rozwiń zwiń

Wśród koszmarnej zbrodni - notatki więźniów Sonderkommando

Okładka książki Wśród koszmarnej zbrodni - notatki więźniów Sonderkommando
Teresa CegłowskaDanuta Czech Wydawnictwo: Wydawnictwo Państwowego Muzeum w Oświęcimiu historia
285 str. 4 godz. 45 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Państwowego Muzeum w Oświęcimiu
Data wydania:
1970-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1970-01-01
Liczba stron:
285
Czas czytania
4 godz. 45 min.
Język:
polski
Średnia ocen

                8,8 8,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Auschwitz. Nazistowski obóz śmierci Danuta Czech, Emeryka Iwaszko, Barbara Jarosz, Helena Kubica, Aleksander Lasik, Franciszek Piper, Kazimierz Smoleń, Irena Strzelecka, Andrzej Strzelecki, Teresa Świebocka, Henryk Świebocki
Ocena 7,4
Auschwitz. Naz... Danuta Czech, Emery...
Okładka książki Numery mówią Włodzimierz Borkowski, Eugeniusz Cyba, Stanisława Gąskowa, Róża Jeleń-Chroń, Ryszard Henryk Kordek, Artur Krzetuski, Aleksander Martyniec, Władysław Plaskura, Jerzy Pozimski, Kazimierz Smoleń, Janina Smutek, Tadeusz Sobolewicz, Franciszek Stryj, Kazimierz Tymiński, Aleksander Widera, Helena Włodarska, Jadwiga Zasępa
Ocena 7,7
Numery mówią Włodzimierz Borkows...
Okładka książki Wybrane zagadnienia z historii KL Auschwitz Danuta Czech, Franciszek Piper, Kazimierz Smoleń, Andrzej Strzelecki
Ocena 0,0
Wybrane zagadn... Danuta Czech, Franc...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,8 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
870
13

Na półkach: ,

Prawdopodobnie żadnemu z ludobójstw, które przetoczyły się przez świat, nie poświęcono tak dużej ilości książek, jak Holokaustowi. Choć w obliczu swej wojennej klęski naziści starali się jak mogli zatrzeć wszelkie ślady masowego mordu, ocalało wielu jego świadków. Ich niezwykle spójne relacje złożyły się na dobitne świadectwo koszmaru, którego – mimo całej jego nierealnej wręcz ohydy – podważać przy zdrowych zmysłach nie sposób.

Wiele z najbardziej szczegółowych relacji dotyczących nazistowskiego ludobójstwa pochodzi od członków Sonderkommando. Była to formacja zajmującą się m. in. opróżnianiem komór gazowych ze zwłok eksterminowanych ludzi oraz paleniem ich w krematoryjnych piecach i paleniskach. Jej członkami byli żydzi wyselekcjonowani przez SS-manów. Pracowali pod przymusem i ze świadomością, że jako naoczni świadkowie ludobójstwa prędzej czy później zostaną bezwzględnie zlikwidowani. Spisali swe doświadczenia i zakopali zapiski pod ziemią, z nadzieją, że w przyszłości zostaną odnalezione przez badaczy, i świat pozna prawdę o tragicznym losie milionów pomordowanych w imię obłąkanej ideologii nazistowskiej. Zbiór tych właśnie ocalałych notatek, przetłumaczonych (m. in. z języka Jidysz i języka francuskiego) na język polski, otrzymuje czytelnik.

Wszystkie zapiski sporządzane były w żydowskich gettach bądź ludobójczym molochu Auschwitz-Birkenau. Niektóre z nich w momencie odnalezienia były znacznie uszkodzone przez wilgoć, toteż niemożliwe było odczytanie ich w całości. Obszerne partie tekstu są wręcz poszatkowane przez (oznaczające luki) nawiasy kwadratowe, i pełne zrozumienie ich jest niemożliwe. Na szczęście edytorzy zbioru postarali się, jak mogli, by rzucić światło na te białe plamy – każdy z opublikowanych zapisków został opatrzony naukowym komentarzem wyjaśniającym okoliczności jego powstania, oraz licznymi przypisami.

Poszczególne teksty opisują bodaj wszystkie najważniejsze etapy gehenny, której poddani byli przeznaczeni do eksterminacji ludzie: od pobytu w getcie, przez wysiedlenie, transport bydlęcymi wagonami, selekcję, pobyt w obozie zagłady, pracę w Sonderkommando, aż po śmierć w komorach gazowych i spalenie. Właściwie wszystkie z nich stanowią nieustający opis fizycznej i psychicznej udręki – poniżenia, tortur, mordów, absurdalnej wręcz bezsilności wobec siły wroga, rozpaczy rodzin skazanych na rozbicie, strachu przed każdą nadchodzącą godziną, głodu, bestialskiej przemocy.

CAŁOŚĆ RECENZJI DOSTĘPNA TUTAJ:
https://podwieczorekumorfeusza.wordpress.com/2018/07/16/wsrod-koszmarnej-zbrodni-notatki-wiezniow-sonderkommando/

Prawdopodobnie żadnemu z ludobójstw, które przetoczyły się przez świat, nie poświęcono tak dużej ilości książek, jak Holokaustowi. Choć w obliczu swej wojennej klęski naziści starali się jak mogli zatrzeć wszelkie ślady masowego mordu, ocalało wielu jego świadków. Ich niezwykle spójne relacje złożyły się na dobitne świadectwo koszmaru, którego – mimo całej jego nierealnej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    46
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    4
  • II Wojna Światowa
    2
  • Holocaust
    2
  • Literatura obozowa // II WŚ // Holocaust
    1
  • 1g) Pamiętniki/ dzienniki/listy
    1
  • Obóz
    1
  • Historia/Reportaż
    1
  • Koniecznie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wśród koszmarnej zbrodni - notatki więźniów Sonderkommando


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne