Okładka książki Spisek sztuki. Iluzje i deziluzje estetyczne z dodatkiem wywiadów o „Spisku sztuki” Jean Baudrillard
Jean Baudrillard Wydawnictwo: Sic! filozofia, etyka
filozofia, etyka
Le complot de l’art. Illusion, désillusion esthétiques. Entrevues à propos du “Complot de l’art”
Sic!
2006-01-01
2006-01-01
83-88807-96-X
Sławomir Królak
Sylvère Lotringer

Lektura całkiem trafnie opisuje stan sztuki ponowoczesnym (transmodernistycznym?) świecie. Szczególnie ciekawe były fragmenty odnoszące się do sztuki Andy
ego Warhola, jednego z twórców w nurcie pop-art. Pozwolił mi w pełni docenić rewolucyjność tego autora (nie miałem nigdy jakiegoś pozytywnego stosunku do jego twórczości do momentu czytania Spisku).
Wywiady załączone do tekstu są zaskakująco przejrzyste jak na standardy tego autora, bezpośrednio w punkt. Chociaż mogła by być krótsza, jest trochę rozwlekana niepotrzebnie (nawet jeżeli czyta się te metafory bardzo dobrze). Przedmowa dobrze umieszcza czytelnika w kontekście historycznym, chociaż nasuwa się po niej więcej pytań niż odpowiedzi.

Wywiady załączone do...

Trafna diagnoza współczesności Baudrillard'a napisana nie wiadomo czemu służącym mętnym stylem.

• Sztuka
  • Popularnonaukowe i naukowe
  • Akademia FILOSOFIA
  • Estetyka

Jean Baudrillard Spisek sztuki. Iluzje i deziluzje estetyczne z dodatkiem wywiadów o „Spisku sztuki” Zobacz więcej