rozwiń zwiń

Hetman Piotr Doroszenko a Polska

Okładka książki Hetman Piotr Doroszenko a Polska
Jan Perdenia Wydawnictwo: Universitas historia
502 str. 8 godz. 22 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2000-12-31
Data 1. wyd. pol.:
2000-12-31
Liczba stron:
502
Czas czytania
8 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324214808
Tagi:
Kozacy Doroszenko Rzeczypospolita Obojga Narodów
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
688
253

Na półkach: , , ,

O ile o powstaniu Chmielnickiego są dziesiątki, jeśli nie setki książek, to późniejsze dzieje Kozaczyzny doczekały się niewielu opracowań w języku polskim (pewnym wyjątkiem jest tylko okres ugody hadziackiej i bitwy pod Cudnowem). W celu zdobycia wiedzy z konieczności trzeba sięgnąć po starsze opracowania. Opublikowana pośmiertnie książka zmarłego w 1973 roku polskiego badacza Jana Perdenii przedstawia dzieje prawobrzeżnej Kozaczyzny w latach 1665-1676.

Po fiasku polskiej wyprawy na Zadnieprze i upadku hetmana Pawła Tetery rok później doszło do zmiany władzy. Dzięki poparciu Tatarów kontrolę nad prawobrzeżną Kozaczyzną przejął znacznie bardziej charyzmatyczny i zdecydowanie sprawniejszy Petro Doroszenko. Nowy hetman dość szybko porzucił politykę mamienia na przemian cara i Polaków, by oddać się pod opiekę najpierw chana krymskiego, a potem osmańskiego sułtana. Właśnie z tych decyzji wyniknęły bitwy, które stały się początkiem drogi do sławy Jana Sobieskiego (pod Podhajcami w 1667 roku, pod Bracławiem i Kalnikiem w 1671 roku, pod Chocimiem w 1673 roku).

Ta mocno naukowa, opasła pozycja skupia się na polityce i dyplomacji, cytując obficie zachowane listy, dokumenty i memoriały. Narracja sprowadza się do następujących po sobie opisów treści kolejnych listów od, do i na temat Doroszenki. Pomiędzy nie wmieszane są informacje o wydarzeniach militarnych i negocjacjach między potencjalnymi przeciwnikami i sojusznikami (od elektora brandenburskiego, po Kałmuków). Jakby tego było mało dochodzą do tego kolejne bunty i intrygi w jednym z trzech ośrodków Kozactwa - Prawobrzeżu, Siczy i Lewobrzeżu.

Co tu kryć, stopień komplikacji sytuacji politycznej w tamtych latach jest bardzo wysoki. Doroszenko raz próbuje oddać się pod opiekę elektorowi brandenburskiemu, raz polskiemu królowi, kusi współpracą Sobieskiego, próbuje odbić Zadnieprze z rąk moskiewskich, po czym tuż przed osiągnięciem celu wycofuje się w obliczu rewolty. Obecny sojusznik to jutrzejszy wróg, walka z wczorajszymi przyjaciółmi nie przeszkadza w układaniu na powrót relacji, a dotyczy to zarówno frakcji kozackich, jak i tatarskich (w pewnym momencie Budziak i Krym popierają przeciwnych pretendentów do buławy hetmańskiej). W tle trwają pertraktacje polsko-rosyjskie prowadzące do zawarcia rozejmu w Andruszowie i późniejszych porozumień.

Nie brakuje niewiarygodnych splotów wydarzeń. To np. zaskakujące przejście najbardziej zaciętego wroga Doroszenki (polskiego pułkownika Jana Piwo) na stronę Kozaków. Niedoszły zdrajca zaraz ginie, bo wpada w sidła Chanenki, hetmana propolskich Kozaków. Ten zabija wojaka, ale nie za zdradę tylko w odwecie za wcześniejsze porwanie jego kobiety. Zresztą sam Chanenko niebawem zdradza i przechodzi na stronę cara. To wątek jak z awanturniczej powieści, ale wydarzył się naprawdę.

Nie dziwi, że w tym bagnie nie za bardzo radziła sobie Rzeczypospolita, walcząca militarnie z Turkami i dyplomatycznie siłująca się z carem, którego raz po raz próbowano przekonać do antyosmańskiego sojuszu. Polska była zresztą kilkakrotnie o krok od utraty całego Prawobrzeża, a może nawet Ukrainy po Wołyń na rzecz cara. Było tak, gdy po latach lawirowania Doroszenko w końcu skapitulował i wpuścił rosyjskie załogi. Szczęściem w nieszczęściu była kolejna inwazja turecka, która jednocześnie tak spustoszyła "polski" brzeg Dniepru, że centrum polityczne Kozaczyzny przeniosło się ze zrównanego z ziemią Czehrynia do Niemirowa i ponownie uległo Polsce. Ostatecznie Doroszenko dożył sędziwego wieku jako carski wojewoda na północy państwa moskiewskiego. Jednak spustoszone Prawobrzeże odżyło i problem kozacki w Rzeczypospolitej pozostał nierozwiązany do czasów wojny północnej.

Autor opiera się na własnych badaniach w archiwach polskich, a także źródłach i literaturze ukraińskiej i rosyjskiej. Z racji na naukowy charakter książki nie czyta się najłatwiej, warto robić przerwy. Jednak temat wciąż jest na tyle ciekawy, że czasami nie można się od niej oderwać.

O ile o powstaniu Chmielnickiego są dziesiątki, jeśli nie setki książek, to późniejsze dzieje Kozaczyzny doczekały się niewielu opracowań w języku polskim (pewnym wyjątkiem jest tylko okres ugody hadziackiej i bitwy pod Cudnowem). W celu zdobycia wiedzy z konieczności trzeba sięgnąć po starsze opracowania. Opublikowana pośmiertnie książka zmarłego w 1973 roku polskiego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    2
  • 12 Historia: XVII w.
    1
  • Biografie
    1
  • Wojny i wojskowość staropolska w XVI-XVII-XVIII wieku
    1
  • Naukowe, nawet bardzo
    1
  • 19 Historia Polski
    1
  • Lista 2018
    1
  • Naukowe i popularnonaukowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Hetman Piotr Doroszenko a Polska


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne