Pieśniarz i jego opowieść

Okładka książki Pieśniarz i jego opowieść
Albert Bates Lord Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego Seria: Communicare - historia i kultura językoznawstwo, nauka o literaturze
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Seria:
Communicare - historia i kultura
Tytuł oryginału:
The singer of tales
Wydawnictwo:
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323506904
Tłumacz:
Paweł Majewski
Tagi:
Oralność Literatura oralna Epika ludowa Homer Epika południowosłowiańska
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , , ,

Z perspektywy filologa klasycznego mogę powiedzieć, że lektura tej monografii pozwala przyjrzeć się Homerowi. Homerowi (a może Homerom?) XX stulecia, którzy jeszcze co najmniej do lat pięćdziesiątych całkiem nieźle się mieli w wiejskich społecznościach bałkańskich. Badania Milmana Parry'ego i Alberta B. Lorda prowadzone na tym terenie przed II wojną światową i po niej pokazały, w jaki sposób tradycja ustnej epiki przetrwała do czasów prawie współczesnych. Pierwsza część książki poświęcona jest stworzeniu modelu pieśniarza oraz jego metodzie twórczej i wykonawczej. Autor oparł ją o własne badania terenowe i uważną obserwację XX-wiecznych aoidów w akcji. Część druga to próba dostosowania tak wypracowanego modelu do eposów Homera oraz epickich poematów średniowiecza.

Jest to kolejna cenna publikacja dotycząca problematyki z pogranicza literatury, antropologii i teorii komunikacji, która porusza niezwykle mnie interesujące zagadnienie piśmienności i niepiśmienności. Jest rzeczą zastanawiającą, że przyswojenie pisma zabija taką epikę, jaką uprawiał Homer i jaką uprawiali pieśniarze bałkańscy jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Od razu przypomina się sformułowanie "littera enim occidit"... Dla badaczy starożytności badania Parry'ego i Lorda miały wielkie znaczenie, gdyż pokazały, że tekst "Iliady" i "Odysei" nie musiał wcale powstać na piśmie: w cywilizacji nieposługującej się pismem długie poematy narracyjne mogły swobodnie krążyć między ludźmi w takiej formie.

I nasuwa się tu jeszcze jedna refleksja, tym razem nad rolą pieśniarza. Na ile jest on twórcą swych poematów? Rzecz ciekawa nie tylko dlatego, że można to pytanie rzutować w grecką epokę archaiczną i postawić je także wobec Homera. Osoba pieśniarza pokazuje też znaczenie tradycji w literaturze takich społeczności, w których romantyczny pęd ku oryginalności wywołać by mógł jedynie konsternacje. Bardzo ciekawe jest to, jak sami jugosłowiańscy pieśniarze postrzegali siebie w perspektywie tej oryginalności i czym dla nich było wykonanie "takiej samej pieśni". Bardzo dobra praca, skłaniająca do refleksji, ale też budząca nostalgię za światem literatury, której już nie ma.

Tomasz Babnis

Z perspektywy filologa klasycznego mogę powiedzieć, że lektura tej monografii pozwala przyjrzeć się Homerowi. Homerowi (a może Homerom?) XX stulecia, którzy jeszcze co najmniej do lat pięćdziesiątych całkiem nieźle się mieli w wiejskich społecznościach bałkańskich. Badania Milmana Parry'ego i Alberta B. Lorda prowadzone na tym terenie przed II wojną światową i po niej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    10
  • Przeczytane
    4
  • Krytyka i poetyka
    1
  • Grecja i świat grecki
    1
  • Communicare
    1
  • Przez wieki i epoki
    1
  • 2017
    1
  • Neofilologie
    1
  • Homerica
    1
  • Filologia klasyczna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pieśniarz i jego opowieść


Podobne książki

Przeczytaj także