Gustaw Waza. Ojciec państwa szwedzkiego czy tyran?

Okładka książki Gustaw Waza. Ojciec państwa szwedzkiego czy tyran?
Lars Olof Larsson Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy historia
472 str. 7 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Gustav Vasa. Landsfader eller tyrann?
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
472
Czas czytania
7 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788306031676
Tłumacz:
Wojciech Łygaś
Tagi:
historia Szwecji Gustaw Waza Wazowie XVI wiek
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
494
10

Na półkach: , ,

7/10
Lekkie rozczarowanie. XVI wiek to jeden z najciekawszych okresów w dziejach Szwecji, kiedy zostały położone podwaliny pod przyszłe północno-europejskie mocarstwo władające praktycznie całym obszarem morza bałtyckiego. Gustaw Waza (1496-1560) - założyciel dynastii Wazów, ojciec Jana III Wazy, dziadek naszego Zygmunta III Wazy, odegrał kluczową rolę w budowie tego państwa. Biografia pióra Larsa Olofa Larssona możliwie dokładnie odtwarza losy króla Szwecji na tle realiów średniowiecznej Europy, jednak w mojej ocenie całość jest trochę chaotyczna a autorowi zdarzają się dłużyzny a nieraz fragmenty po prostu nudne i nic nie wnoszące do całości. Możliwym powodem jest to, że opisywana książka kierowana jest głownie do szwedzkiego czytelnika, który co oczywiste jest lepiej zaznajomiony z dziejami "ojca państwa szwedzkiego", zaś całość odwołuje się do obowiązującego w Szwecji światopoglądu na temat wpływu Gustawa Wazy na Szwecję i stoi, jak przyznaje sam autor, w kontrze do obiegowych opinii. Sporo do życzenia pozostawia też tłumaczenie, w którym co raz zdarzają się językowe pomyłki i dziwne konstrukcje zdaniowe.
Mimo wszystko jest to lektura warta polecenia, która przybliża postać w Polsce bliżej nieznaną, która jednocześnie odegrała ogromną rolę w historii Szwecji (6 czerwca, rocznica wyboru Gustawa na króla (1523) jest w Szwecji świętem narodowym i dniem wolnym od pracy) i pośrednio wpłynęła na historię Polski. Ciekawym uzupełnieniem lektury są liczne mapy i ilustracje, dające lepszy obraz opisywanych wydarzeń.

7/10
Lekkie rozczarowanie. XVI wiek to jeden z najciekawszych okresów w dziejach Szwecji, kiedy zostały położone podwaliny pod przyszłe północno-europejskie mocarstwo władające praktycznie całym obszarem morza bałtyckiego. Gustaw Waza (1496-1560) - założyciel dynastii Wazów, ojciec Jana III Wazy, dziadek naszego Zygmunta III Wazy, odegrał kluczową rolę w budowie tego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    18
  • Historia
    6
  • Biografie
    3
  • Biografie
    3
  • Ulubione
    2
  • Akcja 52 książki w 2010
    1
  • 21 Biografie
    1
  • Na składzie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gustaw Waza. Ojciec państwa szwedzkiego czy tyran?


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne