rozwiń zwiń

Stosunek filozofii do cybernetyki

Okładka książki Stosunek filozofii do cybernetyki
Bronisław Trentowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii filozofia, etyka
628 str. 10 godz. 28 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Biblioteka Klasyków Filozofii
Tytuł oryginału:
Stosunek filozofii do cybernetyki
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
628
Czas czytania
10 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301180423
Tagi:
filozofia etyka trentowski cybernetyka pedagogika
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Filozofia i myśl społeczna w latach 1831–1864 Florian Bochwic, Antoni Bukaty, Stanisław Chołoniewski, Józef Chwalibóg, August Cieszkowski, Jan Czyński, Konstanty Danielewicz, Edward Dembowski, Gustaw Ehrenberg, Józef Gołuchowski, Michał Grabowski, Adam Gurowski, Wiktor Heltman, Józef Hoene-Wroński, Karol Boromeusz Hoffman, Ignacy Hołowiński, Jan Nepomucen Janowski, Wojciech Jastrzębowski, Feliks Jezierski, Hieronim Kajsiewicz, Henryk Kamieński, Feliks Kozłowski, Zygmunt Krasiński, Józef Ignacy Kraszewski, Józef Kremer, Tadeusz Krępowiecki, Ludwik Królikowski, Joachim Lelewel, Karol Libelt, Jan Majorkiewicz, Adam Mickiewicz, Ludwik Mierosławski, Cyprian Kamil Norwid, Józef Ordęga, Jan Kanty Podolecki, Jan Rzesiński, Henryk Rzewuski, Leon Rzewuski, Piotr Ściegienny, Juliusz Słowacki, Józef Supiński, Zenon Świętosławski, Tytus Szczeniowski, Dominik Szulc, Andrzej Towiański, Bronisław Trentowski, Aleksander Tyszyński, Andrzej Walicki, Michał Wiszniewski, Stanisław Worcell, Franciszek Zawadzki, Eleonora Ziemięcka, Józef Żochowski
Ocena 6,5
Filozofia i my... Florian Bochwic, An...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
648
574

Na półkach: ,

Wyśmienita lektura. Niezwykle lekkie, barwne i kreatywne pióro. Ponoć wielu krytyków narzeka na przekombinowany język Trentowskiego - mi się on bardzo podoba!

Pierwsza połowa książki to zdecydowana 10. Druga połowa już mniej porywająca, tak na 7.

Cybernetyka właściwie sprowadza się do pragmatyzmu. Idealny przywódca powinien umieć swoje przekonania, wierzenia i teorie powiesić na kołku, a skupić się na samej praktyce.

Historyzm polityczny to dawniejszy odpowiednik konserwatyzmu, w swojej skrajnej formie, czyli tradycjonalizm
Radykalizm polityczny to dawniejszy odpowiednik postępaków, anarchistów i lewaków.

Esencją myśli Trentowskiego jest, aby tradycjonaliści nie zwalczali tak zaciekle nowych myśli lewicy - choć najczęściej mylnych, to jednak przyczyniających się do rozwoju; oraz aby lewacy przyjrzeli się historii i zrozumieli, że lewica zawsze tylko burzyła i w następnym dniu chciała wprowadzać w całości swoją utopię, a że niczego nigdy nie była w stanie zbudować (bo budowa wymaga czasu, poświęceń i wytrwałości), to ktoś musiał zazwyczaj za nich sprzątać i najczęściej był to dyktator - zatem zaleceniem dla lewicy jest to, aby ograniczyła się do debaty i nigdy nie przechodziła do rękoczynów. Tak prowadzona polityka zapewniła by Polsce stabilny rozwój.

Stosunek filozofii do teologii w moim odczuciu jest jeszcze bardziej wartościowy, choć myśl jest podobna. Rozdział warty przeczytania przez osoby wierzące jak i poszukujące.

Ciekawym rozdziałem jest "Stara walka konieczności z wolnoscią". To rozmowa o pozornym konflikcie Wolnej woli z Determinizmem i Wszechwiedzą Boga.

Zaskakująca może być też polemika z krytyczną recenzją Adama Mickiewicza na temat twórczości Bronisława Trentowskiego.

Na koniec uwaga do samego siebie. Czytanie tej pozycji przebiegało niezwykle wolno. Broń Boże nie sugeruję, że mi się dłużyło. Może po prostu wysoki poziom myśli filozoficznej wymagał maksymalnego skupienia i uważności.

Polecam serdecznie, szczególnie w pakiecie z "Samowładztwo rozumu i objawy filozofii słowiańskiej" Karola Libelta.

Wyśmienita lektura. Niezwykle lekkie, barwne i kreatywne pióro. Ponoć wielu krytyków narzeka na przekombinowany język Trentowskiego - mi się on bardzo podoba!

Pierwsza połowa książki to zdecydowana 10. Druga połowa już mniej porywająca, tak na 7.

Cybernetyka właściwie sprowadza się do pragmatyzmu. Idealny przywódca powinien umieć swoje przekonania, wierzenia i teorie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    26
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    6
  • Filozofia
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Mam
    1
  • 1. 9. Cybernetyka
    1
  • 1. 8. Filozofia i etyka
    1
  • 10|Biblioteka Filozofów - do przeczytania
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Stosunek filozofii do cybernetyki


Podobne książki

Przeczytaj także