Lidia z Kamerunu

Okładka książki Lidia z Kamerunu
Wojciech Albiński Wydawnictwo: Twój Styl literatura piękna
246 str. 4 godz. 6 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Twój Styl
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
246
Czas czytania
4 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
9788371634468
Tagi:
Kamerun Afryka opowiadania
Średnia ocen

                5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Bluszcz, nr 5 (44) / maj 2012 Wojciech Albiński, Joanna Bator, Rafał Bryndal, W. Bruce Cameron, Sylwia Chutnik, Anna Czerwińska, Katarzyna Enerlich, Zuzanna Głowacka, Janusz Głowacki, Gerald Gustavsson, Ignacy Karpowicz, Szymon Kloska, Krystyna Kofta, Wojciech Krzyżaniak, Stanisław Łubieński, Zbigniew Mentzel, Tomasz Pindel, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Anna Saraniecka, Marta Szarejko, Marcelina Szumer, Dubravka Ugrešić, Paweł Wieczorek, Agnieszka Wolny-Hamkało, Virginia Woolf, Wioletta Zatylna
Ocena 7,7
Bluszcz, nr 5 ... Wojciech Albiński,&...
Okładka książki Geodeta. Magazyn geoinformacyjny, nr 5 (204) / 2012 Artur Adamek, Wojciech Albiński, Henryk Bartoszewicz, Krzysztof Bratuś, Bogdan Grzechnik, Zdzisław Kurczyński, Jerzy Ostrowski, Redakcja Magazynu Geodeta
Ocena 7,0
Geodeta. Magaz... Artur Adamek, Wojci...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
685
525

Na półkach:

Albiński jest jednym z moich ulubionych prozaików. Urodził się 27 stycznia 1935 roku w Warszawie, gdzie też zmarł 6 lipca 2015 roku. Blisko trzydzieści lat mieszkał i pracował w Botswanie i RPA, jako geodeta (wytyczał tereny pod fermy, osady i kopalnie). Jako przenikliwy obserwator przemian zachodzących w Republice Południowej Afryki po obaleniu apartheidu, napisał pięć książek o codzienności kraju i wciąż obecnych tam uprzedzeniach rasowych.
W wywiadach podkreślał, że zaczął pisać opowiadania, bo nie mógł wszystkiego zapamiętać, podczas gdy w Botswanie i RPA "zebrał wiele historii i szkoda by mu było, gdyby się zmarnowały". I konsekwentnie w swoich opowiadaniach dzieli się swoim długoletnim doświadczeniem afrykańskim, czerpiąc garściami z własnego, pasjonującego życia. Wartość "Lidii z Kamerunu" podnosi jej barwny styl i piękny żywy język.
Styl pisarstwa Albińskiego świetnie ilustruje fragment wywiadu opublikowanego na łamach Polityki:
"Barbara Pietkiewicz: Pan pisze, jakby sam nie wiedział, dlaczego zdarzyło się to, co się zdarzyło.
Wojciech Albiński: Nie można niczego wyjaśnić. Mądre interpretacje najczęściej padają plackiem. Albo, jak kto woli, na pysk.
BP: Żadnych rozwlekłych opisów.
WA: Jeśli mam opisać krzesło, to tylko dlatego, że ktoś zaraz na nim usiądzie i żeby było wiadomo, że to nie fotel.
BP: Bo inaczej po co?
WA: Chciałbym pisać dwuzdaniami. Aforyzmami. Lekkie, krótkie. Samo dzianie się. I gdzie to się dzieje. Czy są jakieś drzewa, czy tylko pustynia. I kto, jacy ludzie. I ewentualnie rezultat – czy jakieś zwłoki leżą na ziemi, czy wszyscy są szczęśliwi."
"Lidia z Kamerunu" jest trzecią książką Albińskiego jaką przeczytałam. Tym razem sięgałam już nie przypadkiem, jak swego czasu po "Kalahari" i "Królestwo potrzebuje kata", ale świadoma, że na pewno warto odizolować się na kilka godzin od wszystkich i wszystkiego, i przenieść do Afryki...
Z wielkim żalem myślę o tym, że Albiński już nic nie napisze. "Najpierw żył, potem sięgał po pióro" – opisała jego fenomen Beata Stasińska z Wydawnictwa W.A.B, nawiązując do jego późnego debiutu (w wieku 68 lat).

Albiński jest jednym z moich ulubionych prozaików. Urodził się 27 stycznia 1935 roku w Warszawie, gdzie też zmarł 6 lipca 2015 roku. Blisko trzydzieści lat mieszkał i pracował w Botswanie i RPA, jako geodeta (wytyczał tereny pod fermy, osady i kopalnie). Jako przenikliwy obserwator przemian zachodzących w Republice Południowej Afryki po obaleniu apartheidu, napisał pięć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    36
  • Chcę przeczytać
    29
  • Posiadam
    18
  • 2014
    3
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
    1
  • Współczesna literatura polska
    1
  • Biblioteczka domowa
    1
  • L: Polska
    1
  • Antologie/Zbiory utworów
    1
  • 06. Sny i kamienie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Lidia z Kamerunu


Podobne książki

Przeczytaj także