rozwiń zwiń

Kawiarnia Tatrzańska. Życie towarzyskie Tarnowa XIX-XX wieku

Okładka książki Kawiarnia Tatrzańska. Życie towarzyskie Tarnowa XIX-XX wieku
Antoni Sypek Wydawnictwo: Millenium Media biografia, autobiografia, pamiętnik
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Millenium Media
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393554300
Tagi:
Tarnów historia Tarnowa życie towarzyskie XIX i XX wieku
Średnia ocen

                8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
519
283

Na półkach: , , ,

W ciągu roku czytamy wiele książek. Liczymy je w dziesiątkach, a nawet w setkach. Wybieramy powieści obyczajowe, fantastykę, kryminały i sporo innych gatunków w zależności o czytelniczych upodobań. Jak często mamy okazję sięgnąć po pozycje traktujące o naszych rodzinnych miejscowościach, czy też osobistościach z nich pochodzących? Przyznaję, że do tej pory byłam w tej kwestii straszliwą ignorantką. Dobrze się stało, że w moje ręce trafiła książka "Kawiarnia Tatrzańska. Życie towarzyskie Tarnowa XIX-XX wieku", gdyż zatrzymałam się nad nią na chwilę i poznałam, chociaż w niewielkim stopniu, historię miasta, w którym obecnie mieszkam.

Autorem niniejszej publikacji jest Pan Antoni Sypek, dobrze znany Tarnowianom nauczyciel i pedagog, pasjonat historii, biograf i genealog. Spod jego pióra wyszły liczne pozycje monograficzne dotyczące historii miasta i jego okolic. Ponadto jest założycielem i urzędującym prezesem Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie, organizatorem kwest na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków oraz założycielem Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego.

"Kawiarnia Tatrzańska. Życie towarzyskie Tarnowa XIX-XX wieku" nie jest naukową monografią, a jedynie książką historyczną, o czym we wstępie wspomina autor. Przyznaje, że w kilku miejscach książki dodaje fabułę i wymyśla zdarzenia, które mogły mieć miejsce, ale nie ma na nie żadnych dowodów. Publikacja powstała na zamówienie Kawiarni Tatrzańska, a mecenat nad jej powstaniem sprawował jej obecny właściciel, Jan Kudelski.

W swojej książce Pan Sypek przybliża historię najstarszej kawiarni w Tarnowie, założonej w 1859 r. Przez ponad 150 lat znajduje się ona w tym samym miejscu tj. na placu Sobieskiego, a w tym czasie zmieniali się tylko jej właściciele. Od 1938 roku nazywana jest Kawiarnią Tatrzańską i „stała się cząstką historii Tarnowa, ba rzeczą tak cenną i drogą jak góra św. Marcina, kamieniczki przy Rynku, katedra i ratusz, park Strzelecki, pomniki tarnowskie”. Historia kawiarni rozpoczyna się w połowie XIX wieku, kiedy to Tarnów był jednym z miast ówczesnej Galicji. Autor publikacji przybliża czytelnikom cechy charakterystyczne tego okresu, a także opisuje pokrótce wygląd miasta. Następnie przechodzi do właściwej historii kawiarni, koncentrując się na poszczególnych jej właścicielach i zmianach jakie zachodziły w jej wyglądzie i pełnionej funkcji aż do współczesności. Dla mnie najbardziej interesującym okresem okazała się przedstawiona przez autora okupacja niemiecka i związana z nią eksterminacja tarnowskiej społeczności żydowskiej. Czy wiedzieliście, że pierwszy masowy transport do obozu w Oświęcimiu odjechał 14 czerwca 1940 roku właśnie z Tarnowa?

Jak wskazuje tytuł, publikacja ta nie jest tylko historią wspomnianej kawiarni, ale też historią miasta i żyjących w nim mieszkańców. Pan Sypek przedstawia życie towarzyskie Tarnowian i komentuje zmiany jakim uległo ich życie na przestrzeni ponad 150 lat. Wspomina nie tylko o przemianach architektonicznych i urbanistycznych miasta, ale także o zmianie obyczajów. Nie zapomina też o osobach, które w mniejszym lub większym stopniu zasłużyły się w historii Tarnowa.

Zdaję sobie sprawę, że nie bardzo interesuje Was historia miasta, które znajduje się kilkanaście lub kilkaset kilometrów od miejsca Waszego zamieszkania i macie nikłą szansę na spotkanie tej książki w Waszej bibliotece, ale w tym miejscu chciałabym Was zachęcić do się sięgania po pozycje traktujące właśnie o bliskich Waszemu sercu miejscowościach. Lektura publikacji Pana Sypka wywołała we mnie sporą dawkę refleksji i pozwoliła zagościć w miejscach, które na przestrzeni lat zmieniły swój wygląd, nazwę i przeznaczenie. Spacerując po uliczkach w najstarszej części Tarnowa przypominam sobie przeczytane historie poszczególnych kamienic i ich mieszkańców, którzy z pewnością niejednokrotnie wpadali do wspomnianej kawiarni na wyborną kawę i ciasto. Tymczasem podczas wakacyjnego wypoczynku zapraszam do Tarnowa, miasta zwanego polskim biegunem ciepła.

cytat pochodzi z książki

http://pozeracz-slow.blogspot.com/2014/07/kawiarnia-tatrzanska-zycie-towarzyskie.html

W ciągu roku czytamy wiele książek. Liczymy je w dziesiątkach, a nawet w setkach. Wybieramy powieści obyczajowe, fantastykę, kryminały i sporo innych gatunków w zależności o czytelniczych upodobań. Jak często mamy okazję sięgnąć po pozycje traktujące o naszych rodzinnych miejscowościach, czy też osobistościach z nich pochodzących? Przyznaję, że do tej pory byłam w tej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    2
  • Od rodziny i znajomych
    1
  • 2014
    1
  • Literatura polska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kawiarnia Tatrzańska. Życie towarzyskie Tarnowa XIX-XX wieku


Podobne książki

Przeczytaj także