Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku

Okładka książki Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku
Kate Raworth Wydawnictwo: Krytyka Polityczna biznes, finanse
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Tytuł oryginału:
Doughnut Economics: Seven Ways to Think Like a 21st-Century Economist
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2021-05-28
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-28
Data 1. wydania:
2017-04-06
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366586680
Tłumacz:
Aleksandra Paszkowska
Tagi:
ekonomia dochód zyski korporacje rewolucja dystrybucja zarządzanie zasoby ekologia zrównoważony redystrybucja odnawianie zasobów
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
146 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
586
152

Na półkach:

Kolejna znakomita książka o ekonomii, którą miałem przyjemność przeczytać w ostatnim czasie.

Dość długo ostrzyłem sobie na nią zęby, bo czytałem i słyszałem wiele pochlebnych opinii. Nie zawiodłem się. Najłatwiej byłoby napisać, że jest to rzecz o zrównoważonym rozwoju, bo tytułowy obwarzanek jest koncepcją zakładającą, że mamy podstawy, które każda osoba powinna mieć zapewnione (mieszkanie, jedzenie, ochronę zdrowia, edukację, etc.) - tak, jest to możliwe - a jednocześnie są granice, których przekroczyć nie możemy (chodzi oczywiście o dewastację planety i kryzys klimatyczny).

Książka Kate Raworth to jednak coś więcej. Po pierwsze, to wciągająca opowieść o tym, że zmiana myślenia jest - a przynajmniej powinna być - możliwa, że rozwój niekoniecznie musi oznaczać ciągły wzrost, że mnóstwo rzeczy wcale nie działa, bo takie są naturalne prawa, tylko dlatego, że tak zostało zdecydowane. A zatem można je modyfikować. Trzeba tylko otworzyć się na różne możliwości.

Co powinno być o tyle łatwiejsze, że masa rozwiązań jest już niemal gotowa i to od dawna. Bo Ekonomia obwarzanka to również znakomity podręcznik ekonomii - która, co też wybrzmiewa mocno, nie jest nauką ścisłą, tylko społeczną - bowiem autorka robi przegląd najróżniejszych teorii, modeli i koncepcji z ostatnich ponad stu lat (a czasem cofa się jeszcze dalej). I pokazuje, w jaki sposób niektóre rzeczy stały się dogmatami, jak wiele zastrzeżeń - robionych często przez samych autorów teorii - zostało po drodze wyrzuconych do kosza. Innymi słowy, jak doszliśmy do tego, co mamy obecnie.

A obecnie mamy system, który prowadzi nas wprost do zagłady i pod wieloma względami jest zupełnie nieefektywny i niewydolny. Jeśli chcemy uniknąć katastrofy i polepszyć życie ludzkości, zmiana jest po prostu konieczna. Książka Kate Raworth może być doskonałym początkiem. Problem w tym, że została napisana w 2017 roku i póki co jest tylko gorzej.

Kolejna znakomita książka o ekonomii, którą miałem przyjemność przeczytać w ostatnim czasie.

Dość długo ostrzyłem sobie na nią zęby, bo czytałem i słyszałem wiele pochlebnych opinii. Nie zawiodłem się. Najłatwiej byłoby napisać, że jest to rzecz o zrównoważonym rozwoju, bo tytułowy obwarzanek jest koncepcją zakładającą, że mamy podstawy, które każda osoba powinna mieć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    634
  • Przeczytane
    173
  • Teraz czytam
    41
  • Posiadam
    41
  • Ekonomia
    8
  • Chcę w prezencie
    7
  • 2022
    6
  • Legimi
    5
  • 2021
    5
  • Do kupienia
    5

Cytaty

Więcej
Kate Raworth Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku Zobacz więcej
Kate Raworth Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku Zobacz więcej
Kate Raworth Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także