Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny

Okładka książki Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny
Andrzej Sieroszewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2015-04-16
Data 1. wyd. pol.:
2015-04-16
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324404018
Tagi:
piłsudczyk Piłsudski Syberia sybirak sybiracy dwudziestolecie międzywojenne
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na świecie nr 1/1989 (210) Woody Allen, Andrzej Drawicz, Leszek Engelking, Béla Hamvas, Csaba G. Kiss, József Lengyel, Péter Nádas, Tadeusz Olszański, János Pilinszky, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Andrzej Sieroszewski, Jerzy Snopek, Elżbieta Sobolewska, György Spiró, Józef Waczków
Ocena 8,0
Literatura na ... Woody Allen, Andrze...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1047
999

Na półkach: , , , , , , ,

Biografia fascynującej postaci z historii Polski. Wacław Sieroszewski – w wieku 21 lat skazany na katorgę, 12 lat spędził w Jakucji, w pobliżu bieguna zimna w Wierchojańsku, a kolejne 6 lat w innych częściach Syberii i Imperium Rosyjskiego. Jeszcze jako zesłaniec rozpoczął swoją przygodę z piórem – zarówno jako autor opowiadań i powieści, jak i prac z zakresu etnografii.
Po powrocie do Warszawy w dalszym ciągu angażował się w działalność niepodległościową, u boku ówczesnej PPS kierowanej przez Józefa Piłsudskiego i jego współpracowników, przypłacając to kolejnymi pobytami w więzieniu. Wraz z bratem późniejszego Naczelnika Państwa uczestniczył w ekspedycji badającej obyczaje i język Ajnów z japońskiej wyspy Hokkaido.
Z chwilą wybuchu I wojny światowej, mimo 56 lat i reumatyzmu (gdzie wielu młodszych i zdrowszych wolało się dekować), walczył w Pierwszej Brygadzie Legionów jako szeregowiec, następnie odkomenderowany do jednostki kawalerii, gdzie dosłużył się stopnia … starszego wachmistrza. Cały czas wierny Piłsudskiemu i idei czynnej walki o niepodległość.
To tylko fragment z życiorysu postaci, która pierwsze swoje dzieła literackie podpisywała jako „Sirko”. O jego perypetiach rodzinnych – równie ciekawych jak Bronisława Piłsudskiego oraz spuściźnie literackiej i naukowej możemy przeczytać w książce, napisanej przez jego wnuka.
Mimo pokrewieństwa, autor nie unika przytaczania krytycznych ocen swojego dziadka (np. „stary chłopiec” według Dąbrowskiej czy też tradycyjne ataki endeckiej prasy), jak również jego niezręcznych posunięć bądź wypowiedzi. Nie gloryfikuje opisywanej postaci, a jedynie przedstawia fakty i opinie cudze – a nie własne – na temat Sieroszewskiego. Podaje też wiele szczegółów przez innych biografów tradycyjnie pomijanych, takich jak np. zarobki i koszty utrzymania bohatera.
Dowiadujemy się mnóstwa ciekawostek zarówno o nim, jak i osobach, z którymi miał do czynienia. Np. jego siostra Anna była matką syna Ludwika Waryńskiego (tego od Proletariatu i 100 zł z PRLu) - Tadeusza, który z kolei przed wojną był ... działaczem sanacyjnego BBWR. Synowie Sirki czynnie bronili kraju w 1920 r. przed bolszewikami, a on sam w Związku Strzeleckim i w Legionach służył razem z Andrzejem Strugiem. Dlatego niezrozumiałe jest, czemu autor „Akana” posądził go o absurdalne działania niezgodne z jego drogą życiową, nie mówiąc już o wymyślonym małżeństwie. Cel i kierunek jego drogi nigdy się nie zmieniły mimo przeciwności losu, a na tempo nie miał wpływu. I nawet jego polityczni wrogowie nie odmawiali mu odwagi osobistej (której wielu z nich brakowało). Na pewno biografia zachęca do zapoznania się z zapomnianą spuścizną literacką Sirki, z których najciekawsza wydaje się ta, będąca efektem jego zesłania i podróży na wschód.
Nie zmienia to faktu, że postać Sieroszewskiego jest jeszcze ciekawsza niż Bronisława Piłsudskiego. Obserwując losy jego i jego rodziny obcujemy nie tylko z Piłsudskim i legionową elitą, ale także z całą sferą literacką i naukowa ziem polskich przełomu XIX i XX wieku (Świętochowski, Prus, Żeromski, Krzywicki, Feldman, Strug, Daniłowski, Witkiewicz i wielu innych). Życie Wacława Sieroszewskiego to jednocześnie fragment kluczowego okresu w dziejach polskiej historii i kultury.

Biografia fascynującej postaci z historii Polski. Wacław Sieroszewski – w wieku 21 lat skazany na katorgę, 12 lat spędził w Jakucji, w pobliżu bieguna zimna w Wierchojańsku, a kolejne 6 lat w innych częściach Syberii i Imperium Rosyjskiego. Jeszcze jako zesłaniec rozpoczął swoją przygodę z piórem – zarówno jako autor opowiadań i powieści, jak i prac z zakresu etnografii....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    12
  • Historia (wiek XX)
    1
  • Posiadam
    1
  • Biografia Pamiętnik
    1
  • Historia polityczna
    1
  • Priorytety
    1
  • Ulubione
    1
  • Biografia
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny


Podobne książki

Przeczytaj także