rozwińzwiń

Stanowisko Rzeczypospolitej szlacheckiej wobec sprawy Ukrainy na przełomie XVII-XVIII w.

Okładka książki Stanowisko Rzeczypospolitej szlacheckiej wobec sprawy Ukrainy na przełomie XVII-XVIII w. Jan Perdenia
Okładka książki Stanowisko Rzeczypospolitej szlacheckiej wobec sprawy Ukrainy na przełomie XVII-XVIII w.
Jan Perdenia Wydawnictwo: Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk historia
283 str. 4 godz. 43 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Stanowisko Rzeczypospolitej szlacheckiej wobec sprawy Ukrainy na przełomie XVII-XVIII w.
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk
Data wydania:
1963-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1963-01-01
Liczba stron:
283
Czas czytania
4 godz. 43 min.
Język:
polski
Tagi:
historia Rzeczypospolita Obojga Narodów Ukraina Kozaczyzna powstanie Paleja XVII wiek XVIII wiek wojny kozackie Jan III Sobieski August II Mocny Czasy Saskie
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
688
253

Na półkach: , , , , ,

Wydana w mikro nakładzie (630 egz.) książka prezentuje dzieje Kozaczyny prawobrzeżnej w okresie 1676-1714, ze szczególnym naciskiem na ostatnie powstanie kozackie w dziejach Rzeczypospolitej - bunt Samusia i Palija (Paleja). Autor referuje w skrócie czasy kolejnych hetmanów i watażków - od ostatnich hetmanów poddanych Turcji, po tych walczących w czasach Sobieskiego po polskiej stronie (Hohoła, Kunickiego, Mohyły, Hryszki, Samusia). Ostatecznie wojsko zaporoskie JKM likwiduje uchwała sejmowa w 1699. Kozacy nie uznają decyzji o obróceniu ich w chłopów pańszczyźnianych, ale do zbrojnej konfrontacji dojdzie dopiero po kilku latach politycznego lawirowania. W 1702 roku oddziały Palija zdobywają Białą Cerkiew, przez prawie pół wieku centrum polskiej władzy na Prawobrzeżu, urządzając rzezie katolickiej i unickiej szlachty oraz Żydów. Wyprawa pacyfikacyjna wojsk koronnych, litewskich i magnackich odnosi sukcesy (i dokonuje po drodze kilku rzezi),ale zatrzymuje się tuż przed zadaniem finalnego ciosu za sprawą carskiej misji dyplomatycznej. W konsekwencji, korzystając z koszmarnego zamętu, w jaki wpadła Rzeczypospolita po wybuchu wojny północnej, a także z otwartej protekcji Rosji, Kozacy prawobrzeżni przetrwają w mniej lub bardziej autonomicznej formie aż do 1714 roku - pod kontrolą cara.

Podobnie jak w poprzedniej książce Perdenii stopień komplikacji sytuacji politycznej jest wysoki, ale o tym wie każdy, kto czytał choć trochę o wojnie północnej. Dość powiedzieć, że Palij między wybuchem powstania, a śmiercią w roli pułkownika w Fastowie, zaliczył jeszcze kilkuletnie zesłanie na Syberii (został aresztowany przez Mazepę, który obawiał się konkurencji do buławy). W tle większych i mniejszych wydarzeń z terenu Ukrainy jest magnackie wsparcie dla powstania Rakoczego na Węgrzech, wyprawy łupieżcze z Mołdawii na teren Rzeczypospolitej, polskie prośby o pomoc z jeszcze do niedawna wrogiego Krymu, a także wojna domowa Sasa i Lasa, wojna Rosji z Turcją, wyprawy następcy Mazepy - Filipa Orlika itd.

Bardzo ciekawe są informacje o stosunkach polsko-rosyjskich, krążące zwłaszcza wokół nieratyfikowanego przez sejm traktatu Grzymułtowskiego. Perdenia szeroko opisuje wcześniejsze kryzysowe sytuacje, jak np. najazd procarskich Kozaków na pograniczne województwo Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1684, który omal nie doprowadził do zerwania rozejmu. Sporo tu o chęciach ruszenia na Rosję i odzyskania Zadnieprza, Kijowa i Smoleńska, zarówno w trakcie wcale nie takiej popularnej wojny z Turcją, jak i już wtedy, gdy Polskę pustoszyły oddziały szwedzkie. Mimo wydania książki za "głębokiego Gomułki" Perdenia bez ogródek opisuje, jak w Koronie niechętnie podjęto sojusz z Rosją (z kolei na Litwie car miał pewne poparcie) i jak cyniczna była polityka carska, rozgrywająca powstanie kozackie dla zmuszenia Rzeczypospolitej do posłusznego udziału w wojnie ze Szwedami. Zresztą z książki wynika, że Piotr I ani myślał o zwrocie terenów okupowanych przez Rosję w wyniku powstania Palija i właściwie utrzymaliśmy Prawobrzeże głównie dzięki Turcji, która pokonała cara nad Prutem, wymuszając na nim m.in. wycofanie wojsk z granic Rzeczypospolitej.

Autor bazuje na mrówczej pracy w archiwach i dlatego bardzo cenne są tutaj szerokie cytaty ze źródeł, które opisują skomplikowaną sytuację społeczną Ukrainy (ale także w Wielkim Księstwie Litewskim). Oprócz spodziewanego obrazu pospólstwa wyzyskiwanego przez szlachtę i dzierżawców (powodem popularności powstania był sprzeciw wobec pańszczyzny i "obrona" prawosławia przed unią),czytamy tutaj również o podobnym wyzysku po drugiej stronie Dniepru - przez starszyznę kozacką w Hetmanacie. Poznajemy także specyficzną symbiozę między Kozakami a szlachtą, opłacającą zorganizowane bandy w celu najazdów na dwory konkurentów. Po ten oręż sięgali nie tylko magnaci (Sapiehowie),ale również lokalni posesjonaci, w tym kobiety. O tym, że była to broń obosieczna nie trzeba przypominać.

Data graniczna książki to zajęcie Prawobrzeża przez wojska koronne w latach 1712-1714 i trwająca wówczas emigracja pospólstwa i Kozaków na rosyjskie Lewobrzeże na mocy carskiego ukazu. Ponieważ wcześniej zostaje zniszczona również Sicz, po prawej stronie Dniepru powstaje pustka, w której zacznie kiełkować hajdamaczyzna, ale to już inna historia.

Bardzo warto, ta książka mimo nieco dętego tytułu jest trochę lżej napisana niż "Hetman Doroszenko a Polska" tego samego autora.

Wydana w mikro nakładzie (630 egz.) książka prezentuje dzieje Kozaczyny prawobrzeżnej w okresie 1676-1714, ze szczególnym naciskiem na ostatnie powstanie kozackie w dziejach Rzeczypospolitej - bunt Samusia i Palija (Paleja). Autor referuje w skrócie czasy kolejnych hetmanów i watażków - od ostatnich hetmanów poddanych Turcji, po tych walczących w czasach Sobieskiego po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Posiadam
    1
  • 12 Historia: XVII w.
    1
  • 13a Czasy Saskie
    1
  • Nowożytność
    1
  • 19 Historia Polski
    1
  • 13 Historia: XVIII w.
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne