Wstęp do psychoanalizy

Okładka książki Wstęp do psychoanalizy
Sigmund Freud Wydawnictwo: Świat Książki nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Vorlesungen zur Einführung in die Psychoanalyse
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2021-09-15
Data 1. wyd. pol.:
1958-01-01
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381398947
Tagi:
psychoanaliza psychologia filozofia nerwica depresja lęk seks ego wyparcie sen

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
1341 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
373
197

Na półkach: ,

Freud był geniuszem, taki pogląd wyraził współczesny noblista Daniel Kahneman i oczywiście wiele innych postaci świata psychologii, nawet takich, które w latach trzydziestych, czterdziestych XX wieku miały odwagę pójść własną drogą jak chociażby Erich Fromm, czy Karen Horney. Cóż więc mnie czytelnikowi pozostaje do tego dodać :) Moja ocena jest zbiorcza stawiam ją przy tej książce, ponieważ ma najwięcej czytelników. Jestem pod wielkim wrażeniem pism Sigmunda Freuda i po prostu wymienię tylko jego największe odkrycia:
1. Człowiek jest w przeważającym stopniu determinowany przez popędy, które są zasadniczo irracjonalne – popędy te wchodzą w konflikt z rozumem i cywilizacją.
2. Większość tych popędów jest nieświadoma.
3. Jakakolwiek próba uświadamiania danej osobie o istnieniu i działaniu u niej tych popędów, napotyka na energiczną obronę z jej strony, a opór ten przyjmuje różne formy.
4. Ego dąży do przyjemności i chce uniknąć cierpienia (zasada przyjemności).
5. Największy wpływ na rozwój człowieka maja okoliczności z jego dzieciństwa.
6. Nieświadome motywacje człowieka można rozpoznać, wyprowadzając je ze snów, a także drobnych pomyłek, przejęzyczeń i innych nieintencjonalnych zachowań.
7. Metoda wolnych skojarzeń jest podstawowym narzędziem pracy psychoanalitycznej.
8. Konflikt pomiędzy z jednej strony świadomym widzeniem świata przez człowieka, a nieświadomymi siłami, które w nim drzemią - jeżeli to przekracza pewien próg – może powodować zaburzenia psychiczne tj. nerwicę.
9. Jeżeli nieświadome siły staną się świadome, pojawia się efekt najbardziej osobliwy – symptom zanika, następuje wzrost energii, a osoba mocniej zaczyna przeżywać wolność i radość.
Tych dziewięć punktów wyselekcjonowanych ze wszystkich ustaleń Freuda pozostaje w szczególnej relacji do historycznego czasu, w którym przyszło mu żyć i pracować - zwłaszcza na początku drogi (epoka wiktoriańska). Jak napisał Fromm: "Freud stworzył nie tylko nowy wymiar prawdy, ale również nowy wymiar wolności."
Czego Freud nie wziął pod uwagę w swoim modelu i co go trochę zgubiło?
Odpowiedzią moim zdaniem jest ambicja stworzenia systemu filozoficznego plus autokratyczna jego osobowość. To właśnie te czynniki spowodowały, że Freud miał luki w tym swoim systemie, to znaczy, że nie docenił czynnika kulturowego. Bo docenienie czynnika kulturowego oznacza, że jest bardzo dużo różnych rozwiązań, a Freud miał ambicję, żeby ściśle podać te rozwiązania (zasada przyjemności, aparat psychiczny, popędy itd.) i że to jest jakiś zamknięty układ, a czynnik kulturowy, cywilizacyjny, społeczny powoduje, że układ pozostaje otwarty, jest mnóstwo różnych możliwości. I to nie pasowało Freudowi do koncepcji zamkniętej i dlatego Freud nie jest jakby to powiedzieć – pełny, jest oczywiście geniuszem, lecz trzeba na tej jego podstawie dopiero budować.

Freud był geniuszem, taki pogląd wyraził współczesny noblista Daniel Kahneman i oczywiście wiele innych postaci świata psychologii, nawet takich, które w latach trzydziestych, czterdziestych XX wieku miały odwagę pójść własną drogą jak chociażby Erich Fromm, czy Karen Horney. Cóż więc mnie czytelnikowi pozostaje do tego dodać :) Moja ocena jest zbiorcza stawiam ją przy tej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 931
  • Przeczytane
    2 146
  • Posiadam
    710
  • Teraz czytam
    283
  • Psychologia
    86
  • Ulubione
    31
  • Chcę w prezencie
    24
  • Filozofia
    20
  • Kanon na koniec wieku
    9
  • Niedoczytane
    7

Cytaty

Więcej
Sigmund Freud Wstęp do psychoanalizy Zobacz więcej
Sigmund Freud Wstęp do psychoanalizy Zobacz więcej
Sigmund Freud Wstęp do psychoanalizy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także