.

Czy na księżniczkę rzucono zły urok? Jaka złowroga moc czai się na pałacowych korytarzach? Kto wkrada się do snów książęcej rodziny?

Laureaci tradycyjnie otrzymają statuetkę Ferdynanda Wspaniałego i czek na 20 tys. złotych ufundowany przez Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest KBF.

Werdykt zostanie ogłoszony 20 listopada 2022 r. podczas uroczystej Gali, która jednocześnie zakończy trwający w Krakowie przez pięć dni Festiwal Literatury dla Dzieci.

Gali towarzyszyć będzie folkowy spektakl „Beskid bez kitu” w reżyserii Moniki Babuli i Marii „Mani” Strzeleckiej na motywach książki, która triumfowała w tym plebiscycie dwa lata temu. Młodzież z Uścia Gorlickiego przeniesie nas w tajemniczy i piękny świat Beskidu Niskiego lat 60-tych XX w.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dla dzieci

Nagroda wręczana jest od 2016 roku w czasie finałowej gali Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Jej nazwa odwołuje się do uwielbianego przez dzieci psiego bohatera, którego w 1963 roku stworzył Ludwik Jerzy Kern. Przyznawana jest co roku dla najlepszej polskiej książki dla dzieci wydanej w roku ubiegłym. Ma na celu promocję literatury oraz rodzimych twórców — autorów i ilustratorów.

Ubiegłorocznymi laureatami zostali Justyna Bednarek i Daniel de Latour i ich książka „Zielone Piórko Zbigniewa”. „Skarpetki kontratakują!”, wydawnictwo Poradnia K.

W poprzednich latach nagrodzono: „Beskid bez kitu” — Mania Strzelecka, wydawnictwo Libra, „Małe Licho i tajemnica Niebożątka” — tekst: Marta Kisiel, ilustracje: Paulina Wyrt, wydawnictwo Wilga, „A niech to gęś kopnie”— tekst: Marta Guśniowska, ilustracje: Robert Romanowicz, wydawnictwo Tashka/Fika oraz „Kościsko”— tekst i ilustracje Karol KRL Kalinowski, wydawnictwo Kultura Gniewu.

Organizatorzy: Fundacja Burza Mózgów i KBF, operator programy Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Artykuł sponsorowany

 


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Wisienka  - awatar
Wisienka 09.11.2022 09:43
Czytelniczka

Czy tego nie powinny oceniać właśnie dzieci,skoro to taka nagroda? Czepiam się? Chyba ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 07.11.2022 15:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post