rozwiń zwiń

Zrozumieć niewiarę

Okładka książki Zrozumieć niewiarę
Sabina Kruszyńska Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Minerwa. Biblioteka Filozofii i Historii Filozofii filozofia, etyka
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Minerwa. Biblioteka Filozofii i Historii Filozofii
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374530477
Tagi:
agnostycyzm
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
295
295

Na półkach: ,

„Zrozumieć niewiarę” to książka po której sporo sobie obiecywałem. Niestety, po jej przeczytaniu mam mocno mieszane uczucia. Z jednej strony autorka poruszyła ogrom kapitalnych tematów, omówiła pierwszorzędne zjawiska z zakresu filozofii francuskiej, a tym samym światowej, jednakże z drugiej strony, sposób prezentacji tego fascynującego materiału i,przede wszystkim, język Sabiny Kruszyńskiej (formułowanie własnych myśli), nie należą do jasnych i dających przyjemność z lektury. Filozofię można oczywiście uprawiać różnie. Można starać się być klarownym i zrozumiałym dla jak najszerszego grona odbiorców, nie tracąc przy tym na jakości. Można również próbować wszystko gmatwać, używać mglistych zwrotów, przeintelektualizować tak, aby czerpać osobistą satysfakcję z owoców swego „kunsztownego” dzieła, pozostawiając szerokie pole do domysłów dla (nielicznego) grona tych, którzy zechcą sięgnąć do tego typu (jednak dosyć niszowych) książek. Profesor Kruszyńska wybrała moim zdaniem tę drugą opcję – niestety z niekorzyścią dla sprawy. Dlatego też bardziej należy się cieszyć, że tematyka taka została w ogóle poruszona, niż w jaki sposób do tego doszło. I tak samo – tam gdzie cytuje się klasyków francuskiej myśli filozoficznej wszystko wychodzi znakomicie, natomiast tam, gdzie autorka omawia powyższe – już dużo gorzej.
Pomimo tych krytycznych uwag uważam, że warto sięgnąć po „Zrozumieć niewiarę”, nawet jeśli nie zawsze można zrozumieć autorkę. Poruszanie takich spraw jak XVII wieczny libertynizm, twórczość filozofów-materialistów XVIII wieku oraz Woltera, a przede wszystkim zaprezentowanie, choćby w skrócie, dokonań Pierre'a Bayle'a, należy uznać za godne najwyższej uwagi. Bo właśnie kwestie styku i wzajemnego przenikania się filozofii z wiarą/niewiarą należą do jednych z najciekawszych w historii ludzkiej kultury. Niech za podsumowanie tego służy jeden z cytatów Filozofa z Ferney, przytoczony przez Sabinę Kruszyńską:
„Podzielcie ludzkość na dwadzieścia części. Dziewiętnaście dwudziestych żyje z pracy rąk, toteż nigdy o istnieniu jakiegoś Locke'a się nie dowie; jeśli zaś chodzi o pozostałą jedną dwudziestą, jakże niewielu czytuje ludzi! A wśród tych, którzy czytają, na dwudziestu – dziewiętnastu pochłania romanse, a tylko jeden człowiek zajmuje się filozofią; liczba tych, co myślą, jest bardzo mała i nie zamierzają oni bynajmniej zakłócać spokoju świata. To nie Montaigne, Locke, Bayle, Spinoza, Hobbes, Lord Shaftesbury, pan Collins czy pan Toland zapalili w ojczyźnie żagiew niezgody; przeważnie zawinili tutaj teologowie, których ambicją było zrazu przewodzić sekcie, a wkrótce potem stronnictwu. Co ja mówię! Wszystkie książki filozofów zgromadzone w jednym miejscu nie narobią tyle hałasu, co dysputa kapucynów kłócących się o fason rękawów i kaptura”.

„Zrozumieć niewiarę” to książka po której sporo sobie obiecywałem. Niestety, po jej przeczytaniu mam mocno mieszane uczucia. Z jednej strony autorka poruszyła ogrom kapitalnych tematów, omówiła pierwszorzędne zjawiska z zakresu filozofii francuskiej, a tym samym światowej, jednakże z drugiej strony, sposób prezentacji tego fascynującego materiału i,przede wszystkim, język...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    11
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    1
  • Filozofia
    1
  • Nie-piękna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zrozumieć niewiarę


Podobne książki

Przeczytaj także