rozwiń zwiń

O prawo do aborcji

Okładka książki O prawo do aborcji
Simone Veil Wydawnictwo: Sic! filozofia, etyka
104 str. 1 godz. 44 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Sic!
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
104
Czas czytania
1 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788388807770
Tagi:
aborcja przemowa przemówienie
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
174
158

Na półkach:

Książeczka odzyskująca dziś swą publicystyczną aktualność. Składa się z przemówienia autorki na forum izby niższej parlamentu francuskiego, poprzedzającego głosowanie nad przyjęciem przygotowanej jej staraniem (na polecenie pełniącego wówczas urząd prezydenta Giscarda d'Estaign) ustawy legalizującej aborcję na życzenie, wywiadu jakiego Veil udzieliła trzydzieści lat później dziennikarce „Le Monde'a” oraz przypisów, wstępu i kroniki praw regulujących aborcję we Francji.

Przemówienie nie jest zbyt interesujące, dotykając przede wszystkim kwestii praktycznych, nie zaś filozoficznych i światopoglądowych, których autorka świadomie unikała. Wywiad zawiera trochę interesujących informacji na temat „kuchni politycznej” towarzyszącej przyjmowaniu ustawy, pani Veil uchyla się jednak od odpowiedzi na pytania dotyczące szerzej pojętego historycznego ujęcia problematyki aborcyjnej, a jej wypowiedzi światopoglądowe utrzymane są w tonie ewolucjonistycznym, szybko zbaczając też w kierunku feminizmu. Przypisy i notka o historii regulacji aborcyjnych we Francji przygotowane zostały na bardzo rudymentarnym poziomie i nie są zbyt wartościowe.

Po lekturze tego tekstu nasuwa się wniosek, że, po pierwsze, w odróżnieniu od dzisiejszych feministek, autorka postrzega aborcję nie jako „prawo” kobiety a jako zjawisko negatywne, które należy ograniczać, po drugie zaś, że przyjęcie we Francji w 1974 r. ustawy zezwalającej na aborcję na życzenie, wyrastało z „pragmatyzmu” i chęci dostosowania prawa do ewoluujących postaw społecznych i obyczajów. Wskazuje to, że państwo rezygnujące z suwerenności ideowej, aksjologicznej i informacyjnej, wobec problemu aborcji okazuje się w końcu bezradne i nie jest w stanie chronić życia ludzkiego w jego stadium prenatalnym.

Książeczka odzyskująca dziś swą publicystyczną aktualność. Składa się z przemówienia autorki na forum izby niższej parlamentu francuskiego, poprzedzającego głosowanie nad przyjęciem przygotowanej jej staraniem (na polecenie pełniącego wówczas urząd prezydenta Giscarda d'Estaign) ustawy legalizującej aborcję na życzenie, wywiadu jakiego Veil udzieliła trzydzieści lat później...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    46
  • Przeczytane
    36
  • Posiadam
    16
  • Feminizm
    2
  • Socjologia, ekonomia, psychologia i filozofia/poradniki
    1
  • 2021
    1
  • Moje Diwy
    1
  • Maeve Wiley's reading list
    1
  • Feministyczne
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O prawo do aborcji


Podobne książki

Przeczytaj także