rozwiń zwiń

Krótka historia wolności

Okładka książki Krótka historia wolności
Jason BrennanDavid Schmidtz Wydawnictwo: FREEDOM PUBLISHING nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
324 str. 5 godz. 24 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
A Brief History of Liberty
Wydawnictwo:
FREEDOM PUBLISHING
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Liczba stron:
324
Czas czytania
5 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394631062
Tłumacz:
Mikołaj Iwanicki
Tagi:
demokracja dyskryminacja handel kapitalizm państwo państwo opiekuńcze podatki religia rynek wojna wolność wolny rynek
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
154
155

Na półkach:

Przeczytać w wolnej chwili, potem albo jeszcze później.

[Ta recenzja jest równie niepoukładana jak książka, której dotyczy.]

Na wstępie autorzy polegli na próbie zdefiniowania wolności. Próbie karkołomnej, samobójczej i z góry skazanej na niepowodzenie. W zasadzie to chodziło o wykazanie niemożności stworzenia obiektywnej i adekwatnej definicji wolności. C.B.D.U.

Dalej autorzy wkraczją w ślepą uliczkę utożsamiając wolność z wolnością nabywczą. 'Krótka historia wolności' jest w zasadzie historią coraz większego zniewolenia. W większości jest to skrócona historia prawodawstwa. Wolność podporządkowana systemowi prawnemu, a ten ekonomii, a ta ostatecznie zniewala jednostkę i koło się zamyka. Prawo to nie ochrona wolności a sformalizowana forma ucisku. [Prawo chroni ale przez to również ogranicza. Teoretycznie czas potrzebny do utrzymania się od wieków skucesywnie spada (teza - wolność rośnie), ale trzeba jasno powiedzieć: w czasach prehistorycznych/pierwotnych ten szacunkowy czas wynosił... ok. 5,5h - cała reszta doby stanowiła czas wolny. Do tej wartości współczesnemu, wolnemu człowiekowi baaardzo daleko.]

Rozważania o wolności siłą rzeczy prowadzić muszą do sprzeczności (-> ograniczenia prawne jako przejaw wolności) a w celu uniknięcia tychże, do coraz węższego definiowania. Celem tego zabiegu jest usunięcie z definicji ograniczeń - tradycyjnej wolność "od", ujęcie rzekomo negatywne - a zastąpieniem ich "prawami" - czyli rzekomo 'pozytywną' wolnością "do" (orwellowska nowomowa w pełnej realizcji). Sami autorzy przyznają, że koncepcja wolności ewoluuje od wolności jednostki (aktualna do wieku XIX) do wolności społecznej (XX-XXI wiek) czyli de facto socjaldemokratycznej.

W końcowej części następują rozważania na temat "wolnej woli", która wg. autorów w guncie rzeczy... nie istnieje, a więc tak samo rozstrząsanie idei wolności staje się całkowicie pozbawione sensu.

Atorzy przytaczają dziesiątki jednostkowych przykładów na poparcie omawianych tez, sęk w tym, że w socjologii zawsze znaleźć można przykłady przeciwne. Tez socjologicznych nie można w ten sposób uważać za ściśle dowiedzione. Stopień uzależninia (=zniewolenia) jednostki od skomplikowanego systemu 'naczyń połączonych' w dzisiejszym świecie, całkowicie neguje jej wolność (wg. autorów jest wprost przeciwnie - zwiększa wolność). Ale wystarczy, że jeden element zawiedzie (niedobór energii, paliwa, wody, transportu, ulubionych płatków) i faktyczne zniewolenie staje się jaskrawo widoczne. A stoi za tym - tak chołubiona przez autorów - ekonomia. Po lekturze można odnieść wrażenie, iż książka została napisana na zlecienie lobby biznesowego.

Konkluzją książki - rzecz jasna niewyrażoną wprost - jest to, do czego każdy rozumujący człowiek dochodzi sam: nie ma wolności bez Solidarności... Nie, nie, nie do takiej konkuzji: wolność jest mitem i ogranicza się jedynie do możliwości wyboru najbardziej odpowiedniej dla siebie niewoli.

Przeczytać w wolnej chwili, potem albo jeszcze później.

[Ta recenzja jest równie niepoukładana jak książka, której dotyczy.]

Na wstępie autorzy polegli na próbie zdefiniowania wolności. Próbie karkołomnej, samobójczej i z góry skazanej na niepowodzenie. W zasadzie to chodziło o wykazanie niemożności stworzenia obiektywnej i adekwatnej definicji wolności. C.B.D.U.

Dalej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    38
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    6
  • Filozofia
    1
  • Historie
    1
  • Polityczne
    1
  • Nauki społeczne
    1
  • Filozofia
    1
  • Moje, chcę przeczytać
    1
  • Do kupienia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Krótka historia wolności


Podobne książki

Przeczytaj także