rozwiń zwiń

Proces karny Insurekcji 1794

Okładka książki Proces karny Insurekcji 1794
Adam Lityński Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego historia
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
Data wydania:
1983-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1983-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
295
295

Na półkach: ,

Adam Lityński to jeden z najwybitniejszych nestorów historyków prawa w Polsce. W pierwszym okresie swej kariery naukowej zajmował się epoką I Rzeczypospolitej, a szczególnie upodobał sobie tematykę przestępstw politycznych oraz kryminalnych tamtych czasów. Owocem jego trudów jest m.in. dzieło "Proces karny Insurekcji 1794". Praca to stricte naukowa, omawiająca jedno z najważniejszych zagadnień Powstania Kościuszkowskiego, jeśli chodzi o kwestie tzw. cywilne. Stanowi ona uszczegółowienie ogólnie pojętej materii karnej oraz instytucji, które miały zajmować się wykrywaniem, ściganiem i osądzaniem przestępstw.
Już w pracy W. Bartla - "Ustrój władz cywilnych powstania kościuszkowskiego" możemy odnaleźć wiele ciekawego materiału w tym zakresie, aczkolwiek książka ta traktuje o całokształcie ówczesnych władz cywilnych, a tym samym nie skupia się tylko i wyłącznie na sprawach karnych. Proces karny rewolucji 1794 r. wiąże się ściśle z bardzo ważną sprawą rozliczenia nieprawości targowiczan i grodzieńszczan, czyli ludzi, którzy zadali gwałt Konstytucji 3 Maja i zaprzedali się mocarstwom rozbiorczym. Dlatego też jednym z najistotniejszych organów Rady Zastępczej Tymczasowej a później Rady Najwyższej Narodowej była Deputacja Indagacyjna. Spełniała ona funkcje dzisiejszej prokuratury, a przygotowanie przez nią oskarżenia było poprzedzone czynnościami śledczymi, we współudziale z innymi agendami administracji powstańczego państwa. Lityński, skupiając się na tzw. normach formalnych (które uzupełniają normy materialne), ujawnia zawiłości procesu karnego na poszczególnych etapach jego przebiegu. Omawia postępowanie przygotowawcze, następnie procedurę przed sądem, a na koniec kwestię egzekucji wyroków karnych. Pomiędzy poszczególnymi częściami pracy porównuje ustawodawstwo i dokonania rewolucji polskiej i francuskiej, wyciąga z tego kapitalne wnioski, będące jedną z najlepszych paralel obu tych doniosłych wydarzeń, z jakimi miałem przyjemność się zetknąć.
Książka Adama Lityńskiego nie jest oczywiście literaturą zakrojoną na szerokiego odbiorcę. Świadczy o tym jej przedmiot, język, forma i styl. Niemniej jednak dla osób trochę bardziej niż przeciętnie zainteresowanych epoką kościuszkowską (a szczególnie tych studentów prawa I roku, którzy na Historii ustroju i prawa Polski robią coś ponad ziewanie i zaglądanie co chwilę na zegarek, z myślą o jak najszybszym zakończeniu swych mąk), może okazać się znakomitym uzupełnieniem wiadomości o 1794 roku.

Adam Lityński to jeden z najwybitniejszych nestorów historyków prawa w Polsce. W pierwszym okresie swej kariery naukowej zajmował się epoką I Rzeczypospolitej, a szczególnie upodobał sobie tematykę przestępstw politycznych oraz kryminalnych tamtych czasów. Owocem jego trudów jest m.in. dzieło "Proces karny Insurekcji 1794". Praca to stricte naukowa, omawiająca jedno z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Posiadam
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Proces karny Insurekcji 1794


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne