rozwiń zwiń

Rozmowy w Awinionie

Okładka książki Rozmowy w Awinionie
Jolanta Kurska Wydawnictwo: Agora reportaż
374 str. 6 godz. 14 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2014-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-01
Liczba stron:
374
Czas czytania
6 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326813368
Tagi:
Michnik Kouchner
Średnia ocen

                4,5 4,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,5 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1233
49

Na półkach:

“Rozmowy w Awinionie” to książka, która ma ambicję być świadectwem historycznym i intelektualnym dwóch wybitnych postaci: Bernarda Kouchnera i Adama Michnika. Niestety, jest to dzieło pełne niedomówień, uproszczeń i samouwielbienia. Autorzy nie potrafią spojrzeć krytycznie na swoje życiowe wybory i ideologiczne założenia, a ich dialog jest raczej monologiem na dwa głosy.
Książka składa się z trzech części: pierwsza dotyczy doświadczeń obu rozmówców związanych z rokiem 1968, druga opisuje ich działalność w obronie praw człowieka i demokracji, a trzecia koncentruje się na kwestiach europejskich i globalnych. W każdej z nich autorzy starają się przedstawić swoją rolę jako bohaterów i proroków, którzy przewidywali i kształtowali bieg historii. Jednak ich narracja jest naiwna i tendencyjna, pomijając wiele istotnych faktów i kontekstów. Na przykład, w części pierwszej autorzy gloryfikują swoją lewicową młodość i bunt przeciwko komunizmowi, ale nie analizują krytycznie swoich błędów i złudzeń. Nie wspominają o tym, jak wielu ich rówieśników popadło w skrajności terrorystyczne lub stalinowskie, ani o tym, jak wiele cierpienia spowodowały ich utopijne idee. Nie przyznają się do tego, że byli częścią elity intelektualnej, która miała znacznie więcej przywilejów i możliwości niż zwykli ludzie. W części drugiej autorzy opowiadają o swojej walce o wolność i godność w różnych częściach świata, ale nie zastanawiają się nad konsekwencjami i paradoksami swojej działalności. Nie pytają się, czy ich interwencje były skuteczne i moralne, czy też pogłębiały konflikty i cierpienie. Nie krytykują swojej postawy mesjanistycznej i paternalistycznej, która zakładała, że oni wiedzą lepiej od innych, co jest dobre dla nich. Nie przyjmują do wiadomości, że byli często wykorzystywani przez polityków i media do realizacji własnych interesów. W części trzeciej autorzy wyrażają swoje poglądy na tematy europejskie i globalne, ale nie biorą pod uwagę innych perspektyw i argumentów. Nie dostrzegają problemów i wyzwań, które stoją przed Europą i światem w XXI wieku. Nie rozumieją zmian społecznych i kulturowych, które zachodzą na naszych oczach. Nie słuchają głosów tych, którzy mają inne wizje i wartości niż oni.

“Rozmowy w Awinionie” to książka, która zawodzi zarówno jako źródło informacji historycznych, jak i jako inspiracja intelektualna. Autorzy nie potrafią wyjść poza własne ego i schematy myślowe, a ich rozmowa jest nudna i pretensjonalna. To książka dla tych, którzy chcą podziwiać własne odbicie w lustrze historii, a nie dla tych, którzy chcą zrozumieć ją lepiej.

“Rozmowy w Awinionie” to książka, która ma ambicję być świadectwem historycznym i intelektualnym dwóch wybitnych postaci: Bernarda Kouchnera i Adama Michnika. Niestety, jest to dzieło pełne niedomówień, uproszczeń i samouwielbienia. Autorzy nie potrafią spojrzeć krytycznie na swoje życiowe wybory i ideologiczne założenia, a ich dialog jest raczej monologiem na dwa...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    14
  • Chcę przeczytać
    8
  • Posiadam
    4
  • Fakty
    1
  • 2023
    1
  • 2014
    1
  • # Posiadam
    1
  • JESTEM CIEKAWA, NISKA OCENA NA LC
    1
  • Europa
    1
  • DOKUMENT, REPORTAŻ, NA FAKTACH
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rozmowy w Awinionie


Podobne książki

Przeczytaj także