Książki o zdrowiu psychicznym, które warto przeczytać

Anna Sierant Anna Sierant
23.02.2023

23 lutego każdego roku obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą dotykającą ludzi na całym globie i stanowi jedną z głównych przyczyn samobójstw. W tym ważnym dniu warto sięgnąć po książki związane tematycznie właśnie ze zdrowiem psychicznym.

Książki o zdrowiu psychicznym, które warto przeczytać Gary Barnes (https://www.pexels.com/@gary-barnes/) / Pexels, za: Canva

Książki o radzeniu sobie z emocjami

„Czując. Rozmowy o emocjach”, Agnieszka Jucewicz, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,6/10

Agnieszka Jucewicz jest dziennikarką, która w swoich artykułach i książkach porusza przede wszystkim tematy związane właśnie ze zdrowiem psychicznym. W czerwcu 2022 roku ukaże się jej publikacja „Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego”, a jedną z wcześniejszych pozycji tej autorki jest „Czując. Rozmowy o emocjach”. To zapis wywiadów z ekspertami zajmującymi się ludzką psychiką. Rozmowy te skupiają się przede wszystkim na emocjach i stanach takich jak: wdzięczność, radość, miłość, lęk, złość, wstyd, euforia, bliskość, namiętność, przyjemność. Wśród psychologów i psychoterapeutów, z którymi rozmawiała Agnieszka Jucewicz, znaleźli się m.in.: Bogdan de Barbaro, Anna Król-Kuczkowska, Bartłomiej Dobroczyński, a także seksuolog Andrzej Depko.

Jak napisał użytkownik VN_M:

Lubię wracać do tej książki, bo dzięki niej staję się bardziej wyrozumiały dla samego siebie, ale też dla innych. Każdy rozdział jest o innej emocji i stanowi zapis rozmowy z innym psychoterapeutą, co mi bardzo odpowiada, bo dzięki temu mogę poznać naprawdę sporo różnych perspektyw. Po lekturze mam takie poczucie, że każdy powinien ją przeczytać, bo nic nie straci, może jedynie zyskać. [...] Szczególnie dobra pozycja dla osób, które np. zaczynają poznawać siebie, myślą o pójściu na psychoterapię, ciekawi ich psychologia.

„Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”, Justyna Suchecka, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 8,0/10

Z udzielaniem porad bywa różnie: czasem porada, która wynika z dobrych chęci, odnosi skutek odwrotny do zamierzonego. Nawet, a może zwłaszcza wtedy, gdy mówimy, że „wszystko będzie ok”, a „inni mają gorzej”. W „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” Justyna Suchecka takich wskazówek więc nie udziela, ale rozmawia z osobami, które dzielą się swoim doświadczeniem w tym, jak radzić sobie z kryzysami, stresem, gdzie szukać pomocy i w jaki sposób udzielać jej innym. Warto podkreślić, że to pozycja nie tylko dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego, ale dla każdego, kto chce o to zdrowie profilaktycznie zadbać. Rozmówcy i rozmówczynie Justyny Sucheckiej podkreślają, że przecież prawo do dobrego życia ma każdy.

Jak napisała użytkowniczka słownauczta:

To wyjątkowa książka. Zawiera ogrom potrzebnych informacji. Znajdziemy w niej wywiady z cudownymi ludźmi, którzy mierzą się z trudnościami, z przeróżnymi zaburzeniami i chorobami. Są zaburzenia odżywiania, są lęki, jest choroba afektywna dwubiegunowa, jest autyzm, jest depresja, jest schizofrenia. I to nie wszystko. Każdy rozdział to inny temat, każdy rozdział zawiera mnóstwo potrzebnej wiedzy.

Książki o zdrowiu psychicznym napisane przez psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów

„Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy”, Bessel van der Kolk, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 8,8/10

Książkę van der Kolka można by nazwać merytorycznym 2 w 1: to jednocześnie kompendium współczesnej wiedzy na temat traumy oraz pełna osobistego doświadczenia i pasji opowieść o jej przetrwaniu. Autor, sam będący psychiatrą, pokazuje czytelnikom i czytelniczkom, w jaki sposób mogą szukać dróg wyjścia z traumy. I choć uczony przedstawia bardzo trudne historie, to stara się nieść optymistyczne przesłanie, że choć życie może ściągnąć na nasze barki wiele nieszczęść, to można uleczyć skutki tych przytłaczających doświadczeń, ponieważ neuroplastyczność mózgu u pacjentów po traumie bywa zadziwiająca. Jak napisała dr Ruth A. Lanius z University of Western Ontario, „ta książka może stanowić podręcznik zdrowienia dla osób po traumie, ale zapewne trwale zmieni również sposób, w jaki psycholodzy i psychiatrzy myślą właśnie o powrocie do zdrowia psychicznego po traumatycznych doświadczeniach”.

Jak napisała użytkowniczka M23, „Strach ucieleśniony” to:

Tak zwany life-changer. Jestem pewien, że ta książka uratowała życie wielu osób na całym świecie. Pomogła zrozumieć, co się z nimi dzieje, pomogła znaleźć odpowiedzi i pokazała drogę, jaką trzeba przejść. Pozycja, która daje prawdziwą nadzieję po latach nierozumienia i zagubienia.

„Czy chcesz o tym porozmawiać?”, Lori Gottlieb, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,7/10

Jak wiele znacie osób, które korzystają z pomocy psychologa czy psychoterapeuty? Pamiętam, że wiele lat temu, oglądając serial „Dwóch i pół”, w którym bohater odgrywany przez Charliego Sheena co jakiś czas odwiedzał swoją – jakże szczerą i bezpośrednią – terapeutkę, towarzyszyło mi przekonanie, że w Polsce z pomocy specjalistów od zdrowia psychicznego powszechnie się jednak nie korzysta. Lata minęły i – choć to dowód anegdotyczny – widzę wokół siebie niemało osób, z różnych środowisk, które postanowiły zadbać o swoje zdrowie psychiczne właśnie w ten sposób. Lori Gottlieb, psychoterapeutka, udzielała takiej pomocy swoim pacjentom / klientom do czasu, aż sama nie zdecydowała, że też potrzebuje wsparcia. W „Czy chcesz o tym porozmawiać?” autorka przekonuje, na własnym przykładzie, że warto o swoich problemach mówić. Książka stanowi rodzaj pamiętnika opisującego drogę terapeuty szukającego pomocy terapeutycznej.

Jak napisała użytkowniczka Jeanette:

Moim zdaniem [książka] zmienia postrzeganie psychoterapeuty i jego pracy. Otóż też jest człowiekiem, też ma problemy i rozterki jak każdy z nas i mimo swojej wiedzy również wpada w różne pułapki. Ta pozycja zmienia też optykę patrzenia na psychoterapię jak na zło konieczne. Okazuje się, że psychoterapia, której często tak bardzo się boimy, może nam bardzo pomóc.

„Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie”, Halszka Witkowska, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 8,7/10

Halszka Witkowska jest suicydolożką, pomysłodawczynią i koordynatorką platformy „Życie warte jest rozmowy”, członkinią prezydium Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, ekspertką w Biurze ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz autorką książki „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie”. W publikacji ekspertka wyjaśnia, co kryje się za słowem „samobójstwo”, przytaczając niemało informacji na ten trudny temat. Wyjaśnia, jak można pomóc komuś, kto – jak sądzimy – chce odebrać sobie życie, przedstawia powody, dla których człowiek chce przestać istnieć. Zdradza, co najczęściej zawierają listy pożegnalne samobójców i w jaki sposób na liczbę samobójstw wśród dzieci wpływają niektórzy influencerzy.

Jak napisała w wyróżnionej opinii użytkowniczka mommy_and_books:

W tej książce nie znajdziecie informacji, jak najczęściej ludzie odbierają sobie życie. Dlaczego? Z prostego powodu, żeby nie było naśladownictwa. A skoro o tym mowa, to osobom w takiej sytuacji nie pomagają również niektóre filmy, które tak jakby celebrują ten czyn. W pewnym serialu, o którym pisze autorka, uczennica stała się sławna po swojej samobójczej śmierci. Dzięki kasetom, które zostawiła, w czyn wprowadza zemstę na winnych uczniach. Już chyba wiecie, o czym piszę. Nie bójcie się chodzić do psychologów i psychiatrów. To nic złego prosić o pomoc.

Powieści o zdrowiu psychicznym

„Miejsca, w których płakałam”, Holly Bourne, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,2/10

W zestawieniu książek o zdrowiu psychicznym nie może zabraknąć i powieści. Choć nie znajdziecie w nich eksperckich porad, to przedstawione w tych publikacjach sytuacje celnie opisują ważne aspekty związane ze zdrowiem psychicznym. W powieści „Miejsca, w których płakałam” główną bohaterką jest Amelie. Dziewczyna kocha Reese’a bardzo mocno i jest przekonana, że on czuje do niej to samo. Dopiero po jakimś czasie Amelie orientuje się, że chyba jednak tak nie jest. Myśli bowiem o tych wszystkich sytuacjach i miejscach, w których płakała, właśnie z powodu swojego ukochanego. Holly Bourne przedstawia w swojej książce obraz toksycznej relacji, w której wiele kobiet i wielu mężczyzn często trwa tak długo, mimo że „wszyscy naokoło przecież widzieli, co się dzieje”. Choć teoretycznie „Miejsca, w których płakałam” to powieść dla młodzieży, warto, by sięgnęli po nią i dorośli.

Jak napisała użytkowniczka viol_anne:

To książka o wpływie toksycznego związku na psychikę młodej osoby, która moim zdaniem jest znacznie lepsza od wszystkich poradników typu „Jak nie dać sobą manipulować”. Bo historia Amelie mogła wydarzyć się naprawdę. To opowieść o leczeniu traumy, próbie zrozumienia i podniesienia się z samego dna.

„Szklany klosz”, Sylvia Plath, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,6/10

„Szklany klosz” to już klasyka literatury. Stworzona przez Sylvię Plath bohaterka, Esther, ma wszystko, czego można by jej zazdrościć – jest piękna, inteligentna, utalentowana, na dodatek w wieku 19 lat przyjeżdża do Nowego Jorku. Wydaje się, że wizyta w mieście zabawy i radości będzie stanowiła kolejny krok na drodze jej życiowego sukcesu, jednak jest inaczej. Metropolia, pełna nocnych imprez i ludzi, z którymi Esther trudno się porozumieć, nie budzi jej zachwytu. Zagubiona w nowej rzeczywistości, bohaterka przechodzi załamanie nerwowe, a po powrocie do domu czuje się jeszcze gorzej. Plath stworzyła przejmujący obraz osoby pogrążonej w depresji, sama walczyła z tą chorobą, i jak mówiła, tak naprawdę nie ma znaczenia, czy przechodząc ją, „jesteś na pokładzie statku, w paryskiej kawiarence czy w Bangkoku. Siedzisz pod tym samym szklanym kloszem i dusisz się we własnym kwaśnym powietrzu”.

Jak napisała użytkowniczka Zicocu:

„Szklany klosz” nie jest powieścią długą, lecz prezentuje co najmniej kilka obliczy. Jest w nim sprawny opis dziewczęcego dojrzewania w cieniu antagonistycznej, choć rodzącej się dopiero chłopięcej siły; jest odrobina czarnej komedii skrytej w ostrych komentarzach Esther; jest sporo całkiem racjonalnego rozczarowania współczesnym światem. Najważniejszym jej elementem pozostaje jednak porażająca szczerość.

Zdrowie psychiczne: gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w kryzysie zdrowia psychicznego, nie bój się poprosić o pomoc. W Polsce działa bezpłatny telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, nr: 116 123 (pon.-pt., od 14 do 22), a także bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, nr: 116 111 (całą dobę, 7 dni w tygodniu). Możesz również skorzystać z bezpłatnej linii wsparcia dla osób po stracie bliskich, nr: 0 800 108 108 (pon.-pt., od 14 do 22).

Tekst po raz pierwszy ukazał się w październiku 2022 roku, w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.


komentarze [36]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Isabelle  - awatar
Isabelle 23.02.2023 23:01
Czytelniczka

W temacie zdrowia psychicznego jest sporo interesujących pozycji z serii psyche/soma Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprócz tego świetna książka ,, Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów" napisana - o ile dobrze pamiętam - w formie mini wywiadów, każdy z innym lekarzem i na temat innego zaburzenia W pułapce niepokoju

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 W pułapce niepokoju  Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów  Zalękniony mózg
awatar
konto usunięte
23.02.2023 21:07
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

lourdes  - awatar
lourdes 23.02.2023 16:53
Czytelniczka

nie czytuję poradników, ale... lubię taką tematykę w beletrystyce i prawie każdy tytuł zaliczony pozostaje w pamięci :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Yahol  - awatar
Yahol 23.02.2023 14:45
Czytelnik

Teraz jak już przeczytaliśmy te wszystkie wspaniale książki, poradniki i podręczniki, ruszmy zwartym szeregiem pomagać sobie i innym. Szczególnie sobie. Są chętni?
Jakoś jestem sceptyczny co do mocy sprawczej tych poradników. Są one potrzebne, ba nawet niezbędne, ale ta pierwsza obserwacja, interwencja, akceptacja i zrozumienie, jest najważniejsza.  Najlepszy poradnik nic...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
AINA  - awatar
AINA 22.11.2022 18:03
Czytelniczka

"Psychiatrzy w pogoni za rozumem."
 M.F. von Tripper, G.Renard-Agile.  
Délicieuse. Excellent.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
SIA  - awatar
SIA 16.10.2022 23:18
Czytelniczka

Z ostatnio przeczytanych dorzucę jeszcze "Dzień dobry, potworku".
Dzień dobry, potworku. Historie z terapii, które inspirują do walki o samego siebie
Autorka opisuje w niej historie pięciu swoich pacjentów, którzy dzięki terapii mieli szansę pokonać swoje "demony...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Dzień dobry, potworku. Historie z terapii, które inspirują do walki o samego siebie
Kasia b - awatar
Kasia b 11.10.2022 23:53
Czytelniczka

Dramatycznie brakuje w tym zestawieniu  Obłęd

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Obłęd
Agnieszka Szajda - awatar
Agnieszka Szajda 11.10.2022 18:46
Bibliotekarka

Jeszcze jeden tytuł mi się przypomniał, którego tutaj nie widziałam -  Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi. Na razie tylko przekartkowałam i poczytałam fragmenty, ale zapowiada się bardzo dobrze.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi
MarekFeliks  - awatar
MarekFeliks 11.10.2022 11:20
Czytelnik

"Strollowana Rewolucja" - R. Ziemkiewicza to nieoceniona samopomoc dla osób obarczonych wszelkimi lewackimi obciążeniami... ;) Czytać systematycznie, trzy razy dziennie, rano, w południe i wieczorem, po 15 minut, co najmniej przez 3 tygodnie a potem wracać ponownie do uprzednio przeczytanych rozdziałów i zażywać raz jeszcze, aż do skutku! xD
Książki Karen Horney natomiast,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Zasada  - awatar
Zasada 23.02.2023 13:07
Czytelnik

Horney.wspominam bardzo dobrze. Neurotyczna osobowość naszych czasów poważnie przeorała mi głowę. O Ziemkiewiczu sie nie wypowiem, bo to inna bajka.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Meszuge  - awatar
Meszuge 11.10.2022 07:50
Czytelnik

"Miłość i inne deliria".  https://lubimyczytac.pl/ksiazka/milosc-i-inne-deliria/opinia/48151619 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post