Zalękniony mózg

Okładka książki Zalękniony mózg Elizabeth Karle, Catherine Pittman
Okładka książki Zalękniony mózg
Elizabeth KarleCatherine Pittman Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Psyche/Soma nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psyche/Soma
Rewire Your Anxious Brain. How to Use the Neuroscience of Fear to End
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2018-05-15
2018-05-15
Aleksandra Haduła

,,Wszystko, czego pragniesz, znajdziesz po drugiej stronie strachu"
Wspaniała książka o mechanizmach, wyzwalających poczucie lęku oraz o sposobach na ich zmianę.
Duże skupienie na wyjaśnieniu problemu od strony biologicznej przy użyciu prostego języka. Autorki dokładnie tłumaczą, która część mózgu za co odpowiada i w jaki sposób reaguje na bodźce.
Liczne odniesienia do badań. Dokładnie opisane strategie walki z lękami. Zrobiłam z niej mnóstwo notatek.
Polecam!

,,Wszystko, czego pragniesz, znajdziesz po drugiej stronie strachu"
Liczne odniesienia do...

Na początku chciałam dać słabszą ocenę, autorki cały czas odsyłały do następnych rozdziałów często powielając przekazaną wcześniej treść. Jednak po przeczytaniu książki stwierdziłam, że jest to przyjemna lektura dla osób dopiero zaznajamiających się z tematem.
Przedstawia w przystępny sposób mechanizm działania mózgu i ogólne sposoby radzenia sobie z lękiem.

Jest to pierwszy amerykański poradnik z zakresu czegokolwiek, którego nie czyta się z zażenowaniem a ciekawością, na dodatek odwołuje się do faktycznych źródeł naukowych. Wpływu na walkę z lękiem nie ocenie, bo czytałam z ciekawości ale sama treść bez zarzutu.

Jeśli miałabym przeczytać jedną książkę o lęku, to byłaby właśnie ta. W temacie literatury dotyczącej zaburzeń lękowych jestem od 3 lat, przeczytałam ich sporą część i wydawało mi się, że coś tam wiem. Ale to właśnie ta książka połączyła mi przejrzyście wszystkie kropki. Odpowiedziała na wiele pytań, które gdzieś tam jeszcze się plątały w głowie i jasno określiła sposoby radzenia sobie z lękiem. Nie było w niej dużo odkrywczego, jeśli chodzi o te techniki, ale w jasny sposób odpowiedziała mi DLACZEGO właśnie tak, tworząc cały obraz. Wcześniej mam wrażenie jakbym była trochę we mgle mimo wszystko, a teraz wszystko stało się bardziej przejrzyste i uporządkowane. Książka to jedno, a i tak praktyka jest najważniejsza. Są ludzie którym jednak ta uporządkowana teoria jest potrzebna. Dla takich właśnie ta książka: jasno, prosto napisana, ale z istotnymi szczegółami naukowymi. Solidne podstawy. Po prostu w punkt.

Książka "Zalękniony Mózg" to z pewnością pozycja warta uwagi i godna polecenia. Nie jest to jednak książka, która przy pierwszym podejściu może okazać się pomocna dla wszystkich czytelników.
Pozycja przemówi do osób chętnych zrozumienia procesów powstających w naszych mózgach oraz takich, które są gotowe na aktywną pracę nad źródłem swojego stresu i lęków. Pracę, która może pozornie wydawać się zbyt prosta, aby mogła przynieść pożądane rezultaty. Będąc w zaawansowanym i aktywnym stadium lękowym, które nie było konsultowane uprzednio z żadnym terapeutą lub mając naturalną skłonność do negowania prostych rozwiązań, można łatwo zniechęcić się do dalszej lektury lub zwątpić w sens podejmowanych starań. Dlatego "Zalękniony Mózg" polecę osobom, które odczuwają umiarkowane niedogodności związane ze zjawiskiem lęku, bądź takim, które w swoim życiu do tej pory poświęciły zagadnieniu lęków dużo uwagi. Dla osób w zaawansowanym stadium zaburzeń lękowych porady z książki mogą wydać się zbyt powierzchowne i bagatelizujące stan czytelnika. Często najprostsze rozwiązania mogą być najlepsze, a zarazem najtrudniejsze - gdy ludzie nie są w stanie normalnie funkcjonować ze względu na ogromny lęk, ciężko uwierzyć im, że proste czynności mają w sobie potencjał i mogą okazać się pomocne. Uważam, że mimo wszystko warto dać im szansę, do czego również przekonują autorzy. Co do budowy tekstu i sposobu redagowania - pierwsze rozdziały mogą być męczące - autorki powtarzają do znudzenia te same wyrażenia oraz zapowiadają treść kolejnych rozdziałów, nie podając od razu proponowanych przez siebie rozwiązań. Przez to pierwsze rozdziały czyta się ciężko, mimo użycia prostego języka. Na konkrety należy zaczekać. Ma to również swoje plusy - łatwiej zapamiętać omawiane procesy oraz nazwy, co ułatwia ich późniejsze zrozumienie i adaptację technik wpływających na poszczególne struktury mózgu.
"Zalękniony Mózg" to pozycja, na którą warto dać sobie czas, do której warto wracać, a podczas czytania robić notatki, wykonywać proponowane ćwiczenia i stopniowo wdrażać do swojego życia zawarte w niej porady. Początkowy sceptycyzm jaki pojawił się we mnie podczas czytania pierwszych rozdziałów ustąpił na rzecz chęci podjęcia próby, która później okazała się być wartościowa. Zrozumienie pochodzenia lęków i stresu znacznie ułatwia ich akceptację oraz skłania do zmiany nawyków myślowych oraz wyuczonych reakcji obronnych organizmu. Książka pozwala nauczyć się rozmawiać z samym sobą oraz z każdą częścią naszego mózgu osobno.

Wspaniały poradnik. Napisany w przystępny sposób. Z jego treści dowiadujemy się, że lęk powstaje w dwóch miejscach. Jest to kora mozgowa, na którą mamy wpływ poprzez sposób myślenia oraz ciało migdałowate, którego nie kontrolujemy ale możemy je zmieniać poprzez doświadczenia.
Oprócz tego, że dowiedziałem się jak działa mózg wprowadziłem w swoim życiu zmiany. Codzinna medytacja i bieganie. Polecam!

Lęk jest nieodłączną częścią naszego życia. Niestety często jest go tak dużo, że zaczyna utrudniać normalne funkcjonowanie.

Neuronauka mówi nam o dwóch rodzajach lęku: ⠀
O tym powstającym w CIELE MIGDAŁOWATYM – reakcje „walcz i uciekaj”, nagłe sytuacje jak np. bycie zaatakowanym przez groźnego psa.
I o tym, który powstaje w KORZE MÓZGU – sprawca naszego zamartwiania się, czarnowidztwa, obsesji.

Dzięki zdobytej wiedzy możemy nauczyć się rozróżniać rodzaje lęku i je kontrolować. ⠀
Wiem, że wiele z nas ma z tym duży problem. Jak się nie poddać? Jak pójść dalej? Jak przestać tkwić w beznadziejnej sytuacji? Jak poradzić sobie ze wstydem. To temat wyjątkowo trudny do pracy, szczególnie jeżeli dotyka ważnych aspektów życiowych.

Książkę polecam osobom cierpiącym na zaburzenia lękowe i ataki paniki, ale jeżeli czujesz, że tracisz swój cenny czas na zamartwianie się, również znajdziesz tu coś dla siebie. ⠀
Zrozumienie podstaw trudności pozwala nam na bycie wobec siebie bardziej wyrozumiałymi. Daje przestrzeń do pracy.

Neuronauka mówi nam o dwóch rodzajach lęku: ⠀
I o tym, który powstaje w KORZE MÓZGU – sprawca naszego zamartwiania się,...

Istnieje niewielka różnica między poczuciem strachu a lękiem. O ile ten pierwszy wiąże się z realnym i dość jednoznacznym zagrożeniem, to drugie uczucie dopada nas wtedy, gdy faktycznego niebezpieczeństwa nie ma. W literaturze fachowej zagadnieniom związanym z zaburzeniami lękowymi poświęcono sporo miejsca. Dobrze napisanych książek popularnonaukowych, zawierających szersze, neuronalne tło lęku ze święcą trzeba szukać. Catherine M. Pittman wraz z Elizabeth M. Karle wyszły czytelnikom naprzeciw, oddając w ich ręce kompletną publikację poświęconą zaburzeniom lękowym.

„Nigdy nie słuchaj ludzi, którzy mówią ci, że wszystko dzieje się w twojej głowie i musisz wziąć się w garść. Ataki paniki są spowodowane przez zbyt silną reakcję ciała migdałowatego. Są reakcją biologiczną i nie można ich pokonać za pomocą logicznej argumentacji pochodzącej z kory mózgu. (…)”

Z książki można się dowiedzieć nie tylko, czym lęk jest, ale na bazie jakich neuronalnych mechanizmów powstaje i od czego zależy, czy w ogóle się u nas pojawi. Zawszę krytycznym okiem oceniam książki, w których trudne mózgowe zależności są opisane w skomplikowany sposób. Autorki mile mnie zaskoczyły- to, co u jednych bywa mało zrozumiałe i wręcz nieprzyjemne w odbiorze, tutaj zostało opisane bardzo przestępnym językiem. Czytelnik może dowiedzieć się, jak funkcjonuje ciało migdałowate, jaki udział w powstaniu lęku mają takie struktury ośrodkowego układu nerwowego, jak kora mózgu, wzgórze, podwzgórze i hipokamp. W książce przybliżony został dokładny neuronalny mechanizm zaburzeń lękowych.

Nie jest to w żadnym razie zwykły poradnik, opisujący z iście aptekarską precyzją, co należałoby zrobić, aby ujarzmić lęk i będę to podkreślać. Autorki wskazują ścieżkę terapeutyczną, przytaczają najbardziej skuteczne metody farmakologiczne i terapeutyczne, ale nie dają gotowych rozwiązań- dla mnie to jest największy atut tej pozycji. Lęk to skomplikowane i bardzo nieprzyjemne uczucie, szczególnie dla osób, które doświadczają go na co dzień. Można próbować radzić sobie z nim na własną rękę, ale autorki zaznaczają, że czasem to nie wystarczy i może być potrzebna fachowa pomoc. Każdy w swoim życiu może zaznać lęku w wyniku różnych sytuacji i nie należy się tego wstydzić. Autorki przełamują tabu związane z leczeniem chorób psychicznych i stygmatyzacją zalęknionych pacjentów. W książce lęk został ukazany, jako coś, z czym skutecznie można walczyć i wyjść z tej walki obronną ręką, bogatym o nowe, cenne doświadczenia. Na końcu swojej publikacji autorki zamieściły listę zalecanych lektur- złakniony bardziej szczegółowych informacji czytelnik ma gotowy zbiór źródeł, z których może skorzystać w poszukiwaniu bardziej szczegółowych danych.

Niejednokrotnie pisałam na blogu, że mam alergię na poradniki psychologiczne, a jestem absolwentką psychologii. Grzechem byłoby Zalękniony mózg sprowadzić do takiej pozycji. Autorki odwaliły kawał dobrej roboty, udowadniając, neuronauka jest fascynująca i warto ją zgłębiać, pomaga nam lepiej zrozumieć procesy zachodzące w naszym mózgu. Catrerine M. Pittman i Elizabeth M. Karle oddały w ręce czytelników bardzo mądrze napisaną książkę, pozwalającą ujarzmić lęk i uczącą najprawdziwszej empatii względem drugiego człowieka. Od pierwszej do ostatniej strony czytałam z zapartym tchem i będę tę publikację polecać każdemu, kogo interesują zaburzenia lękowe.

Bardzo dobra książka tłumacząca biologiczne mechanizmy powodujące w nas uczucie lęków, obaw, emocji. Bardzo polecam każdemu kto chce zrozumieć skąd biorą się w nas zachowania i lęki, których nie rozumiemy. Dlaczego dzieje się w nas tak a nie inaczej. Bardzo merytoryczny i kompletny przewodnik.

Książka to całkiem dobry, teoretyczny poradnik jak radzić sobie z lękiem. Można tu znaleźć bardzo dużo wyjaśnień na temat pochodzenia naszych obaw czy strachu. Oczywiście nie zastąpi to terapii ze specjalistą, ale może stanowić pomocny dodatek do osobistych rozważań. Jedynym minusem jest zbyt duża powtarzalność treści, ciągłe odwołania do pewnych tematów. Mimo to, jest to pozycja warta przeczytania.

• Psychologia
  • Do kupienia