rozwiń zwiń

Nocnik

Okładka książki Nocnik
Andrzej Żuławski Wydawnictwo: Krytyka Polityczna biografia, autobiografia, pamiętnik
642 str. 10 godz. 42 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
642
Czas czytania
10 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-61006-81-7
Średnia ocen

                3,7 3,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Żuławski. Wywiad rzeka Piotr Marecki, Andrzej Żuławski
Ocena 7,8
Żuławski. Wywi... Piotr Marecki, Andr...
Okładka książki Żuławski. Ostatnie słowo Renata Kim, Andrzej Żuławski
Ocena 6,1
Żuławski. Osta... Renata Kim, Andrzej...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
3,7 / 10
76 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
300
300

Na półkach:

CO SIĘ WYLAŁO Z NOCNIKA

Najpierw obejrzałem kilka filmów Andrzeja Żuławskiego, rozczarowałem się, bohaterowie fatalnie sztuczni, okropne dłużyzny. Pomyślałem, że być może „Nocnik’ mnie bardziej zadowoli.

Nic z tego.

Pierwsze 200 stron to zmagania z licznymi pisarzami, filozofami, myślicielami, przede wszystkim z Ernstem Jungerem, niemieckim nacjonalistą, który przeprowadzał także liczne eksperymenty z narkotykami (żył 103 lata!), analizowanym i krytykowanym na wszelkie sposoby. Potem pojawiają się inni mędrcy i już sam nie wiem, kiedy Andrzej Żuławski zdążył to wszystko przeczytać, zgłębić i oczywiście skrytykować. Do jakiegoś momentu te lektury Autora mogą być ciekawe, ale w nadmiarze stają się nie do zniesienia.

Osobną sprawą jest powrót do rzeczywistości za sprawą kobiety, z którą sypia. Niestety biednej Esterce dostaje się najbardziej i to w koszmarnie wulgarny sposób. Tylko w łóżku jest dobra, owszem.

W pewnym momencie pisarz jest bardzo zmęczony i chce uciec od tego nadmiaru lektur („Przerywam. Poczucie zagrożenia. Czy to przeczuł mój mały syn?”, str. 105). Dobry tatuś, to chyba jedyna wzmianka o najmłodszym dziecku.

Natomiast przy rozważaniach o Hannie Arendt ma miejsce romantyczne wyznanie: (…myślę o babraniu się w Esterce, o zakalcu tych nędznych dołów, z których powinienem się jak najszybciej wygrzebać, i o gangsterstwie – gangsterskich gustach i gangsterskim języku Esterki /”I’m a cock teaser”/, o jej upodobaniu do cadillaców, olbrzymich gangsterskich samochodów, którymi jeździł też Soprano, boss bossów /”go down on you”/: wyssę ci chuja”/, str.287). W ten sposób zabija swoje lęki przed samotnością i starością.

Oczywiście każdy Autor ma prawo ukazywać siebie nawet od najgorszej strony, lecz nie jest dobrze, gdy przyjmuje to formę rozwlekłych dywagacji.

Będąc pewien, że w tej książce (641 stron drobnym maczkiem, praktycznie bez dialogów) nie może się już nic zmienić, zrezygnowałem z lektury przy pięćsetnej stronie, a dzieło wystawiłem na Allegro za śmiesznie niską cenę.

W autobiografiach szukam czegoś żywego, własnego, czegoś co przybliży mnie do Autora i jego życia, jego relacji ze światem. Prawie zawsze się mylę. I mimo, że długo przed tym się broniłem, jednak biografie stały się dla mnie ciekawsze.

CO SIĘ WYLAŁO Z NOCNIKA

Najpierw obejrzałem kilka filmów Andrzeja Żuławskiego, rozczarowałem się, bohaterowie fatalnie sztuczni, okropne dłużyzny. Pomyślałem, że być może „Nocnik’ mnie bardziej zadowoli.

Nic z tego.

Pierwsze 200 stron to zmagania z licznymi pisarzami, filozofami, myślicielami, przede wszystkim z Ernstem Jungerem, niemieckim nacjonalistą,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    211
  • Przeczytane
    93
  • Posiadam
    19
  • Teraz czytam
    9
  • Chcę w prezencie
    5
  • Zakazane książki
    2
  • Dzienniki_Listy_Wspomnienia
    1
  • Chcę przeczytać z biblioteki
    1
  • Chcę przeczytać (nowości, lit.współczesna)
    1
  • Własne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nocnik


Podobne książki

Przeczytaj także