Jestem Czeczenem

German Sadułajew Wydawnictwo: Czarne Seria: Inna Europa, Inna Literatura literatura piękna
Я — чеченец!
Katarzyna Rawska-Górecka, Wojciech Górecki
Czarne
literatura rosyjska ojczyzna Czeczenia Rosja wojna Kaukaz matka syn bracia przyjaźń
Я — чеченец!
literatura piękna
Katarzyna Rawska-Górecka, Wojciech Górecki
Inna Europa, Inna Literatura

Przejmująca opowieść o duszach targanych wojną i smutkiem.

Niewiele wiemy o Czeczenii poza doniesieniami z mediów. Ta książka może to zmienić: widzimy wojnę oczyma przeciętnego mieszkańca kraju. Napisana poetyckim językiem spowiedź dotycząca własnej tożsamości i miejsca podczas trudnego konfliktu politycznego. Bez wstrząsającej fabuły, za to pełna słów i opisów zapadających w serce.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czasami warto się pokusić o przeczytanie książki o trudnej tematyce. Czy to powieści, czy reportażu: o wojnie, biedzie, głodzie. Otwierają oczy na wiele spraw. Choć wolałabym czytać tylko rzeczy przyjemniejsze, raz na jakiś czas odczuwam przymus intelektualnego zmierzenia się z przeszłymi lub obecnymi problemami świata.
Wojny w Czeczenii miały miejsce już za mojego życia....

Spodziewałam się kolejnej pozycji reportażu, a tymczasem spotkała mnie niespodzianka. Książka bowiem niewiele ma z nim wspólnego. Jest natomiast uzupełnieniem wszystkiego, co do tej pory wiedziałam o Czeczenii. Tego, co autor zamieścił w swojej książce nie znajdzie się w innych źródłach. Jej słowa są przepełnione miłością,tęsknotą i bólem. To książka o człowieczeństwie....

Zmitologizowana opowieść o Czeczenii, jej historii, obyczajach, dumnych wejnachów. O tragedii Czeczenii, krwawiącej ziemi. O utracie swojego miejsca na ziemi.
Książka napisana jest potoczyście, jakby Sadułajew siedział obok i opowiadał. Ale to trudna rozmowa, często trzeba ją przerywać, żeby napić się wody, zapalić papierosa, zadumać się.

Nieco oniryczna opowieść o Czeczenii w oczach Czeczena, który Czeczenem być nie chce. Smutna i pełna żalu, do tego stopnia, że autor został wyklęty w swoich rodzinnych stronach. Jedna z najbardziej poruszających książek jakie czytałem, ale tylko dla osób o mocnych nerwach.

Książka z pewnością nie dla osób wrażliwych. Mocna podróż w głąb czeczeńskiej duszy, zawieruchy wojennej i rozpaczy za utraconą ojczyzną.

Bolesna lektura.

"Jestem Czeczenem" to opowieść o jaskółkach, górach i dziecięcych zabawach, a tak na prawdę o wojnie i miłości do ojczyzny. Zdecydowanie nie jest to klasyczny reportaż wojenny. To pozornie chaotyczna, poetycka historia, pełna anegdot, niedopowiedzeń i metafor. Dowiemy się z niej na przykład, że najpotężniejszą rosyjską bronią przeciwko Czeczenom są piękne kobiety o...

Książka ta jest prawdziwym dziełem literackim, w niczym nie przypominającym reportażu, co w tym wypadku jest wielkim atutem. Piękna opowieść, często nieco tragiczna, co nie zmienia faktu, że jej lektura jest fascynująca!

Dyskusje

• Kaukaz