Psychologia odkryć matematycznych

Okładka książki Psychologia odkryć matematycznych
Jacques Hadamard Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Omega informatyka, matematyka
148 str. 2 godz. 28 min.
Kategoria:
informatyka, matematyka
Seria:
Omega
Tytuł oryginału:
An Essay of the Psychology of Invention in the Mathematical Field
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1964-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1964-01-01
Liczba stron:
148
Czas czytania
2 godz. 28 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Rafał Molski
Tagi:
matematyka psychologia myślenie matematyczne poznanie matematyczne
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
585
571

Na półkach: , ,

Czasem książki, które uchodzą za kultowe czy przełomowe, po zapoznaniu się z ich treścią, okazują się rozczarowaniem. Tak się dzieje szczególnie, gdy płodny tematycznie i nowatorski tekst jest przywoływany w innych publikacjach jako źródło inspiracji. Czasem naśladowcy po prostu są lepsi od pierwowzoru, który obrasta mitologią.(*)

Taki niestety opis pasuje po części do „Psychologii odkryć matematycznych” wybitnego matematyka Jacquesa Hadamarda. Ta jego praca jest wielokrotnie przytaczana w nowszych publikacjach, w których autorzy zastanawiają się nad pracą zawodowego matematyka.

Badacz postanowił przedyskutować źródła matematycznego natchnienia, inspiracji i sposobu dochodzenia do odkryć. Publikacja powstała pod koniec drugiej wojny światowej i jest konsekwencją długoletnich zainteresowań Hadamarda. Przygotowany przez niego zestaw pytań ankietowych rozesłanych do wybitnych kolegów, zainspirował do pozbierania wyników w postaci książkowej. Akurat te jej fragmenty są dość nieciekawe, bo brak w nich syntetycznego ilościowego oglądu. Próba obiektywizacji, bez reprezentatywnego odwołania się do odczuć badaczy, jest niekonkluzywna. Szczególnie, że matematyk przytacza stanowiska kolegów, którzy z innych powodów są mu bliscy (np. Poincare czy Hermite to jego nauczyciele). Wyczuwałem w tym narrację zmierzającą do z góry założonych wniosków.

Ciekawsze wydały się fragmenty subiektywne, w których Hadamard analizujące osobiste doświadczenia w dochodzeniu do nowych matematycznych ustaleń. Podzielił typowy proces twórczy na etapy: wytężonej pracy, niezbędnego porzucenia rozmyślań i czasem ostatecznego olśnienia czy przełomu jakościowego. Te kolejne stadia odbywają się, według autora, na różnych poziomach świadomości i podświadomości. W tym kontekście bardzo ciekawie przedstawił relacje między stosowanymi technikami procesu umysłowego. Większość ‘ścisłowców’ dość abstrakcyjnie wizualizuje sobie problem, słowa nie są istotnym elementem aktywności. Ta obserwacja Hadamarda prowadzi do kontrowersji z lingwistami, którzy akcentują przemożny wpływ słowa na każdy typ intelektualnych wyzwań. Odpowiedź Einsteina na ankietę, umieszczona w dodatku, jest dobrym przykładem myślenia obrazami, bez etykiet językowych.

„Psychologię odkryć matematycznych” powinien przeczytać czytelnik zainteresowany pracą matematyków, od strony teorii umysłu. Mnie książka jednak trochę zwiodła.

Polecam wytrwałym.

========================

(*) Polecam pozycje, które pełniej, jaśniej i ciekawiej dotykają podobnej tematyki:

„Apologia matematyka”, G.H. Hardy
„Czy fizyka i matematyka to nauki humanistyczne?”, M. Heller, S. Krajewski
„Pi razy drzwi. Szkice o liczeniu, myśleniu i istnieniu”, J.D. Barrow
„Umysł matematyczny”, B. Brożek, M. Hohol

Czasem książki, które uchodzą za kultowe czy przełomowe, po zapoznaniu się z ich treścią, okazują się rozczarowaniem. Tak się dzieje szczególnie, gdy płodny tematycznie i nowatorski tekst jest przywoływany w innych publikacjach jako źródło inspiracji. Czasem naśladowcy po prostu są lepsi od pierwowzoru, który obrasta mitologią.(*)

Taki niestety opis pasuje po części do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    29
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Przeczytane w 2013
    1
  • Nauka = MATEMATYKA+Fiz
    1
  • Na sprzedaż
    1
  • Posiadam (e-book)
    1
  • Psychologia/Psychiatria
    1
  • Psychologia i rozwój osobisty ;)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Psychologia odkryć matematycznych


Podobne książki

Przeczytaj także