Przewodnik po Europie. Europa wschodnia i środkowa.

Okładka książki Przewodnik po Europie. Europa wschodnia i środkowa.
Mieczysław Orłowicz Wydawnictwo: Piątek Trzynastego turystyka, mapy, atlasy
478 str. 7 godz. 58 min.
Kategoria:
turystyka, mapy, atlasy
Wydawnictwo:
Piątek Trzynastego
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
478
Czas czytania
7 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7415-133-7
Tagi:
europa przewodnik podróże reprint
Średnia ocen

                8,7 8,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
303

Na półkach: ,

Dr Mieczysław Orłowicz (1881 – 1959) był jednym z najbardziej znanych i zasłużonych polskich podróżników. Studiował prawo i historię sztuki, ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie oraz Akademię Handlową w Wiedniu. Organizował założone w 1909 roku Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. W okresie międzywojennym kierował referatem turystyki w Ministerstwie Robót Publicznych, a później w Ministerstwie Komunikacji (swoje stanowisko zachował jeszcze przez siedem lat po zakończeniu drugiej wojny światowej). Oprócz tego był niestrudzonym turystą – przemierzył pieszo ponad 130 tys. km (!). Swoje doświadczenia wykorzystał do napisania kilku znakomitych przewodników.
W 2007 roku otrzymaliśmy reprint wydanego w 1914 roku „Przewodnika po Europie”, obejmującego Rosję, Austro-Węgry, Niemcy i Szwajcarię, czyli tereny obecnej Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Mołdawii, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Niemiec, Szwajcarii i Liechtensteinu (była to pierwsza część wydawnictwa zamierzonego na dwa tomy).

Przewodnik Orłowicza daje dużo więcej niż inne tego typu wydawnictwa. Znajdziemy oczywiście wszelkie niezbędne informacje o zabytkach, środkach komunikacji, hotelach, cenach etc., ale też opisy, których próżno by szukać we współczesnych przewodnikach.
Autor pisze we wstępie: „Względnie najtrudniejszym do pokonania zadaniem okazało się to, co jest głównym celem wydawnictwa: zebranie wiadomości o rozprószonych po całej Europie Polakach, polskich instytucjach i stowarzyszeniach i polskich pamiątkach”. Orłowicz podaje więc zawsze liczbę mieszkających w danym mieście Polaków, nazwiska co znaczniejszych, a także informacje o polskich gazetach, klubach, księgarniach, restauracjach i sklepach, nie zabrakło również adresów polskich lekarzy, dentystów, fryzjerów i wszelkich polskich firm.
Lektura przewodnika jest zajmująca także dlatego, że autor nie stroni od subiektywnych, czasem zabawnych, a czasem ostrych ocen. Przykładowo: „Cechami Wiednia są: obrzydliwy dyalekt, niezrozumiały nie tylko dla Polaka, ale nawet dla Niemca z Berlina – szowinizm niemiecki, wyładowujący się w pierwszej linii przeciw Czechom, którym zamknięto nawet prywatne szkoły i których wykpiwanie stanowi ulubiony temat wszelkich kabaretów – brak szyku i wdzięku u kobiet – zamiłowanie do walców i operetek – a wreszcie trwające całą jesień, zimę i wiosnę szalone wichry południowe, obalające ludzi na zakrętach ulic, zdzierając kapelusze i łamiące parasole.”

Książkę otwiera rozdział o Rosji, w którym czytamy: „Fotografowanie w pobliżu twierdz zabronione – w wielu okolicach potrzeba specyalnego pozwolenia.” Na początku znajdziemy opis Warszawy i Królestwa Polskiego, później autor prowadzi nas przez całe cesarstwo rosyjskie aż po daleką Syberię, gdzie „plagą są komary. Hotele marne, a drogie. Potrzebny rewolwer. Strzeż się przed złodziejami, których tu pełno. W lasach mnóstwo zwierzyny i ptactwa.”
Po podróży przez rozległe Austro-Węgry docieramy do cesarstwa niemieckiego. Szczególnie ciekawy jest rozdział „Kolonie słowiańskie w Niemczech”, w którym Orłowicz opisuje Serbów Łużyckich, a także „Hanowerską Ziemię Wenedów” niedaleko Hamburga, na lewym brzegu Łaby. Z miast niemieckich najbardziej chwali Monachium i jego mieszkańców: „Życie ludowe w Monachium ma rysy zupełnie odmienne od innych miast niemieckich. Ton nadają mu studenci i artyści, to też wesołości tu więcej i w lepszym gatunku, niż gdzie indziej w Niemczech; wybucha ona szczególnie w karnawale, kiedy całe Monachium zmienia się w jedną salę tańców. […] Do cech Monachium należą też sławne tutejsze browary i piwo. W ich olbrzymich halach i restauracyjach zawsze rojno i gwarno; zimny jak lód bawar, roznoszony przez kelnerki, leje się strumieniami, a jego konsumpcja jest tu tak duża, że przeciętnie na każdego mieszkańca Monachium wypada 3 litry piwa dziennie.” I dalej: „pamiętać należy, że Bawarczycy odnoszą się do Polaków znacznie życzliwiej niż inni Niemcy; Prusaków tu nie lubią.”

Arcyciekawy przewodnik Mieczysława Orłowicza uzupełnia 17 planów miast, rozkładana mapa i użyteczny dla turysty „słowniczek podróżniczy” w pięciu językach. Wato po niego sięgnąć aby zobaczyć jak wyglądały połacie Europy i Azji tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej.

Dr Mieczysław Orłowicz (1881 – 1959) był jednym z najbardziej znanych i zasłużonych polskich podróżników. Studiował prawo i historię sztuki, ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie oraz Akademię Handlową w Wiedniu. Organizował założone w 1909 roku Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. W okresie międzywojennym kierował referatem turystyki w Ministerstwie Robót...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    3
  • Historia
    2
  • Posiadam
    2
  • Turystyka/geografia/podróże
    1
  • Historia, reportaże, kultura
    1
  • Miasto - flanerie
    1
  • Książki podróżne
    1
  • Lata 20., lata 30.
    1
  • Smakołyki - crème de la crème
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przewodnik po Europie. Europa wschodnia i środkowa.


Podobne książki

Przeczytaj także