Doktryny ustrojowe. Od liberalizmu do libertarianizmu

Średnia ocen

                2,0 2,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
2,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
83
36

Na półkach:

Książka jest polemiczna wobec doktryny liberalnej i libertariańskiej. Większość opisów podstaw tych filozofii wydaje się być poprawna, lecz zdarzają się kardynalne błędy.

Autor pisze o "bezosobowym mechanizmie rynkowym" (sic!),
tymczasem rynek to żaden mechanizm, tylko proces, bo jest DZIAŁANIEM LUDZI, a nie martwej materii. Rynek jest pochodną ludzkiego działania (autor był ponoć ekonomistą...).
Bezosobowa jest biurokratyczna machina państwa, w której urzędnicy niczym roboty, wykonują procedury zgodne z bezdusznymi przepisami i kluczem politycznym.

Autor zalicza Hayeka do grona libertarian - bardzo kontrowersyjne założenie, gdyż powszechnie uznaje się go za klasycznego liberała, którego nawet jego nauczyciel, Mises (również klasyczny liberał) skrytykował za zbyt duże ustępstwa dla kompetencji państwa w "Konstytucji wolności" (notabene libertarianin Hans-Hermann Hoppe, za to samo dzieło, nazwał Hayeka "socjaldemokratą").

Innym razem pisze o "neoliberalnej doktrynie Friedmana-Hayeka", co jest o tyle groteskowe, że ci dwaj panowie nie mieli jednej wspólnej doktryny, co jeszcze pochodzili z dwóch różnych tradycji (szkół metodologicznych) ekonomii oraz mieli zupełnie inne zapatrywanie na zagadnienie pieniądza, który jest krwią dla gospodarki. Ponadto, o ile Friedmana można jeszcze uznać za "neoliberała", to Hayeka już nie. Świetnie tłumaczy to filmik o historii i istocie pojęcia "neoliberalizm" na stronie Prostej Ekonomii. Zacytuję tylko fragment:
"Kolokwium Lippmanna rzeczywiście zgromadziło wiele czołowych postaci ówczesnego życia publicznego – spotkanie liczyło ponad dwudziestu pięciu uczestników, w tym Ludwiga von Misesa i Friedricha von Hayeka. Ale to nie ta dwójka nadała kierunek dyskusjom w czasie konferencji. Wielu dzisiejszych krytyków „ideologii neoliberalizmu” próbuje wykazać, że jest to doktryna nakazująca powrót do brutalnych reguł rządzących społeczeństwami dawnego „dzikiego kapitalizmu”, gdzie godność prostego człowieka była rzekomo deptana przez wąską grupkę bogatych kapitalistów-wyzyskiwaczy. Tyle że większość uczestników Kolokwium Lippmanna… proponowała coś wprost przeciwnego niż jakikolwiek powrót do leseferystycznego i wolnorynkowego kapitalizmu."
https://prostaekonomia.pl/neoliberalizm-opis-rzeczywistosci-czy-pusta-obelga/

Lekko uporczywe może być raczej niespotykane pisanie skrótów ("U.S.A."), czy odmian nazwisk pisanych z apostrofem ("John'em Lock'em", "John'em Stuart'em Mill'em").

Książka jest polemiczna wobec doktryny liberalnej i libertariańskiej. Większość opisów podstaw tych filozofii wydaje się być poprawna, lecz zdarzają się kardynalne błędy.

Autor pisze o "bezosobowym mechanizmie rynkowym" (sic!),
tymczasem rynek to żaden mechanizm, tylko proces, bo jest DZIAŁANIEM LUDZI, a nie martwej materii. Rynek jest pochodną ludzkiego działania (autor...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    2
  • Socjo
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Doktryny ustrojowe. Od liberalizmu do libertarianizmu


Podobne książki

Przeczytaj także