rozwiń zwiń

Wojna i więzienie

Okładka książki Wojna i więzienie
Wasilij Aksionow Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Saga moskiewska (tom 2) powieść historyczna
520 str. 8 godz. 40 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Saga moskiewska (tom 2)
Tytuł oryginału:
Voina I Tiourma
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2017-06-02
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
520
Czas czytania
8 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380971493
Tłumacz:
Maria Putrament
Tagi:
Maria Putrament historia ZSRR komunizm czystki stalinowskie
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
144 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1053
1006

Na półkach: , , , , , ,

Drugi tom sagi moskiewskiej autorstwa syna ofiar stalinowskich czystek. Dalsze losy rodziny Gradowów (dawniej odmieniano Gradowych) i ich bliskich od roku 1941 do 1945.
Teren akcji rozciąga się od Kołymy do … Polski (a konkretnie Pomorza i dzisiejszych Mazur). Obok fikcyjnych bohaterów występują też postacie autentyczne – Stalin i jego oficerowie – od Żukowa i Koniewa do Własowa, Mołotow, Beria et consortes. Jednak clue powieści to historia rosyjskiej inteligencji, która swego czasu zaangażowała się w budowanie komunizmu a później bardziej lub mniej przejrzała na oczy. A także ciekawe spostrzeżenia autora, włożone w usta bohaterów na temat zgubnych dla Rosji i ZSRR skutków i wojny i zwycięstwa. Można dodać, że także dla kilku krajów ościennych.
Wielką zaletą książki jest pełna niezależność autora i jego wolność zarówno od ograniczeń cenzuralnych jak i uwikłania w bieżącą politykę rosyjską lat dziewięćdziesiątych. Zbrodnie komunizmu są pokazane bez ogródek, podkreślony fakt nie podpisania i niestosowania przez ZSRR Konwencji Genewskiej w stosunku do jeńców oraz trwający do tej pory stosunek do nich w społeczeństwie. Każdy, kto się dostał do niewoli był zdrajcą i taki punkt widzenia obowiązuje w Rosji do dziś.
Życie ofiar reżimu i ich rodzi pokazane jest realistycznie, bez romantycznych wizji wiernych sobie i kochających się rozdzielonych małżonków, szlachetnych oprawców nie dybiących na cześć atrakcyjnych więźniarek czy kochających swoją ojczyznę jeńców. Z kolei czerwone elity są przedstawione odpychająco, ale nie poprzez ich demonizację, lecz właśnie wykazanie totalnej przeciętności i zawiści.
Wielką wartością książki są wątki polskie. Po pierwsze dotyczące Katynia, gdzie – w przeciwieństwie do aktualnej rosyjskiej narracji – jasno postawiono sprawę ich ewidentnej winy. Po drugie pojawia się kwestia wyzwolenia Wilna przez Armię Czerwoną i AK oraz następnie aresztowania i zesłania przywódców i wielkiej liczby żołnierzy tej ostatniej organizacji. Po trzecie wreszcie podkreślenie, że ode wejścia na teren naszych ziem zbrojne ramię rządu RP na wychodźstwie było taktowanie przez Rosjan (ZSRR) jako wrogowie na równi z Niemcami. No i porównanie sił AK (350 000) do AL (500), tez niekoniecznie pozytywnie nastawionych do postawy Armii Czerwonej.
Uczciwość autora pozwala przymknąć oko na pewne historyczne nieścisłości.
Trudniej przychodzi to w stosunku do przekładu. Memel (nazwa niemiecka) to po polsku Kłajpeda a Frische Nehrung to Mierzeja Wiślana i Polacy w rozmowie z Rosjanami na pewno nie używaliby nazwy niemieckiej.
Tym niemniej to kawał solidnej literatury historycznej, uczciwej, nieprzesłodzonej, bez infantylizmów, patosu, ckliwych wątków romansowych bądź niewiarygodnych przygodowych (nie wszyscy przeżywają) i jak najdalszy od klimatów kina familijnego. Dziś w Rosji pewnie czegoś takiego by już nie wydrukowano, a na pewno nie zekranizowano.

Drugi tom sagi moskiewskiej autorstwa syna ofiar stalinowskich czystek. Dalsze losy rodziny Gradowów (dawniej odmieniano Gradowych) i ich bliskich od roku 1941 do 1945.
Teren akcji rozciąga się od Kołymy do … Polski (a konkretnie Pomorza i dzisiejszych Mazur). Obok fikcyjnych bohaterów występują też postacie autentyczne – Stalin i jego oficerowie – od Żukowa i Koniewa do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    190
  • Przeczytane
    172
  • Posiadam
    51
  • Rosja
    7
  • Literatura rosyjska
    6
  • Ulubione
    5
  • Teraz czytam
    5
  • E-book
    4
  • Do kupienia
    4
  • 2020
    3

Cytaty

Więcej
Wasilij Aksionow Wojna i więzienie. Moskiewska saga. tom II Zobacz więcej
Wasilij Aksionow Wojna i więzienie. Moskiewska saga. tom II Zobacz więcej
Wasilij Aksionow Wojna i więzienie. Moskiewska saga. tom II Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także